Jubileuszowy 10. Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Polonii to okazja, by przypomnieć Polakom mieszkającym w kraju o tym, że mają rodaków za granicą i zobowiązania wobec nich – uważa marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podkreśla on, że w ciągu 20 lat Senat przeznaczył na pomoc dla Polonii ok. 850 mln zł. Najliczniejsza grupa emigracji polskiej i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych. Inne duże skupiska Polonii to: Brazylia, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Litwa, Białoruś, Ukraina i Rosja.

2 maja po raz dziesiąty obchodzimy w Polsce Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto zostało ustanoDzień Polonii i Polaków za Granicąwione z inicjatywy Senatu "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków". – Chciałbym, żeby była to okazja, aby naszym rodakom mieszkającym w Polsce przypomnieć, że mają rodaków poza granicami kraju i że mamy w stosunku o nich zobowiązania. Musimy się dzielić tym co mamy – podkreślił Borusewicz.
Marszałek Senatu stwierdził, że Polska jest krajem na tyle zasobnym, iż jest w stanie się dzielić. – Senat w ciągu 20 lat swojego funkcjonowania wsparł naszych rodaków za granicą łączną sumą około 850 mln zł – poinformował. Ocenił, że są to środki bardzo duże, które widać w postaci inwestycji i poprawy funkcjonowania organizacji polonijnych na całym Dzień Polonii i Polaków za Granicąświecie. Największa cześć pomocy – dodał marszałek – jest kierowana do Polaków mieszkających na Litwie i Białorusi. – Większość nakładów jest kierowanych na oświatę – zaznaczył. Według Borusewicza Senat w tej chwili wspiera kilka inwestycji polonijnych na Ukrainie. – Przede wszystkim to są szkoły, ale oprócz tego budowa Domu Polskiego w Berdyczowie, który w przyszłym tygodniu odwiedzi delegacja Senatu, aby zobaczyć postęp prac – wyliczał. Marszałek podkreślił, że zawsze zachęca senatorów udających się w zagraniczne podróże służbowe, aby odwiedzali Polonię i oglądali inwestycje, które finansuje Senat. – Zasada, że pańskie oko konia tuczy, i w tym wypadku jest stosowana skutecznie – dodał.

Jubileuszowy, 10. Dzień Polonii i Polaków za Granicą marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wraz z senatorami, posłami oraz przedstawicielami organizacji polonijnych spędzi z Polakami na Ukrainie. Tegoroczne obchody święta odbędą się wyjątkowo, ze względu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, 6-7 maja 2011 r. w Winnicy i Berdyczowie.

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej