Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W stolicy jak zwykle zaplanowano bogaty program obchodów, w którym nie zabraknie akcentów religijnych, aby modlitwą uczcić pamięć poległych i żołnierzy powstańczego zrywu sprzed 75 lat. Prezentujemy wybrane punkty obchodów centralnych.

1 sierpnia o godzinie 8.30 w Katedrze Polowej przy ul. Długiej 13/15 zostanie odprawiona msza św. dla harcerzy uczestniczących w Zlocie Harcerskim w 75. rocznicę wybuchu powstania.

Następnie o godz. 10.00 odbędą się uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944 przy Parku im. gen. G. Orlicza-Dreszera. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się Marsz Mokotowa – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, o godz. 11.00 złożony zostanie wieniec przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na Woli (ul. Wieluńska 1).

O godz. 13.15 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.

Po złożeniu kwiatów, o godz. 14.00 przy ulicy Wiejskiej odbędą się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach o godzi. 16.00 złożone zostaną kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Prezydent Duda złoży wieniec o godz. 16.45.

W Godzinę „W” – o 17.00 – oddany zostanie hołd Powstańcom Warszawskim przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – odmówione zostaną modlitwy za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. W uroczystości weźmie udział również prezydent.

Następnie, o godz. 19.30, na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędą się uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani m.in. zostanie odmówiona Modlitwa międzyreligijna.

O godz. 20.30 na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego będzie można wziąć udział w akcji muzycznej „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, czyli we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.

Obchody godz. 21.00 odbędą się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego i Rozpalenie Ogniska Pamięci przy ul. Bartyckiej.

tvp.info

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej