Po raz drugi o Gdańsku w petersburskiej Szkole nr 216 im. Adama Mickiewicza

W auli Szkoły nr 216 przy Grafskim Zaułku znowu emocje. Kto tym razem pojedzie do Polski? W ubiegłym roku wszystko było o wiele prostsze. Nie było zagrażającej konkurencji. Tym razem wystartowało do Konkursu Wiedzy o Gdańsku 9 szkół średnich z całego Petersburga. Stałymi patronami projektu Tatiany Rakus – nauczycielki ze szkoły Adama Mickiewicza – są , tak jak w roku ubiegłym są: Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska:

 
Гданьск, 12.11.2009
 
 Директор Школы № 216
им.А.Мицкевича
в Санкт-Петербурге
Сегаль Елена Львовна
 
Уважаемая  Госпожа Директор,
 
правительство города Гданьск очень радо нашему, уже постоянному, сотрудничеству и дружбе. Прошу Вас поздравить всех собравшихся в Вашей школе педагогов, гостей и учащихся с открытием конкурса «Гданьск- город партнер Санкт-Петербурга».
Хочу сообщить, что в Гданьске проходит такой же конкурс о Вашем прекрасном городе. Молодежь Гданьска с огромным удовольствием принимает участие в конкурсе, который помогает ближе узнать о достопримечательностях, традициях и культуре города- побратима. В конкурсе, победители которого будут иметь возможность ближе познакомиться, посетить наши дружественные города.
Желаю удачи всем участникам!
 
С уважением,
Президент города Гданьск Павел Адамович
      
 
Były Marszałek Sejmu RP Maciej Płużyński oraz Prezes Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej” napisał w swoim liście, że jest mu miło, że już po raz kolejny konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem młodzieży. Gdańsk i Petersburg to od wielu lat miasta partnerskie. Ważne jest, aby tego partnerstwa uczyła się młodzież i dzieci od lat najmłodszych, a to pozwoli lepiej poznać kulturę i historię obu krajów, zawiązywać nowe przyjaźnie i znajomości. Maciej Płażyński życzy wiele ciekawych chwil spędzonych na zgłębianiu gdańskich tajemnic i czeka na spotkanie laureatów w Gdańsku.
Petersburska strona jest prezentowana przez Dyrekcję Szkoły nr 216 w osobie dyrektor Jeleny Segal. Wsparcie finansowe i organizacyjne zapewnia częściowo Asocjacja Stowarzyszeń Współpracy Międzynarodowej oraz Ośrodek Metodyczny Miasta. Pomocą służy Konsulat Generalny RP na czele z konsulem generalnym Jarosławem Drozdem. Zadania konkursowe rozdał przedstawiciel „Wspólnoty Polskiej” Czesław Błasik.
Inaugurację konkursu uświetnił szkolny zespół „Polanie” pod kierownictwem Ireny Beztużewej i wspaniałego kostiumologa – etnografa Iraidy Diagilewej. Całość ceremonii otwarcia nagrywała i spisywała kronikę oraz prowadziła prezentację wspólnie z Tatianą Rakus, nauczycielka CODN Magdalena Drozd, pracująca w Szkole A.Mickiewicza juz trzeci rok.
Dyrektor zespołu Irena Bestużewa po koncercie zaprosiła «Gazetę Petersburską» do Polskiej Izby Ludowej. Zgromadziła w niej kresowe przedmioty codziennego użytku. Stare łóżko przykryte wyszywaną kapą, naiwne obrazki, wyszywane ręczniki, zabawki dla dzieci, chodniczki, lampy, elementy ubrań … stroje ludowe… atmosfera kresowego domu…
Na inauguracji konkursu były obecne przedstawicielki konsula generalnego: konsul Aleksandra Sapieżyńska i wicekonsul Anna Dembowska.
(TK)
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej