Uroczystość otwarcia Domu Polskiego w Sankt Petersburgu

13 maja 2007 r. małżonki prezydentów Polski i Rosji – Maria Kaczyńska i Ludmiła Putin otworzyły Dom Polski w Sankt Petersburgu. W uroczystości uczestniczył korespondent Gazety Petersburskiej. W ceremonii wzięli udział wicemarszałek Maciej Płażyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Kowal, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzej Stelmachowski i przedstawiciele środowisk polonijnych z różnych stron Rosji. Obecna była gubernator Petersburga Walentyna Matwiejenko. W nowo otwartym Domu swoją siedzibę będą miały petersburskie organizacje polonijne. Są tam również pomieszczenia do prowadzeniazajęć szkolnych, biblioteka i salka konferencyjna na 60 osób. Znajdzie się tam ponadto redakcja "Gazety Petersburskiej", wydawanej przez lokalne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Polonia" im. Adama Mickiewicza.

Przemawiając w czasie uroczystości, Maria Kaczyńska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Domu. "Chciałabym bardzo, by to był dom otwarty, w którym Polacy będą się czuli jak u siebie, a wszyscy, którzy interesują się Polską, będą mogli dowiedzieć się więcej o naszym kraju" – powiedziała.

M. Kaczyńska podkreśliła, że poczytuje sobie za wielki zaszczyt to, że może uczestniczyć w tym wydarzeniu. "Jestem podwójnie wzruszona, bo tutaj się urodziła moja mama, która zawsze wspominała to miasto z dużym sentymentem" – zauważyła.

L. Putin stwierdziła: "To bardzo dobrze, że w Sankt Petersburgu powstaje polska wysepka, na której Polacy będą mogli prezentować Rosjanom swoją kulturę i tradycje". Jej zdaniem, otwarcie Domu Polskiego w Petersburgu to ważne wydarzenie, które przyczyni się do umocnienia przyjaźni między naszymi narodami i krajami. "Fascynują mnie ludzie, którzy nie stoją w miejscu, lecz dążą do rozwoju. Tak też oceniam Polonię w Petersburgu, dzięki której powstała ta placówka" – dodała rosyjska prezydentowa.

Gubernator St Petersburga Walentyna Matwiejenko przypomniała, że miasto nad Newą łączą z Polską 300-letnie związki – polskie poselstwo w Petersburgu powstało zaraz po założeniu miasta, a z jego historią związani są tak wielcy Polacy, jak Adam Mickiewicz, Michał Kleofas Ogiński i Henryk Wieniawski.

Dom Polski znajduje się w samym centrum St Petersburga, sąsiaduje między innymi z rezydencją konsula generalnego USA i przedstawicielstwem MSZ Rosji.

Istnienie tej placówki – siedziby Polaków w St Petersburgu – ma sprzyjać rozwojowi różnych form polonijnej aktywności. Ma też przyczynić się do podniesienia pozycji polskiej społeczności oraz utrwalania więzi z Ojczyzną. Dom Polski będzie też ośrodkiem promocji kultury polskiej w tym mieście.

Placówka, w której dawniej mieściły się biura różnych instytucji, została zakupiona, wyremontowana i wyposażona ze środków przyznanych przez polski Senat. Dotacja na te cele wyniosła dwa miliony złotych.

Wicemarszałek Maciej Płażynski podkreślił, że powstanie tej bardzo ważnej dla Polonii w Rosji placówki jest efektem wieloletnich starań. "Dom Polski jest. Powstał po dużych trudach. Teraz zmartwieniem jest tylko, żeby był pełen życia. Tutejsi Polacy dostają szansę. Muszą ją wykorzystać. My mamy środki na to, żeby ich wspierać. Ale to, co będzie się tutaj działo, zależy tylko od miejscowej Polonii" – powiedział wicemarszałek Senatu.

Poświęcenia Domu Polskiego dokonał metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski, który wcześniej odprawił uroczystą mszę świętą w kościele Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie, głównej ulicy Petersburga.

Liczbę osób polskiego pochodzenia w Petersburgu oficjalnie ocenia się na mniej więcej 8,5 tys. – takie dane przyniósł ostatni spis powszechny w ZSRR (w 1989 roku). Inne szacunki, opierające się na deklaracjach o polskim pochodzeniu i identyfikacji z kulturą polską, mówią o nawet 100 tysiącach osób. Polonia petersburska jest silnie zasymilowana i w przeważającej części mówi wyłącznie po rosyjsku.

www.senat.gov.pl

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Miesiąc cudów, prezentów i rodzinnych spotkań w Petersburgu

Miesiąc grudzień - okres cudów, prezentów i rodzinnych spotkań , wypełnionych serdecznym ciepłem i oczekiwaniem Świąt Bożego Narodzenia. W Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu...

Polskie życie teatralne w mieście nad Newą PDF

Pobierz cały numer w PDF: Polskie życie teatralne w mieście nad Newą

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej