Pomóżmy Karolkowi Kani z Dąbrowy Tarnowskiej powrócić do zdrowia

Karolek Kania urodził się 9 marca 2010 roku. Jest pierwszym dzieckiem młodego małżeństwa studentów z Dąbrowy Tarnowskiej państwa Małgorzaty i Daniela Kania. Niestety półroczne życie malca to ciągła walka o każdy dzień życia…

Najpierw drugiego dnia po urodzeniu zachorował na sepse a batalia o jego uratowanie trwała kilka dni. Stan Karolka był bardzo zły, ale na szczęście się udało. Niestety radość nie trwała długo, ponieważ kolejne wyniki badań były zatrważające. Po około 2 tygodniach okazało się, że chłopiec urodził się z wrodzoną wadą serca i musi być operowany. Serce maluszka posiadało zwężoną aortę, ubytki przegrody międzykomorowej i ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Do tej pory przeszedł dwie poważne operacje. Zabiegi chirurgiczne ratujące jego życie przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Były konieczne, ponieważ płuca Karolka były zalewane przez krew. Podczas ich trwania chłopcu założono m.in. stent rozszerzający tętnicę i opaski tak, aby ułatwić mu oddychanie.
W tej chwili jedyną szansą dla Karolka, aby był zdrowy i mógł prowadzić normalne życie jest kolejna operacja. Rodzicom dziecka udało się nawiązać kontakt z mogącym ją przeprowadzić profesorem Edwardem Malcem, który jest wybitnymspecjalistą w dziedzinie kardiochirurgii dziecięcej i aktualnie pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim w Monachium. Kardiochirurg uważa, że operację należy wykonać w najbliższych miesiącach. Musi zostać przeprowadzona, aby nie doszło do niewydolności krążeniowej i oddechowej. Trzeba „załatać” dziury, które są w serduszku Karolka. Skomplikowany jest zwłaszcza zabieg przy jednym z ubytków, do którego bardzo trudno się dostać a dodatkowo sąsiaduje on bezpośrednio z zastawką. Do przeprowadzenia operacji trzeba będzie na pewien czas całkowicie odłączyć funkcjonowanie serca i podłączyć chłopca do krążenia pozaustrojowego. Ostatni wynik badania echa serca z 20 sierpnia br. mówi, że jego serduszko jest w coraz gorszym stanie. Niestety, aby Karolek mógł zacząć normalnie żyć a da mu to operacja potrzebne są fundusze na jej przeprowadzenie. Jej koszt to 20 100 euro a do tego dochodzi opłata za przelot i pobyt chłopca w niemieckiej klinice kardiochirurgii dziecięcej. Wszystko to przekracza możliwości finansowe jego młodych studiujących jeszcze rodziców.    
 
Doktor Edward Malec jest prof. dr hab. n. med. i wybitnym specjalistą w chirurgii dziecięcej. Zajmuje się korekcją wrodzonych wad serca i jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Klubu Kardiochirurgów Polskich, European Society for Cardio-Vascular Surgery, Society for Thoracic Surgeons i jako jedyny kardiochirurg z Polski reprezentuje nasz kraj w American Association for Thoracic Surgery. Profesor Edward Malec jest także członkiem prestiżowego Lyons Club i Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Sursum Corda. Jest także założycielem i prezesem Stowarzyszenia Cor Infantis i uczestnikiem Children’s Heart Link.
Obecnie od 2007 r. kieruje Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Ludwiga Maximilliana w Monachium, w której ma szansę zostać operowany Karolek Kania z Dąbrowy Tarnowskiej. Wcześniej zarządzał Katedrą Chirurgii Pediatrycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz był m.in. wicedyrektorem Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie  oraz kierował Kliniką Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii.  
Profesor Edward Malec w swej dotychczasowej karierze zawodowej wykonał ponad 6000 skomplikowanych zabiegów kardiochirurgicznych  u dzieci z wadami serca. Małych pacjentów operował w: Polsce, Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Norwegii, Niemczech oraz w Szwajcarii. Był także konsultantem w ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej na Ukrainie i Białorusi. Jako pierwszy w Polsce zastosował mechaniczne wspomaganie krążenia i pozaustrojowe utlenowanie krwi u dziecka po operacji serca. Z sukcesem przeprowadzał u najmłodszych pacjentów operację najcięższych wad serca – HLHS (Zespół hipoplazji lewego serca polegający na niewykształceniu prawidłowej lewej komory serca) zapoczątkowując tym samym program leczenia tej wady w Polsce. Jest także autorem unikalnej operacji u dziecka z ekstremalną noworodkową postacią zespołu Ebsteina (dzieci rodzą się z sinicą, jej zniknięcie jest równoznaczne z przeżyciem, wada serca dotycząca zastawki trójdzielczej)
Za swoją pracę polski profesor otrzymał wiele wyróżnień. Poza indywidualnymi m.in. Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za "Wprowadzenie nowatorskiej metody kardiochirurgicznej leczenia zespołu niedorozwoju lewego serca" zespół lekarzy pod jego kierownictwem zdobył liczne nagrody i wyróżnienia za pracę na rzecz rozwoju kardiochirurgii dziecięcej. W 2002 roku uhonorowany został Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Torako-Kardiochirurgów (Congenital Heart Surgery Award). W rankingu szpitali tygodnika Newsweek kierowana przez niego Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej zajmowała pierwsze miejsce. Profesor Edward Malec jest także laureatem prestiżowej statuetki "Misja Zdrowia" w kategorii Naukowiec. Jednym z najważniejszych  i chyba jednym z tych, który najwięcej znaczy dla lekarza był także przyznawany przez dzieci z całego świata „Order Uśmiechu”.
Pomóżmy Karolkowi Kani z Dąbrowy Tarnowskiej powrócić do zdrowia. Sprawmy, by realna stała się Jego operacja w monachijskiej klinice, by mógł zostać w niej pacjentem profesora Edwarda Malca, który Go uratuje!
Cały czas można także wpłacić datki na konto stowarzyszenia Dajmy Dzieciom Miłość: Kredyt Bank o. Tarnów nr r-ku: 50 1500 1748 1217 4002 4722 0000 z dopiskiem "Dla Karolka". Bezpośrednio można kontaktować się także z rodzicami chłopca pod nr tel. 793 060 685 oraz poprzez e-mail gosikania@inteia.eu a pod adresem www.sercekarolka.pl działa strona internetowa poświęcona Karolkowi.
Anna Hudyka

P.S.

Serdecznie Wam DZIĘKUJEMY. Uzbieraliśmy pieniądze na operacje Karolka. Doświadczyliśmy , że jest tak wielu ludzi, którzy mają wrażliwe i otwarte serca na pomoc innym. To wspaniałe, że można liczyć na osoby, które nie znając nas osobiście dobrze nam życzą i służą pomocą nie oczekując nic w zamian. Dżiękujemy Wam,że podzieliliście się z nami tym co macie. Dziekujemy za wsparcie zarówno dobrami materialnymi,jak również słowem, które niosło ze sobą nadzieję. Każdy gest dobrej woli jakiego doświadczyliśmy jest dla nas bezcennym darem za, który BARDZO DZIĘKUJEMY. Nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami tego jak bardzo jesteśmy wdzięczni za okazaną nam dobroć i życzliwość.
 

Rodzice

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej