Próbna matura z matematyki w Polsce

95 proc. tegorocznych maturzystów zmierzy się dzisiaj z matematyką, która – po 25 latach przerwy – ponownie stała się przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości. Przedmiot ten pisemnie (na poziomie podstawowym) będzie zdawał obowiązkowo każdy maturzysta. Próbna matura, na którą wydano 10 milionów złotych, została opracowana po to, by pomóc uczniom odpowiednio przygotować się do egzaminu w maju. Próbna matura będzie przebiegać jak matura właściwa – zapewnia dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. Dyrektorzy szkół otrzymają dostarczone przez kurierów arkusze egzaminacyjne, zapakowane w tzw. bezpieczne koperty.

Egzamin rozpoczał się o godz. 9.00 i potrwał 170 minut. Wszystkie prace zostaną odpowiednio zakodowane, a następnie sprawdzone przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Dla maturzystów o specjalnych potrzebach (niewidzących, niedowidzących) przygotowano dostosowane dla nich arkusze. Każdy zdający otrzyma również specjalnie opracowane tablice matematyczne.
Do sprawdzania prac maturalnych z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów. „Egzaminatorzy przez trzy kolejne weekendy będą sprawdzać prace z próbnego egzaminu”, – mówi dyrektor CKE. To oznacza, że wyniki próbnego egzaminu zostaną ogłoszone w grudniu.
Klucz, opracowany przez egzaminatorów podczas sprawdzania prac z próbnego egzaminu, komisja opublikuje po dwóch tygodniach od "próby".
Tegoroczni maturzyści przystąpią obowiązkowo do egzaminów z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Język narodowy (część pisemna i ustna) będą musieli zdać uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych.
Obowiązkowe egzaminy zdaje się na poziomie podstawowym. Jedynie chętni będą mogli napisać poziom rozszerzony.
Harmonogram przebiegu sesji egzaminacyjnej budzi wiele kontrowersji. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą bowiem tego samego dnia. To oznacza, że osoby, które zdecydowały się na poziom rozszerzony, egzamin napiszą dwa razy – rano (podstawowy) i po południu (rozszerzony).
Sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.
Żródło: interia.pl
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej