W Petersburgu prezentowano książkę na temat historii Kościoła Katolickiego w Rosji

W Petersburgu prezentowano książkę na temat historii Kościoła Katolickiego w Rosji, oraz otwarto historyczną wystawę. W dniu 1 października 2019 roku w kościele św. Stanisława w Petersburgu pod honorowym patronatem abp. Pawła Pezzi, metropolity Rzymskokatolickiej Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie nastąpiło otwarcie wystawy historycznej, a także prezentacja książki: „Rzymskokatolicka Archidiecezja Mohylewska: dowód żywej pamięci. 1783-1939”. Jest to zbiór materiałów z międzynarodowej konferencji naukowo-praktycznej, która odbyła się w grudniu 2018 r. w Państwowym Muzeum Religii, a także w Katolickim Wyższym Seminarium Duchownym „Maria, Królowa Apostołów”.

Książka zawiera dokumenty i wykłady dotyczące struktur i działalności Kościoła rzymskokatolickiego w imperium rosyjskim, począwszy od końca XVIII, aż do końca XIX wieku i początku XX stulecia. Wiele z tych dokumentów zostało opublikowanych po raz pierwszy. Wydanie książki ma się przyczynić do postrzegania katolicyzmu jako tradycyjnej religii w Rosji.

Głównymi organizatorami konferencji i wydawcami książki byli: Rzymskokatolicka Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie, Katolickie Wyższe Seminarium Duchowne „Maryja – Królowa Apostołów”, parafia św. Stanisława, a także Państwowe Muzeum Historii Religii.

Prezentacja książki, a także otwarcie wystawy odbyła się w obecności abp. Pawła Pezzi i sankt petersburskiego duchowieństwa. Głównym organizatorem konferencji, wydania książki, jak i zorganizowania historycznej wystawy był ks. Krzysztof Pożarski, proboszcz parafii św. Stanisława i duszpasterz sankt petersburskiej Polonii.
Na samym początku prezentacji książki przemówił abp Paweł Pezzi, metropolita Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Zwracając uwagę na różne dzieła ks. Krzysztofa Pożarskiego, arcybiskup zauważył, że imię Krzysztof tłumaczy się jako „Nosiciel Chrystusa”. Wszyscy chrześcijanie na swój sposób niosą Chrystusa, kontynuował arcybiskup, ale tym bardziej Chrystus niesie nas wszystkich. W szczególności przypomina to historię powstania archidiecezji mohylewskiej, która paradoksalnie na samym początku nie została założona na prośbę papieża, ale na polecenie rosyjskiej cesarzowej Katarzyny II. Działając wówczas wbrew intencjom Stolicy Apostolskiej, caryca zapewniła schronienie rozwiązanemu zakonowi jezuitów i założyła oddzielną diecezję na terytorium swego imperium, która ostatecznie okazała się konieczna i przydatna dla rosyjskich katolików.

W swoim wystąpieniu dyrektor Państwowego Muzeum Historii Religii Libow Musienko przypomniała, że chociaż oficjalne utworzenie diecezji rzymskokatolickiej obrządku łacińskiego na terytorium Rosji sięga do 1783 r., to zachodni chrześcijanie na dzisiejsze terytorium Rosji przyszli już w X wieku. Byli wśród nich wybitni mężowie stanu, dowódcy, naukowcy, kompozytorzy, czy filantropi. Dyrektor podkreśliła także atmosferę tolerancji religijnej związaną z Petersburgiem, gdzie przez stulecia pokojowo współżyli wyznawcy różnych chrześcijańskich wyznań i religii. Wspomniała także o dobrych kontaktach swojego muzeum z różnymi instytucjami katolickimi w Północnej Stolicy.

Dyrektor petersburskiego Radio Maria, o. Jurij Dorogin, dominikanin oraz dyrektor franciszkańskiego wydawnictwa w Rosji, o. Nikołaj Dubinin wyrazili się z aprobatą o wydaniu książki poświęconej historii Kościoła katolickiego w Rosji. Ponieważ struktury katolickie w ZSRR zostały prawie całkowicie zniszczone w latach sowieckich, większość dzisiejszych katolików to ludzie nowi, którzy przyszli do Kościoła, u większości których nie ma katolickich korzeni. Dlatego też dla nich powinny być ważne publikacje zawarte w tej książce.

Natomiast ks. Nikołaj Dubinin powiedział, że ogólna historia Kościoła katolickiego w Rosji jest nieznana. Znamy tylko jakieś jej bardziej interesujące fragmenty. Ta nieznajomość historii katolicyzmu w Rosji zrodziła wiele negatywnych i wrogich postaw wobec katolików w latach 90., kiedy wielu przedstawicieli rosyjskiego społeczeństwa postrzegało przywrócenie struktur katolickich jako „inwazję zagraniczną”.

Historyk petersburski Andriej Bogomołow, który zajmuj się historią Cerkwii Prawosławnej w Rosji w XX wieku, podkreślił, że w latach panowania radzieckiego prawosławni i katolicy byli bardzo blisko we wspólnej obronie wiary, w wypełnianiu przykazań, w miłości do Chrystusa i braci. Dzisiaj, gdy Kościół chrześcijański na całym świecie ponownie staje się przedmiotem agresji zewnętrznej, doświadczenie wspólnego działania obu Kościołów może odegrać ważną rolę.

Głos zabrał także kanclerz archidiecezji mińsko-mohylewskiej ks. Dmitrij Puchalski, który przekazał pozdrowienia od arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza oraz polski konsul generalnego w Petersburgu –Grzegorz Ślubowski.

Po zakończeniu prezentacji na dworze kościoła św. Stanisława abp Paweł Pezzi otworzył historyczną wystawę dotyczącą Kościoła katolickiego w Rosji, która zawiera 10 banerów. Wystawa niezniszczalna od warunków pogody będzie dostępna do oglądania przez wszystkie dni w roku.

Tematy poszczególnych banerów są następujące:
1. Czternastu rzymsko-katolickich metropolitów mohylewskich w carskiej Rosji.
2. Akty i dokumenty dotyczące działalności Kościoła katolickiego w imperium rosyjskim od samego początku. 1773 – 1828
3. Pałac arcybiskupi, kuria metropolitalna, duchowny konsystorz i duchowa kolegia metropolii mohylewskiej w Petersburgu.
4. Kościół św. Stanisława, biskupa w Petersburgu
5. Kościoły katolickie w Petersburgu
6. Kościoły katolickie w carskiej Rosji
7. Duchowieństwo katolickie w Petersburgu na pocz. tek XX wieku
8. Rzymsko-katolicka Akademia Duchowa w Petersburgu. 1842–1918
9. Archidiecezjalne mohylewskie seminarium duchowe w Petersburgu. 1879–1917
10. Sprawa beatyfikacji lub ogłoszenia męczennikami Sługi Bożego biskupa Antoniego Maleckiego i 14 jego towarzyszy.
Razem: 185 archiwalnych fotografii.

o. K. Pożarski

Korekta Stanisław Karpionok

Для получения книги (за пожертвования) надо связаться: о. Христофор Пожарский: моб. тел. +7 911 990 90 82, e-mail: ststanislas@list.ru

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej