Wenecja Północy w Polsce: Dni Sankt Petersburga w Krakowie

Konferencja dotycząca ochrony dziedzictwa narodowego i konserwacji zabytków, okrągły stół ma temat spraw społecznych i edukacji oraz imprezy kulturalne (wystawy, prezentacje, spektakle i koncerty) znalazły się w programie II Dni Sankt Petersburga w Krakowie. Wydarzenie, które potrwa trzy dni, zostanie uroczyście zainaugurowane w czwartek (15 września) o godz. 11:00 w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4).
W tym samym dniu (15 września) goście z Sankt Petersburga odwiedzą Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów (os. Szkolne 20, Nowa Huta) oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. W. Dolańskiego (ul. Tyniecka 6).
Wezmą także udział w okrągłym stole na temat spraw społecznych i edukacji (UMK, godz. 11:30) oraz w konferencji na temat dziedzictwa narodowego i konserwacji zabytków (UMK, godz. 11:30), zwiedzą także wybrane obiekty narodowego dziedzictwa i zapoznają się z pracami krakowskiej szkoły konserwatorskiej.
Równie bogaty będzie kulturalny program Dni Sankt Petersburga. Wstęp na wystawy, koncerty, spektakle i prezentacje będzie bezpłatny (na część z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki).
W piątek (16 września) o godz. 10:00 w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska” (ul. Skarbowa 2) rozpocznie się dla dzieci „Brzydkie kaczątko” przygotowany przez Teatr lalek „Brodiaczaja sobaczka” (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru).
Dni Sankt Petersburga w KrakowieO godz. 11:30 w MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4) odbędzie się prezentacja dla dzieci pt. „Rosyjskie Muzeum – wirtualny spacer”. Prezentacja pod tym samym tytułem, ale dla dorosłych odbędzie się natomiast o godz. 18:00.
Tego samego dnia (16 września, piątek) o godz. 17:00 w Galerii „Wspólnoty Polskiej” (Rynek Główny14) rozpocznie się wernisaż wystawy fotograficznej „Petersburg – miasto barwnych wydarzeń”, a o godz. 17:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) będzie można obejrzeć wystawa grafiki Nadieżdy Anfałowej pt. „Kraków – Petersburg. Światłocienie dziedzictwa”. Prace tej artystki będzie można zobaczyć także dzień wcześniej (15 września, czwartek) podczas inauguracji wydarzenia w krakowskim Magistracie.
 W bogatym programie tegorocznych „Dni Sankt Petersburga w Krakowie” zaprezentowana zostanie ekspozycja, na którą złożą się 24 prace przedstawiające najbardziej urokliwe miejsca obydwu miast z ich historycznymi kamienicami, romantycznymi zaułkami i uliczkami tonącymi w tajemniczej mgle. Obrazy pełne ciepła i urzekającego spokoju pozwalają ujrzeć niepowtarzalną atmosferę dawnych stolic – tak jak postrzega je artystka.
Dni Sankt Petersburga w KrakowieNadieżda Anfałowa ukończyła wydział grafiki Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Formy jakimi posługuje się to malarstwo, grafika, fotografia, instalacje i projekty multimedialne. Mimo młodego wieku ma duży dorobek artystyczny – 27 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 300 zbiorowych wystawach, warsztatach, festiwalach, projektach artystycznych w Rosji, na Łotwie, w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Japonii i Polsce. Jest członkiem Twórczego Związku Artystów Plastyków Rosji (IFA UNESCO), Związku Artystów Plastyków Rosyjskich, laureatką licznych nagród i wyróżnień, jej prace znajdują się w wielu rosyjskich muzeach i galeriach. W 2009 roku była kuratorem i prowadzącą bardzo popularnego w Rosji projektu charytatywnego pt. “Bożonarodzeniowe abecadło”. W show wziął udział premier Rosji Władimir Putin. Dochód ze sprzedaży prac wyniósł 70 mln rubli.
Anfałowa jest laureatką nagrody na Międzynarodowej Wystawie w Nancy we Francji (2006 r.) oraz nagrody konkursu „Projekt roku 2010” Galerii Anna Nova w Petersburgu. Otrzymała również nominacje do nagrody Ermitażu „Debiuty/ Nowości/ Kreacja Młodych – 2010”.
Dzieła Nadieżdy Anfałowej możemy podziwiać w zbiorach wielu galerii i muzeów Rosji, Francji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Japonii, Chin, Danii, Austrii, Finlandii i USA.
Dni Sankt Petersburga w Krakowie zakończą się w sobotę (17 września). Tego dnia będzie można obejrzeć spektakl „Czas na zabawę czyli Time for Fun” przygotowany przez sankt-petersburski Teatr Plastyki Rąk „Hand Made” (godz. 18:30, Teatr „Bagatela”, scena przy ul. Sarego 7; bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru).
Ostatnim wydarzeniem będzie koncert zespołu „Chizhik-Jazz-Quartet” w Radiu Kraków (godz. 20:30, studio im. R. Bobrowskiej, al. Słowackiego 22; bezpłatne wejściówki do odbioru w punktach InfoKraków na ul. św. Jana 2 oraz w Pawilonie Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2).
Przypomnijmy, że Sankt Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa. Protokół o współpracy pomiędzy Radą Ustawodawczą Miasta Sankt Petersburga i Radą Miasta Krakowa podpisano w kwietniu 1997 r. Natomiast bezterminową umowę o współpracy Krakowa i Sankt Petersburga w kwietniu 2006 r.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Kraków i Miasto Sankt Petersburg. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków oraz portal Magiczny Kraków (www.krakow.pl) i Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL. Dodatkowe informacje o współpracy Krakowa i Sankt Petersburga są dostępne na stronie internetowej: www.krakow.pl/otwarty_na_swiat.

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej