2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi RPDzień Flagi RP obchodzimy już po raz ósmy. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Takie święto to nie tylko polski zwyczaj. Święto flagi obchodzone jest m.in. w Meksyku, Finlandii, Stanach Zjednoczonych czy Turkmenistanie. W Polsce świętujemy je uroczyście dokładnie między 1 maja, czyli Świętem Pracy a 3 maja, dniem upamiętniającymi uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Data nie jest przypadkowa. W czasach PRL to właśnie 2 maja pracowDzień Flagi RPnicy służby bezpieczeństwa często ściągali wywieszane na 1 maja flagi, aby nie został po nich ślad na święcie Konstytucji 3 Maja, które nie było akceptowane przez partyjnych dygnitarzy z PZPR.
Od kilku lat 2 maja w całej Polsce odbywają się manifestacje patriotyczne i happeningi. W Krakowie z tej okazji w tym roku możemy podziwiać na przykład podświetlaną na barwy narodowe kładkę Bernatka.
Сi, którzy chcą sami pokazać swój patriotyzm, mogą wywiesić flagę w swoim oknie czy na balkonie.
Biały kolor flagi symbolizuje duchową czystość, a czerwony ­– odwagę. Po raz pierwszy zostały uznane za symbol narodowy w roku 1792. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.
Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Obecny wygląd regulowany jest ustawą z 1980 r.
Bronisław Komorowski zachęca Polaków do noszenia w Dniu Flagi barw biało czerwonych. W liście skierowanym do mediów prezydent także zwrócił się o promowanie, z okazji majowych świąt, biało-czerwonych barw narodowych. – Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja – podczas Majówki z Polską – zaapelował prezydent.
Bronisław Komorowski przypominał, że pomysł noszenia kotylionów zaproponował przed zeszłorocznymi obchodami święta niepodległości. – Ta idea przyjęła się w wielu środowiskach, docierały do nas bardzo ciepłe reakcje i chcielibyśmy to w tym roku kontynuować – zadeklarował prezydent.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej