Próbna matura z matematyki w Polsce

95 proc. tegorocznych maturzystów zmierzy się dzisiaj z matematyką, która – po 25 latach przerwy – ponownie stała się przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości. Przedmiot ten pisemnie (na poziomie podstawowym) będzie zdawał obowiązkowo każdy maturzysta. Próbna matura, na którą wydano 10 milionów złotych, została opracowana po to, by pomóc uczniom odpowiednio przygotować się do egzaminu w maju. Próbna matura będzie przebiegać jak matura właściwa – zapewnia dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. Dyrektorzy szkół otrzymają dostarczone przez kurierów arkusze egzaminacyjne, zapakowane w tzw. bezpieczne koperty.

Egzamin rozpoczał się o godz. 9.00 i potrwał 170 minut. Wszystkie prace zostaną odpowiednio zakodowane, a następnie sprawdzone przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Dla maturzystów o specjalnych potrzebach (niewidzących, niedowidzących) przygotowano dostosowane dla nich arkusze. Każdy zdający otrzyma również specjalnie opracowane tablice matematyczne.
Do sprawdzania prac maturalnych z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów. „Egzaminatorzy przez trzy kolejne weekendy będą sprawdzać prace z próbnego egzaminu”, – mówi dyrektor CKE. To oznacza, że wyniki próbnego egzaminu zostaną ogłoszone w grudniu.
Klucz, opracowany przez egzaminatorów podczas sprawdzania prac z próbnego egzaminu, komisja opublikuje po dwóch tygodniach od "próby".
Tegoroczni maturzyści przystąpią obowiązkowo do egzaminów z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Język narodowy (część pisemna i ustna) będą musieli zdać uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych.
Obowiązkowe egzaminy zdaje się na poziomie podstawowym. Jedynie chętni będą mogli napisać poziom rozszerzony.
Harmonogram przebiegu sesji egzaminacyjnej budzi wiele kontrowersji. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą bowiem tego samego dnia. To oznacza, że osoby, które zdecydowały się na poziom rozszerzony, egzamin napiszą dwa razy – rano (podstawowy) i po południu (rozszerzony).
Sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.
Żródło: interia.pl
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej