Doskonałe zespolenie muzyki i poezji w Petersburgu

Długoterminowy projekt „Polski Petersburg” realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zaprezentował spotkanie z Marią Szymanowską, znaną  polską kompozytorką i  pianistką.

Maria Szymanowska po raz pierwszy przybyła do Petersburga w marcu 1822 roku i  swoją grą podbiła publiczność . Pierwsze występy w Rosji przyniosły jej zaszczytny tytuł „Pierwszej Pianistki Ich Cesarskich Wysokości”.

Pianistka wykonywała swoje kompozycje z pamięci; jej grę podziwiali uznani mistrzowie muzyki, poeci poświęcali jej wiersze. 

W marcu 1828 Maria Szymanowska przenosi się na stałe do Petersburga, uczy muzyki Wielkich Książąt, otwiera własny salon przy ulicy Italiańskiej, który wkrótce staje się  miejscem spotkań elity artystycznej i intelektualnej miasta. Odwiedzali go min.: Wiaziemski, Żukowski, bracia Wielhorscy, Glinka, Puszkin, Kryłow. 

Goethe mówił o Szymanowskiej jako o „urzekającej bogini muzyki”, a Mickiewicz nazywał ją „królową dźwięków”. Jak twierdzili słuchacze, w jej pieśniach do słów  Adama Mickiewicza następowało doskonałe zespolenie muzyki z duchem poezji polskiego wieszcza.

Na zajęciach plastycznych Uczniowie Macierzy starali się wykonać portret Marii Szymanowskiej w technice silhouette ( fr.). (Jest to płaski monochromatyczny obraz w postaci profili konturowych  sylwetek osób i przedmiotów) Wstępną techniką wykonania jest wycięcie profilu (głowy) z arkusza czarnego papieru.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Miesiąc cudów, prezentów i rodzinnych spotkań w Petersburgu

Miesiąc grudzień - okres cudów, prezentów i rodzinnych spotkań , wypełnionych serdecznym ciepłem i oczekiwaniem Świąt Bożego Narodzenia. W Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu...

Polskie życie teatralne w mieście nad Newą PDF

Pobierz cały numer w PDF: Polskie życie teatralne w mieście nad Newą

Petersburskie Przedwiośnie Niepodległości PDF

Pobierz cały numer PDF: Petersburskie Przedwiośnie Niepodległości

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej