Listopad w polskim Petersburgu


W polskiej tradycji jest dzień szczególny. Zaduszki
. (W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatуw, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze. (Wikipedia).
31 października z różnych zakątków kraju Polacy podążają na groby najbliższych. 1 listopada jest Dniem Wszystkich Świętych, zaś 2 listopada wspominamy tych, którzy odeszli. (Obecnie groby odwiedza się raczej w dzień Wszystkich Świętych, który jest dniem wolnym od pracy) W Petersburgu ciąg Dni Pamięci rozpoczęliśmy
30 października – Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Uroczystości wstępne odbyły się przy Kamieniu Sołowieckim w centrum miasta, po czym uczestnicy pojechali autobusami na Pustkowie Lewaszowskie.
1 listopada Polacy Petersburga wraz z młodzieżą szkolną ze szkoły nr 216 im. Adama Mickiewicza wzięli udział w procesji żałobnej w Lewaszowie, poprzedzonej mszą świętą w kościele św. Stanisława. 2 listopada był dniem zadumy, wspomnień i refleksji o tych, którzy już są po tamtej stronie. Gazeta Petersburska wspomina: śp.śp. prof. Rajmunda Piotrowskiego, prof. Zbigniewa Szeninga, Sławomira Lisowskiego, Leona Piskorskiego. Zasługują na szczególną pamięć. Budowali podwaliny ruchu polonijnego nad Newą. Mieli odwagę mówić o sprawach trudnych. Byli wzorem i autorytetem dla wielu Polaków w Petersburgu.
Środowisko polonijne przeżyło pierwsze emocje. Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie Nauczycieli. Nie wszystkich. Z inicjatywy prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Polonia” w dniach 20-21.10. odbyło się w Petersburgu spotkanie prezesów organizacji polonijnych z Północno-Zachodniego Regionu Rosji. Prezesów i nauczycieli podjął w konsulacie Piotr Marciniak – konsul generalny RP w Sankt Petersburgu. Na coroczne spotkanie w dniu 22.10. do Petersburga przyjechali prezesi organizacji polonijnych z całej Rosji. Z daleka. Na jednodniowe spotkanie. Z Jekaterynburga i Bijska. Z Ułan-Ude i Archangielska.
Niektórzy do miasta nad Newą jechali po trzy doby. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pokryło koszty podroży i jednodobowe zakwaterowanie oraz wyżywienie. W ciągu tak krótkiego czasu nie sposób było omówić wspólnych spraw, opowiedzieć o bolączkach i sukcesach. Zabrakło prasy polonijnej. Na szczęście jeden z prezesów (sam redaktor naczelny) przywiózł wydawane przez organizację pismo „Wiadomości Polskie” wydawane na Kubaniu. W jednym z numerów „Wiadomości”-1(26)/2010 – zapoznałam się z raportem o sytuacji Polonii i Polaków w Rosji, opracowanym przez Ambasadę RP w Moskwie w 2009 roku. Dowiedziałam się, min. że do Kongresu Polaków Rosji należą 43 organizacje działające na terenie 4 polskich okręgów konsularnych. Ponadto wyczytałam, że Kongres Polaków Rosji w 2007 roku podpisał umowę o współpracy z partią „Jedinaja Rossija”, jak również, że polskie urzędy konsularne w FR przede wszystkim min. Wspierają wydawnictwa i media polonijne.
Dom Polski organizuje kursy dla nauczycieli. Przyjeżdżają specjaliści – metodycy języka polskiego z Lublina.
W następnym numerze będziemy pisać o laureatach Konkursu Recytatorskiego „Kresy”. 11 grudnia w Domu Aktora odbędzie się feta Światosława Świackiego – Ambasadora Polszczyzny poza Granicami Kraju. Połączona z jubileuszem 80.lecia. Zapraszamy.
Rozpoczęły się spotkania z językiem polskim w Domu Polskim. Ożywa działalność polonijna. W każdą sobotę tygodnia do Domu Polskiego biegną przedszkolaki z rodzicami. Rozpoczął cykl spotkań tematycznych Klub Miłośników Książki Polskiej prowadzony przez red. Anatola Niechaja. Zaśpiewała w Stowarzyszeniu Żydowskim „Piosenka Biesiadna” pod opieką Swietłany Krasilnikowej. Z Polski do Petersburga przyjechali młodzi wolontariusze w ramach realizacji porozumienia niemiecko-rosyjskiego. Do Gazety Petersburskiej zgłosiła się wolontariuszka z Polski, pragnąca poznać specyfikę pracy prasy polonijnej w Rosji.
Teresa Konopielko
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej