Koncert Janusza Olejniczaka w Petersburgu

Janusz Olejniczak 24 lutego 2011 r. w Konserwatorium Petersburskim im. M. Rimskiego-Korsakowa odbył się koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu światowej sławy pianisty Janusza Olejniczaka (finalista VIII Konkursu chopinowskiego), któremu towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Konserwatorium Petersburskiego pod batutą Maksima Aleksiejewa.
Wieczór rozpoczęło wystąpienie Ambasadora RP w Rosji, Wojciecha Zajączkowskiego, który przywitał gości, podsumował Rok Chopina oraz wręczył specjalne wyróżnienia przedstawicielom petersburskich instytucji muzycznych, które szczególnie zaangażowały się w obchody Roku Jubileuszowego.
Pamiątkową tabliczkę z profilem kompozytora odebrał w imieniu Konserwatorium PetersburJanusz Olejniczak skiego im. M. Rimskiego-Korsakowa – rektor uczelni, Siergiej Walentynowicz Stadler, światowej sławy skrzypek i dyrygent; w imieniu Kolegium Muzycznego im. M. Musorgskiego – dyrektor Aleksander Iwanowicz Mironow; w imieniu Dziecięcej Szkoły Sztuk im. Rachmaninowa w Petersburgu – dyrektor Jelena Nikołajewna Orchomienko; w imieniu Festiwalu „Pałace Petersburga” – dyrektor festiwalu, słynna skrzypaczka, Maria Sarkisowna Safarianc; w imieniu Towarzystwa Chopinowskiego w Petersburgu – prezes Wanda Andrzejewska.
Nieco wcześniej, o godz. 18.00, w Sali kameralnej Konserwatorium odbyła się prezentacja polsko-rosyjskiej książki „Fryderyk Chopin w oczach Rosjan”, w której Grzegorz Wiśniewski zebrał wypowiedzi najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiej kultury, którzy przez niemal dwa stulecia byli pod ogromnym wrażeniem geniuszu tego wybitnego kompozytora. Fryderyk Chopin w oczach Rosjan to antologia zawierająca kilkadziesiąt esejów, szkiców i wypowiedzi dokumentujących wyjątkowe zainteresowanie i niekłamany entuzjazm, jakie muzyka Chopina budziła w ciągu ostatnich bez mała dwóch stuleci w Rosji. O kompozytorze wypowiadają się najwięksi rosyjscy muzycy, ludzie pióra i myśliciele – od Lwa Tołstoja i Antona Rubinsteina po Borysa Pasternaka i Rodiona Szczedrina. Książka jest wydana w dwóch językach: polskim i rosyjskim.

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej