W dniu 17 października br. w Domu Aktora z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP i Stowarzyszenia Kultralno-Owiatowego „Polonia” odbył sie wieczór pamięci poświęcony 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Przed licznie zebranymi członkami organizacji polonijnych i ich gośćmi wystąpiły zespoły artystyczne Polonii, Związku Polaków, dzieci i młodzieży. Został starannie opracowany program, w skład którego weszły wiersze i piosenki poświęconetej ważnej dacie.
W pierwszej części wystąpił chór Lauda, kapela i zespół „Gaik” (SKO „Polonia”), zespół Związku Polaków „Newska Fala”, grupa uczniów jezyka polskiego Siostry Adeli. Z nowym programem inspirowanym fragmentem utworu poetyckiego — koncertem Jankiela Adama Mickiewicza, wystąpił Jerzy Downar – prowadzący koncertu. Szczególnymi oklaskami została przyjęta „Błękitna chusteczka” Jerzego Petersburskiego. Wykonaniu tego utworu towarzyszyli znani instrumentalisci Petersburga. Niezwykle wzruszająca była prezentacja fragmentu scenicznego, poświęconego Powstaniu Warszawskiemu w wykonaniu zespołu Newska Fala. Recytacja, ruch sceniczny, przemyślany montaż ”Warszawskich Dzieci” znalazły ciepły odbiór wsród zgromadzonych na sali. Zespół i kapela „Gaik” pod kierownictwem Natalii Szykier wycisnęli łzę z oka pożegnaniem z najbliższymi udającymi się na front.

„Płynie Wisła” w wykonaniu dzieci — uczniów siostry Adeli — wzruszyła starannością wymowy i interpretacji. Grano utwory Fryderyka Chopina. Pierwszą częśc koncertu uwieńczył nie tylko zespół Gaik, ale i precyzyjne w kunszcie wykonanie „Ave Maria”
Giulio Caccini w interpretacji młodego trębacza Andrieja Bogdanowa i towarzyszącej mu pianistki Heleny Korol-Borodziuk. Druga część koncertu była polską niespodzianką. Wystąpiła Dominika Świątek, wykonywająca we własnej oranżacji i muzyką utwory poetyckie Herberta i Słowackiego.Publiczność z niezwykłą uwagą wsłuchiwała się w ciepło języka polskiego, nagradzała oklaskami piękno wyrazu artystycznego autorki i wykonawczyni montażu poetycko-muzycznego „Moja bezbronna ojczyzna”.

Całość została przygotowana i wygenerowana przez dyrektora Domu Polskiego Czesława Błasika, zaś instytucją inspirującą i finansującą po części imprezę, był Konsulat Generalny RP w osobie wicekonsul Anny Dembowskiej, poszukującej wraz ze środowiskiem nowych form życia polonijnego w Petersburgu i północno-zachodnim regionie Rosji. Obecna na przedstawieniu konsul Aleksandra Sapieżyńska reprezentowała Konsulat Generalny RP na czele z Jarosławem Drozdem.
Oprócz koncertu środowisko petersburskie uczciło rocznicę II wojny światowej udziałem w centralnych obchodach tej daty w Polsce. Na zaproszenie władz polskich w głównych uroczystościach udział wzięły członkinie SKO „Polonia” Jadwiga Ostroumowa i Helena Rybalczenko.
Należy dodać, że z okazji kolejnej rocznicy bitwy pod Lenino w Muzeum Artylerii spotkali się nieliczni już jej uczestnicy. Sercem przedsięwziecia jak zawsze była Walentyna Grabowska.
(TK)