O edukacji ale nie tylko

O EDUKACJI ALE NIE TYLKO CZYLI
LIST PREZYDENT KONGRESU OŚWIATY POLONIJNEJ
DO PREZESA WSPÓLNOTY POLSKIEJ

Szanowny Pan Dariusz Bonisławski
Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Przed dziesięcioma laty środowisko pedagogów i działaczy, skupionych wokół oświaty polonijnej podjęło po raz pierwszy szeroką dyskusję na niezwykle ważny temat dotyczący potrzeb informacyjnych odnośnie edukacji, kultury i sztuki uprawianej i reprezentowanej na obczyźnie, czego ukoronowaniem był I Zjazd Kongresu Oświaty Polonijnej w 2012 roku w Pułtusku. Pierwszy Zjazd zwany również założycielskim, odbył się wyłącznie dzięki pomocy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z którym rozpoczęliśmy od tego czasu bliską współpracę.

Wspólna działalność ostatnich lat ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” zaowocowała zmianą świadomości Polaków za granicą i w Polsce, w kwestii nauki języka polskiego i zwrócenie ich uwagi na korzyści płynące z dwujęzyczności naszych uczniów. Jaka jest powszechna wiedza i wizerunek polskiej historii i kultury za granicą, jak ewoluuje informacja o polskiej edukacji i nauce, co należy robić, ażeby lepiej promować szeroko pojmowane dziedzictwo narodowe w ramach wielokulturowości i międzykulturowości? Te wszystkie zagadnienia są refleksją nad celowością dotychczas uprawianych, jak i nowo wyłaniających się obszarów wspólnych badań, metod komunikacji, promocji edukacji i nauki poza granicami kraju.

Efektem naszej współpracy jest coraz poważniejsze zainteresowanie powyższą problematyką kręgów naukowych, administracyjno-rządowych i wreszcie samej Polonii, co jest gwarantem właściwej i pełnej promocji polskiego dziedzictwa, nauki, kultury i sztuki na obczyźnie.

Najważniejszym zadaniem współpracy Kongresu ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” , to uświadamianie Polakom mieszkającym w kraju, a także władzom naszego państwa, jak wielkie skarby naszej historii i kultury znajdują się pod opieką polonijnych szkół i organizacji Polaków za granicą. A to istotna sprawa, bo pokazuje, jak ważną rolę odgrywają organizacje Polaków rozproszonych po całym świecie w zachowaniu naszego dziedzictwa, a nie tylko folkloru, jak często w sposób uproszczony myślimy.

Występując w imieniu Kongresu Oświaty Polonijnej, mam ogromny zaszczyt podziękować Panu Prezesowi za otaczanie opieką środowisk polonijnych, szczególnie oświatę polonijną, co niewątpliwie przyczynia się do wzmocnienia polskiej diaspory.

Nie ulega wątpliwości, że dalsza współpraca ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” jest niezmiernie ważna by w nadchodzących latach, dobro polskiego ucznia było busolą, która nas poprowadzi nieomylnie do celu, aby łatwiej było zachować i rozwijać dziedzictwo narodowe poza granicami. Pragniemy zapewnić, że Kongres Oświaty Polonijnej, reprezentujący różnorodne środowiska polskiej diaspory, jest gotowy do kolejnych wyzwań.

Z wyrazami szacunku,
dr Jolanta Tatara
Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej