Parafiada

Logotyp nawiązuje do trzech okręgów flagi olimpijskiej: niebieski oznacza Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję.

Krzywe tworzą cyfrę, która oznacza Jubileuszową 30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży.

Przez 30 lat wzięło w niej udział ponad 30 tysięcy uczestników z trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki.

Przecinające się krzywe wyznaczają trzy spłaszczone figury, które odsyłają nas do parafiadowej triady: stadion-teatr- świątynia i do idei integralnego wychowania przez sport, kulturę i wiarę.

Z kolei te spłaszczone figury mają trójboczną część wspólną, która symbolizuje młodego człowieka i jego trzy aspekty: ciało, umysł i serce.

Centralnym punktem tegorocznej Parafiady będą obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd biało-czerwona kropka.

Inauguracja 30. Parafiady

Prawie półtora tysiąca dzieci i młodzieży w kolorowych koszulkach, wymachujący flagami z wypisanymi nazwami swoich miejscowości z 7 państw: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Polski. Parafiadowicze przeszli wzdłuż Trasy Siekierkowskiej zmierzając do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki. Prowadziła ich Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji. Parafiada to doskonały czas, aby zweryfikować siebie. Ale aby zweryfikować siebie potrzebny jest wzór, światło. Tym światłem jest Jezus – tymi słowami Bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców .

W związku z inauguracją Jubileuszowej 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży przyszedł do nas telegram wysłany w imieniu Papieża Franciszka przez Sekretarza Stanu Jego Świątobliwości z Watykanu.

Z okazji rozpoczęcia imprezy sportowej znanej jako Parafiada, odbywającej się przy Sanktuarium Matki Bożej w Warszawie oraz z okazji 30. rocznicy Parafiady, gromadzącej dzieci i młodzież startującej w różnych dyscyplinach sportowych, Ojciec Święty Franciszek kieruje swoje serdeczne pozdrowienie i życzenia wszelkiego dobra. Jednocześnie wzywa, zwłaszcza młodzież, do niesienia  wszędzie, poprzez wyraźne świadectwo wiary, ponadczasowych wartości solidarności i pokoju i do przyczyniania się w ten sposób do pojednania między ludźmi oraz odnowienia jedności pomiędzy narodami w celu zbudowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego. Jego Świętobliwość, prosząc o modlitwę w intencji swojej posługi jako Następca Świętego Piotra jednocześnie przywołuje wstawiennictwa niebiańskiej opieki Błogosławionej Dziewicy Maryi i z serca udziela organizatorom i wszystkim uczestnikom oczekiwanego, apostolskiego błogosławieństwa.

(Opracowano na podstawie informacji zamieszczonej na www.parafiada.pl. TK)

fot. Magdalena Achtenberg (www.parafiada.pl)

8 lipca 2018 r.

PS

W Parafiadzie wzięła udział młodzież z Rosji – z Sankt Petersburga , Wielkiego Nowogorodu, Pietrozawodzka i innych miast. Głównym organizatorem petersburżan od wielu lat jest prezes SKO „Polonia” pan Czesław Błasik.

Jubileuszowy udział Polaków z Rosji jest kontynuacją wielokrotnych udziałów petersburżan i przedstawicieli północno-zachodniego regionu kraju. 

Według wstępnych obliczeń  Gazety Petersburskiej na przestrzeni 30.lecia w tej ważnej dla młodzieży imprezie wzięło udział około 1.000 osób z północno-zachodniego okręgu Federacji Rosyjskiej (dane w przybliżeniu)

Gratulujemy organizatorom wspaniałego Jubileuszu i mamy nadzieję na przeniesienie niektórych  wspaniałych założeń religijno-sportowo-poznawczych Parafiady na  rodzime grunty w mieście nad Newą i w innych miastach w  Rosji.

Teresa Konopielko

11 lipca 2018 r.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej