Uczniowie Macierzy starali się odtworzyć tradycyjne polskie wzory, wykorzystywane do malowania pisanek

Kolejne zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej były wypełnione atmosfera Wielkiej Nocy. Zajęcia z historii, języka polskiego, kultury Polski były poświęcone  najważniejszemu świętu chrześcijańskiemu – Zmartwychwstaniu..

Podczas zajęć plastycznych  wykorzystano wzory pochodzące z regionu lubelskiego.

Kolorystyka tego regionu wyróżnia się  szczególną grafiką i powściągliwością kolorów. Często, aby nałożyć delikatny geometryczny wzór na jajko, zastosowano specjalne urządzenie wykonane z drewnianej rączki i blaszanego lejka, do którego wlewano stopiony wosk. Zaczynano od wosku, a  następnie jajko malowano, po czym następnie wosk  usuwano. Pod nim otwierał się wzór białych linii.

Najczęstsze wzory regionu lubelskiego –  kształt krzyża, triquetra, gwiazdy, serca i koguta.

Krzyż jest jednym ze starożytnych symboli reprezentujących urządzenie świata. 4 strony świata, zjednoczenie przeciwieństw: życie i śmierć, wschód i zachód słońca.

Triquetra  – to znak trzech identycznych elementów, oznacza nieskończoność, cykliczność. W epoce chrześcijańskiej zaczął oznaczać także Trójcę Świętą.

Słońce jest centrum wielu religii, niszcząc moc ciemności i chaosu swoim wschodem. Symbolizuje również ogień, który daje życie.W chrześcijaństwie jest symbolem Chrystusa.

Gwiazda jest symbolem losu, należy do innego świata. Ludzie wierzyli, że po urodzeniu osoba otrzymuje swoją gwiazdę. Taka gwiazda w malowidle mogła symbolizować Gwiazdę Betlejemską.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej