Spotkanie marszałka Senatu z amerykańskimi studentami

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 19 czerwca 2018 r. w Senacie z amerykańskimi studentami, którzy biorą udział w stażu zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta. Młodzież deklarowała chęć ponownego odwiedzenia Polski, kontynuowania swojej edukacji na polskich uczelniach, a nawet zamieszkania tutaj na stałe. Studenci opowiadali także o wrażeniach, jakie wywarła na nich polska architektura i przyroda.

„Cieszę się, że część z was chce związać swoją przyszłość z Polską. Zapewniam was, że polskie uniwersytety stoją na bardzo wysokim poziomie” – podkreślił marszałek Senatu. Zaznaczył, że na polskich uczelniach od lat chętnie uczą się studenci z USA, a absolwenci są cenionymi specjalistami i odnoszą sukcesy zawodowe. Mówił także, że coraz więcej osób przyjeżdża regularnie do Polski. „Polska się rozwija. Cieszę się, że to dostrzegacie. Jesteśmy zdeterminowani, aby Polska rozwijała się jeszcze szybciej” – zapewnił Stanisław Karczewski.

Część studentów, która ma polskie korzenie, w trakcie spotkania mówiła po polsku. Młodzi ludzie opowiadali, że podobała im się architektura Wrocławia i Krakowa, byli także pod ogromnym wrażeniem odbudowanej po II wojnie światowej warszawskiej starówki. Bardzo podobały im się góry i kultura góralska, którą poznali w Wiśle. Studenci, którzy są w Polsce po raz pierwszy mówili, iż są pod ogromnym wrażeniem historii kraju. Podkreślali, że podziwiają Polaków za nieustępliwość w walce o wolność i niepodległość. Osoby, które odwiedziły już kiedyś Polskę mówiły iż widzą, jak szybko kraj się rozwija. Dostrzegli, że miasta dynamicznie się rozbudowują, jednocześnie dba się w nich o historyczną zabudowę.

Marszałek Karczewski mówił studentom o roli Senatu w Polsce. Podkreślił, iż druga izba parlamentu ma prawo do inicjatywy ustawodawczej, a także wprowadza poprawki do ustaw uchwalonych przez Sejm, dbając o jakość tworzonego prawa. Stanisław Karczewski wspomniał także o szczególnej roli Senatu, jaką jest sprawowanie pieczy nad Polonią i Polakami poza granicami. „Osób polskiego pochodzenia rozsianych po świecie jest od 16 do 20 mln. Największa Polonia jest w USA, a miastem, które zamieszkuje najliczniejsza populacja Polaków, po Warszawie, jest Chicago. Chcemy podtrzymywać więzi z Polonią. Polonia ma olbrzymi potencjał i chcemy go wykorzystać zarówno dla dobra Polaki, jaki i krajów, w których mieszkają Polacy” – zaznaczył marszałek.

Dwudziestu studentów z różnych uniwersytetów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki przyjechało do Polski w ramach II edycji Stażu Prezydenckiego. Uczestnicy programu w dniach 13-24 czerwca 2018 r spotykają się z przedstawicielami firm, mają okazję zwiedzić ich siedziby, gdzie m.in. mogą zobaczyć laboratoria badawcze. Spotkają się również z prezydentem Andrzejem Dudą. W programie jest także zwiedzanie kilku polskich miast: Wrocławia, Wisły, Krakowa czy Warszawy, gdzie poznają bliżej polską historię i kulturę. Staż został zorganizowany we współpracy z General Electric i Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową.

fot. P. Cebula – Kancelaria Senatu

Dział Prasowy

Centrum Informacyjne Senatu

Kancelaria Senatu

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej