Uczniowie Macierzy starali się odtworzyć tradycyjne polskie wzory, wykorzystywane do malowania pisanek

Kolejne zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej były wypełnione atmosfera Wielkiej Nocy. Zajęcia z historii, języka polskiego, kultury Polski były poświęcone  najważniejszemu świętu chrześcijańskiemu – Zmartwychwstaniu..

Podczas zajęć plastycznych  wykorzystano wzory pochodzące z regionu lubelskiego.

Kolorystyka tego regionu wyróżnia się  szczególną grafiką i powściągliwością kolorów. Często, aby nałożyć delikatny geometryczny wzór na jajko, zastosowano specjalne urządzenie wykonane z drewnianej rączki i blaszanego lejka, do którego wlewano stopiony wosk. Zaczynano od wosku, a  następnie jajko malowano, po czym następnie wosk  usuwano. Pod nim otwierał się wzór białych linii.

Najczęstsze wzory regionu lubelskiego –  kształt krzyża, triquetra, gwiazdy, serca i koguta.

Krzyż jest jednym ze starożytnych symboli reprezentujących urządzenie świata. 4 strony świata, zjednoczenie przeciwieństw: życie i śmierć, wschód i zachód słońca.

Triquetra  – to znak trzech identycznych elementów, oznacza nieskończoność, cykliczność. W epoce chrześcijańskiej zaczął oznaczać także Trójcę Świętą.

Słońce jest centrum wielu religii, niszcząc moc ciemności i chaosu swoim wschodem. Symbolizuje również ogień, który daje życie.W chrześcijaństwie jest symbolem Chrystusa.

Gwiazda jest symbolem losu, należy do innego świata. Ludzie wierzyli, że po urodzeniu osoba otrzymuje swoją gwiazdę. Taka gwiazda w malowidle mogła symbolizować Gwiazdę Betlejemską.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej