V Dni Polskiej Kultury i Historii w Kotłasie

KotłasW dniach 22–24 października 2009 r. w Kotłasie odbyły się V Dni Polskiej Kultury i Historii poświęcone 15-leciu działalności organizacji „Kotłaska Polonia”. Przedsięwzięcie to zorganizowała administracja miasta Kotłas we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sankt Petersburgu, Instytutem Polskim w Sankt Petersburgu oraz organizacją „Kotłaska Polonia”.

 
Spotkanie z „Kotłaską Polonią”
W dniu 22.10.09 r. w ramach V Dni Polskiej Kultury i Historii odbyło się spotkanie delegacji KG z członkami organizacji „Kotłaska Polonia”. Podczas spotkania z Polonią Konsul Generalny RP, J. Drozd wręczył Kartę Polaka Ludwice Ladanowej. Na spotkaniu omówiono aktywność organizacji w 2009 r. m.in. udział 6 przedstawicieli w XXI Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w RP, wyjazdy na letnie kursy PCN do Polski, współudział w organizacji wyjazdu „Śladami Polaków w obwodzie archangielskim” dla rosyjskiej młodzieży ze szkoły nr 4 w Kotłasie i uczniów VI Liceum z Tarnowa w lipcu 2009 r., organizację jubileuszu 15-lecia organizacji. Przedstawiono także plany na 2010 r. m.in. wyjazd chóru polskiego „Wierność” z Kotłasu, działającego przy organizacji, na Festiwal Polonijnych Chórów w Koszalinie. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja informatora o miejscach pamięci narodowej wydanego przy wsparciu KG: „Będziemy zawsze pamiętać… Książka o ofiarach represji politycznych w Kotłasie” opartego na materiałach organizacji „Sowiest” („Sumienie”) z Kotłasu.
 
Miejsca pamięci narodowej
Tradycyjnie w ramach programu Dni Polskich odbyło się złożenie wieńców pod polskimi krzyżami ku czci ofiar represji sowieckich znajdujących się na cmentarzu Zaowrażie (dzielnica DOK) i cmentarzu Makaricha w Kotłasie. W uroczystościach tych udział wzięli: władze m. Kotłas z merem S. Mielientjewem, Konsul Generalny RP, J. Drozd, wicekonsul A. Dembowska, delegacja z m. Tarnowa: zastępca prezydenta H. Słomka-Narożański i J. Hućko, Przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Rosji. Cz. Błasik, członkowie „Kotłaskiej Polonii”, uczniowie szkoły nr 17 w Kotłasie, miejscowi dziennikarze oraz mieszkańcy m. Kotłas.
 
Program kulturalny V Dni Polskiej Kultury i Historii w Kotłasie

KotłasZ okazji jubileuszowych, V Dni Polskiej Kultury i Historii w Kotłasie przygotowano szereg imprez kulturalnych: koncert „Słowiańskie współbrzmienie”, polsko-rosyjski wieczór operowy w wykonaniu K. Mackiewicz-Gutowskiej, D. Rabowskiego i S. Leontjewa z Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu, koncert „Na krakowskim rynku” dziecięcego zespołu folklorystycznego „Polanie”, warsztaty choreograficzne prowadzone przez kierownika zespołu „Polanie”, program edukacyjny dla uczniów szkoły nr 4 w Kotłasie poświęcony polskim tradycją, spektakl teatru „DSZI” z Korjażmy pt.: „Wrzeciono czasu” oparty na polskich podaniach ludowych.

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej