Petersburski nastrój w dziele Stanisława Kierbedzia

Nowy długoterminowy projekt „Polski Petersburg” realizowany w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej zainaugurował kolejne sobotnie i niedzielne spotkanie, tym razem ze znanym inżynierem – Stanisławem Kierbedziem.

W 1842 Stanisław Kierbedź wystąpił z pomysłem zbudowania mostu żelaznego na Newie. Przedsięwzięcie było ryzykowne ze względu na trudne warunki budowy: głęboka na 12 metrów rzeka, silny prąd, kra w zimie, cofanie wód morskich, a także konieczność pozostawienia drożności rzeki dla potrzeb komunikacyjnych.

Budowa trwała 8 lat. Petersburg zyskał most o długości 342 metrów i szerokości 20 metrów, z lanego żelaza o siedmiu przęsłach stałych i jednym zwodzonym. Otrzymał nazwę: Most Błagowieszczański.

W dniu otwarcia mostu,18 listopada 1850, Stanislaw Kierbedź został awansowany do stopnia generała-majora z nadaniem mu Orderu Św.Włodzimierza 3 stopnia.

Most ten stał się pierwszym stałym mostem nad Newa. Łączy wyspę Wasiljewską i drugą wyspę Admirałtejską.

Na zajęciach plastycznych nasi uczniowie starali się przekazać za pomocą farb olejnych odczucie szerokiej i pełnej wody Newy, zapoznali się z koncepcją perspektywy i wykorzystali technikę ograniczonej gamy kolorów, aby przekazać petersburski nastrój.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej