Młodzi Dolnoślązacy i Leningradczycy zdobywają
wiedzę o sobie nawzajem, nawiązują bezpośrednie relacje.
Jubileusz 15-lecia
młodzieżowego projektu organizowanego
przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
i Administrację Gubernatora Obwodu Leningradzkiego
W dniach 24.06-8.07.2018 odbyła się kolejna, Jubileuszowa 15 edycja młodzieżowego projektu organizowanego wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Administrację Gubernatora Obwodu Leningradzkiego przy wsparciu placówek dyplomatycznych obu państw. Dolnośląsko-leningradzka wymiana młodzieży trwa już 15 lat, projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. A wszystko rozpoczęło się w sierpniu 2003 roku w Starej Ładodze w Obwodzie Leningradzkim, gdzie Gubernator W. Serdiukow i Marszałek H. Gołębiewski podpisali Umowę o Współpracy Pomiędzy Województwem Dolnośląskimi i Obwodem Leningradzkim. W 2004 roku na Dolny Śląsk przyjechała pierwsza grupa rosyjskiej młodzieży (byli to także uczestnicy Szkoły Letniej organizowanej dla młodzieży z FR przez ks. Krzysztofa Pożarskiego) a od 2009 grupę stanowią laureaci konkursu wiedzy o kraju i regionie partnera organizowanego w większości szkół średnich Dolnego Śląska i Obwodu Leningradzkiego.
Projekt wymiany młodzieży realizowany jest na Dolnym Śląsku i w Obwodzie Leningradzkim. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy o Polsce i Dolnym Śląsku oraz Rosji i Obwodzie Leningradzkim przez uczniów szkół średnich obydwu regionów a także nawiązanie partnerskich, bezpośrednich relacji pomiędzy nimi. Projekt składa się z dwóch części realizowanych równolegle w partnerskich regionach. Są to konkursy wiedzy o Rosji i regionie partnera czyli Leningradzkim Obwodzie w szkołach średnich Województwa Dolnośląskiego oraz konkurs wiedzy o Polsce i Woj. Dolnośląskim w szkołach średnich Obwodu Leningradzkiego. Do tej pory w konkursach dolnośląskich wzięło udział ponad 2000 uczniów szkół średnich, a ok. 300 zostało laureatami i uczestniczyło w wyjeździe do Rosji. Podobnie w Federacji Rosyjskiej. W sumie do tej pory w projekcie uczestniczyło ponad 4000 Rosjan i Polaków a ponad 600 wyjechało do partnerskich regionów. Młodzi Dolnoślązacy i Leningradczycy zdobywają wiedzę o sobie nawzajem, nawiązują bezpośrednie relacje, wspólnie spędzając wakacje, utworzyli grupę kontaktów w sieciach społecznościowych, kilka osób podjęło studia we Wrocławiu. Projekt wciąż się rozwija i cieszy zainteresowaniem polskiej i rosyjskiej młodzieży.
Laureaci konkursów latem wyjeżdżają do partnerskich regionów i uczestniczą w specjalnie dla nich zorganizowanych Szkołach Letnich. W bieżącym roku 20 laureatów i trzech opiekunów przebywało na Dolnym Śląsku i Wrocławia w terminie 24.06-8.07.2018.
Dla młodzieży rosyjskiej Urząd Marszałkowski zorganizował na Uniwersytecie Wrocławskim Szkołę Letnią – interesujące gry i zabawy językowe, warsztaty teatralne i taneczne, piosenki… A po zajęciach młodzież rosyjska spędza czas z polskimi rówieśnikami oraz zapoznaje się z walorami turystyczno-krajoznawczymi naszego województwa, czerpie własnoręcznie papier w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, uczestniczy w spływie pontonowym po górskiej rzece w Bardzie Śląskim, tropi wrocławskie krasnale w zaułkach miasta.
Młodzież dolnośląska w bieżącym roku wyjechała do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego w dniach 6.07 – 22.07. 2018. W Lisim Nosie nad Zalewem Fińskim, podczas „Białych Nocy”, spędzą również bardzo interesujące dwa tygodnie zapoznając się z językiem rosyjskim, kulturą i niepowtarzalnym klimatem miasta nad Newą. A miejsca, o których piszą swoje konkursowe prezentacje związane z rosyjską literaturą, kulturą i nauką mają możliwość osobiście poznać i odwiedzić. W bieżącym roku tematem konkursów były atrakcje i szlaki turystyczne w regionie partnera.
Lucyna Morawska
Współpraca ze Szkołą Języka Polskiego i Kultury
dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego
wpisała się do kalendarza cyklicznych przedsięwzięć, znakomicie się sprawdziła, trafiając w oczekiwania uczestników.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od piętnastu lat współpracuje ze Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego corocznie zlecając Szkole organizację letnich kursów dla 20 – osobowej grupy młodzieży z partnerskiego Obwodu Leningradzkiego w Rosji-laureatów konkursów wiedzy o Polsce i Dolnym Śląsku organizowanych w większości szkół średnich obwodu leningradzkiego.
Współorganizatorami projektu są: Administracja Gubernatora Obwodu Leningradzkiego oraz placówki dyplomatyczne Polski i Rosji. Współpraca ze Szkołą wpisała się do kalendarza cyklicznych przedsięwzięć, znakomicie się sprawdziła, trafiając w oczekiwania uczestników
i organizatorów.
Niezwykle przyjazna i życzliwa atmosfera panująca w Szkole, kompetencje i zaangażowanie kadry kierowniczej i lektorek sprzyjają nauce języka polskiego przez młodych Rosjan, pogłębianiu wiedzy
i promocji naszego regionu i kraju, uczą otwartości, sprzyjają wzajemnemu poznaniu, zawieraniu przyjaźni. Młodzież kończąca kurs wyjeżdża z Dolnego Śląska z ogromnym bagażem pozytywnych wrażeń i dobrych wspomnień.
Wszyscy długo jeszcze po zakończeniu kursu pamiętają spotkania z prof. J. Miodkiem, interesujące gry językowe, zabawy i teatralizowane przedstawienia. A znana wrocławska piosenka:
„My Wrocławianie„
Słowa: Andrzej Waligórski – dziennikarz, poeta, satyryk, malownicza postać Wrocławia, autor słuchowisk radiowych i słynnych wrocławskich szopek.
We wrocławskiej dzielnicy Krzyki znajduje się ulica tego lubianego przez wrocławian poetę.
Muzyka: J.Kuna.
W 2009 roku nowe zwrotki zrymował i całość dostosował dla potrzeb kursu Jerzy Tomaszewski – wrocławski dziennikarz i historyk sztuki.
My wrocławianie, my wrocławianie
Jakby nie było jest nas wielu niesłychanie.
Jest nas już ponad pół miliona,
A gdy minie jakiś czas
Zdziwiona ludzkość się przekona,
Że już milion nas!
Pan pyta – skąd my?
Co za pytanie!
My wrocławianie, drogi panie, wrocławianie.
Przystojni chłopcy, piękne panie
Mamy fason, styl i gest.
My wrocławianie, tak jest!
My z Petersburga, my z Petersburga,
Już dwa tygodnie we Wrocławiu nasza grupa
Uczy się mówić, czytać, pisać
W języku polskim pięknych fraz.
Zdziwione miasto się przekona,
Jak owocny był to czas.
Pan pyta – skąd my?
Co za pytanie!
My z Petersburga, z Petersburga, drogi panie.
Lecz do Wrocławia powrócimy
Do miłych wspomnień, pięknych miejsc.
Tu we Wrocławiu, tak jest!
My wrocławianie, my z Petersburga
Te piękne miasta połączyły naszą grupę.
Ciekawe miejsca, dobrzy ludzie
Wciąż zachwycały nas.
I teraz każdy wie na pewno,
Jak wspaniały był to czas.
Pan pyta – skąd my?
Co za pytanie!
My z Petersburga i z Wrocławia, drogi panie.
Mamy nadzieję, że spotkania
Ponownie przyjdzie czas,
Bo Wrocław czeka już nas.
Jesteśmy wszyscy na Dolnym Śląsku,
Od dwóch tygodni już mówimy znów po polsku.
Ten piękny region daje radość,
I wzruszenie daje nam.
I teraz każdy z nas wam powie,
Mnóstwo wspomnień mam.
Na Dolnym Śląsku na letnim kursie
Od dwóch tygodni czas spędzamy pełen wzruszeń.
Między Sudetów leśne szczyty,
I wspaniały Odry brzeg
Kierować zawsze już będziemy
Naszych myśli bieg.
Pan pyta – skąd my?
Co za pytanie!
My z Petersburga pochodzimy, drogi panie,
Lecz wiele wspomnień tu zostanie,
Chociaż wracać czas nam już,
Na Dolnym Śląsku – tak tu!
Stała się swoistym hymnem kolejnych edycji wrocławskiego lata młodzieży z Petersburga. Wszystko to sprawia, iż młodzież rosyjska bardzo chętnie przyjeżdża na Dolny Śląsk, a niektórzy uczestnicy kursów podejmują decyzję o studiowaniu we Wrocławiu.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego planuje w dalszym ciągu współpracować ze Szkołą Języka Polskiego i Kultury Uniwersytetu Wrocławskiego, która znakomicie realizuje swoją misję.
Lucyna Morawska-Uhryn
Urząd Marszałkowski
Województwa Dolnośląskiego
Wydział Współpracy z Zagranicą
Pożegnalne spotkanie. Uniwersytet Wrocławski Piosenka na pożegnanie My z Petersburga, lecz do Wrocławia powrócimy, do miłych spotkań, pięknych miejscPamięć Pamięć Pamięć
PS
Gazeta Petersburska od 15 lat śledzi niezwykłą współpracę młodzieżową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Administracji Obwodu Leningradzkiego.
Gratulujemy pomysłodawcom, organizatorom i aktywnej młodzieży. Wielkie słowa uznania przekazujemy Pani dr Lucynie Morawskiej-Uhryn (obecnie pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego), byłej konsul RP w Sankt Petersburgu w latach 2011-2016 oraz byłej pani konsul RP Aleksandrze Sapieżyńskiej.
Gratulujemy Administracji obwodu Leningradzkiego!
Gazeta Petersburska dziękuje pani dr Lucynie Morawskiej- Uhryn za udostępnienie materiału i zdjęć.