Słowo redaktora: Dni Krakowa w Petersburgu

Drodzy Czytelnicy! Witajcie po przerwie wakacyjnej wypełnionej petersburskimi sprawami polskimi polonijnymi. Pożegnaliśmy profesora Rajmunda Piotrowskiego zmarłego w sierpniu. Został wydany specjalny numer Gazety Petersburskiej. W listopadzie odbędzie się wieczór Jego pamięci w Domu Polskim.Czekamy na propozycje dotyczące upamiętnienia Profesora w Sankt Petersburgu.

Miesiąc wrzesień rozpoczął się pracowicie. Zapewne śledzicie Państwo wydanie internetowe Gazety (www.gazetapetersburska.org), w którym to na bieżąco informujemy o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych. Mocnym polskim uderzeniem w Petersburgu stały się po Światowym Dniu Polaków i Polonii w maju br. Dni Krakowa w Petersburgu. Na tę okoliczność przybył maestro Krzysztof Penderecki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. W dniu 29 września nastąpiło otwarcie Dni poprzedzone prezentacja książki „Kraków – Petersburg. Dziedzictwo stołeczności” w Białej Sali Wydziału Kultury administracji miasta. Ta sala ma wyjątkowo dobrą polską aurę. Przed laty właśnie w niej odbyło się organizacyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego w sprawie budowy pomnika Adama Mickiewicza. Może już czas, aby podobne posiedzenie odbyło się w sprawie cenofatu Marii Szymanowskiej. Gromadźmy się.

Kierownik Wydziału Kultury administracji miasta Anton Gubankow nieformalnie dokonał otwarcia Dni inaugurując prezentację książki.
Najważniejsza uroczystość Dni odbyła się w Małej Sali Filharmonii Petersburskiej im. Glinki. Wystąpił prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski i wicegubernator administracji miasta Tichonow Walerij Władimirowicz. Z jego strony padło niezbyt sprecyzowane nazwisko naszego Maestro, na co sala zareagowała niewymuszonymi oklaskami. Ledwo zakończył swoje wystąpienie.
Jednym słowem Kraków podbił Petersburg, prezentując swój potencjał gospodarczy, kulturalny i turystyczny. Kraków pokazano jako miasto poezji, muzyki, teatru, wybitnych artystów i uznanych festiwali. 1 października — na zakończenie Dni Krakowa — odbyło się m.in. wieczór przyjaźni polsko-rosyjskiej — wystąpiły krakowskie „Małe Słowianki" z Zespołem Pieśni i Tańca im. I. O. Dunajewskiego z Sankt Petersburga. Odwiedzający mogli również obejrzeć wystawę „Polski plakat teatralny". Teatr STU przedstawił spektakl „Biesy" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Zdaniem petersburskich krytyków jest to jeden z najlepszych teatrów świata. Ci, którym poszczęściło się być na dwóch krakowskich spektaklach wyszli oczarowani wysoce profesjonalną grą aktorów i niezwykłą wybitnością pracy reżyserskiej K. Jasińskiego. Muzycznym zakończeniem Dni stał się koncert zespołu Kroke.
Przypomnijmy, że przy udziale krakowskich i petersburskich specjalistów, dyskutowano na temat turystyki, brandingu i marketingu marki miast oraz konserwacji zabytków. Odbyła się również prezentacja książki „Złote więzienie Stanisława Augusta” z serii wydawniczej Konsulatu Generalnego RP Polonica Petropolitana (na prezentację książki pana Dziedzica przyszła liczna Polonia petersburska, w szczególny sposób związana z polskim królem – co roku w dniu 3 maja po Mszy Św. w kościele św. Katarzyny uczestnicy udają się do odnowionej krypty Stanisława Augusta, by uczcić Jego pamięć – Twórcy Konstytucji 3 Maja; bardzo wysoko oceniony został poziom merytoryczny książki oraz jej przekład na język rosyjski), wernisaż wystawy „Współczesne fotografie Krakowa” autorstwa M. Gryczyńskiego, wystawiony został również monodram w wykonaniu Jerzego Treli – „Wielkie kazanie księdza Bernarda”. Dni Krakowa w Sankt Petersburgu organizowane są po raz pierwszy przez Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z administracją Sankt Petersburga. Dodajmy, że Sankt Petersburg jest miastem partnerskim Krakowa. Współpraca między parlamentami obu miast zapoczątkowana została oficjalnie w dniu 21 kwietnia 1997 r. Kolejnym dokumentem formalizującym wzajemne kontakty miast była bezterminowa umowa o współpracy Krakowa i Sankt Petersburga, podpisana w dniu 20 kwietnia 2006 r. Dodatkowe informacje na temat współpracy między Krakowem a Sankt Petersburgiem można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl.
 
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej