Doskonałe zespolenie muzyki i poezji w Petersburgu

Długoterminowy projekt „Polski Petersburg” realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zaprezentował spotkanie z Marią Szymanowską, znaną  polską kompozytorką i  pianistką.

Maria Szymanowska po raz pierwszy przybyła do Petersburga w marcu 1822 roku i  swoją grą podbiła publiczność . Pierwsze występy w Rosji przyniosły jej zaszczytny tytuł „Pierwszej Pianistki Ich Cesarskich Wysokości”.

Pianistka wykonywała swoje kompozycje z pamięci; jej grę podziwiali uznani mistrzowie muzyki, poeci poświęcali jej wiersze. 

W marcu 1828 Maria Szymanowska przenosi się na stałe do Petersburga, uczy muzyki Wielkich Książąt, otwiera własny salon przy ulicy Italiańskiej, który wkrótce staje się  miejscem spotkań elity artystycznej i intelektualnej miasta. Odwiedzali go min.: Wiaziemski, Żukowski, bracia Wielhorscy, Glinka, Puszkin, Kryłow. 

Goethe mówił o Szymanowskiej jako o „urzekającej bogini muzyki”, a Mickiewicz nazywał ją „królową dźwięków”. Jak twierdzili słuchacze, w jej pieśniach do słów  Adama Mickiewicza następowało doskonałe zespolenie muzyki z duchem poezji polskiego wieszcza.

Na zajęciach plastycznych Uczniowie Macierzy starali się wykonać portret Marii Szymanowskiej w technice silhouette ( fr.). (Jest to płaski monochromatyczny obraz w postaci profili konturowych  sylwetek osób i przedmiotów) Wstępną techniką wykonania jest wycięcie profilu (głowy) z arkusza czarnego papieru.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej