Długoterminowy projekt „Polski Petersburg” realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zaprezentował spotkanie z Marią Szymanowską, znaną polską kompozytorką i pianistką.
Maria Szymanowska po raz pierwszy przybyła do Petersburga w marcu 1822 roku i swoją grą podbiła publiczność . Pierwsze występy w Rosji przyniosły jej zaszczytny tytuł „Pierwszej Pianistki Ich Cesarskich Wysokości”.
Pianistka wykonywała swoje kompozycje z pamięci; jej grę podziwiali uznani mistrzowie muzyki, poeci poświęcali jej wiersze.
W marcu 1828 Maria Szymanowska przenosi się na stałe do Petersburga, uczy muzyki Wielkich Książąt, otwiera własny salon przy ulicy Italiańskiej, który wkrótce staje się miejscem spotkań elity artystycznej i intelektualnej miasta. Odwiedzali go min.: Wiaziemski, Żukowski, bracia Wielhorscy, Glinka, Puszkin, Kryłow.
Goethe mówił o Szymanowskiej jako o „urzekającej bogini muzyki”, a Mickiewicz nazywał ją „królową dźwięków”. Jak twierdzili słuchacze, w jej pieśniach do słów Adama Mickiewicza następowało doskonałe zespolenie muzyki z duchem poezji polskiego wieszcza.
Na zajęciach plastycznych Uczniowie Macierzy starali się wykonać portret Marii Szymanowskiej w technice silhouette ( fr.). (Jest to płaski monochromatyczny obraz w postaci profili konturowych sylwetek osób i przedmiotów) Wstępną techniką wykonania jest wycięcie profilu (głowy) z arkusza czarnego papieru.