Jesteśmy sobie potrzebni!

Szanowni Państwo!

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Jesteśmy sobie potrzebni!

Wciąż trudno uwierzyć w to, co się dzieje: mamy do czynienia z nieznaną, nową sytuacją z wydarzeniami które ostatnio pochłonęły nasze życie. Epidemia koronawirusa Covid-19 zdewastowała i przeorganizowała nasze życie społeczne i zawodowe. Zmusiła nas do  nowych zachowań, innej organizacji życia i pracy zawodowej. Dzisiaj w całym świecie jest wiele znaków chaosu, ale też budujących przykładów nowej solidarności, samopomocy i samodyscypliny. By sobie z tą sytuacją poradzić powinniśmy zajrzeć w głąb siebie, uświadomić sobie co wynika z naszego miejsca na geograficznej mapie świata i głębokiej refleksji co mamy do zaoferowania sobie, swoim najbliższym, ale również współpracownikom. To jest nasza trwałość, bycie blisko ludzi z którymi pracujemy realizując nasze cele, plany i marzenia. Po pierwszym okresie stresu i niepewności, które doświadczamy wszyscy,  czas wrócić do maratonu  pracy dla oświaty polonijnej, chociaż meta może być teraz dalej. Jesteśmy sobie potrzebni !

Wsparcie grupowe w takich sytuacjach jest dla nas niezmiernie ważne, dzielenie się swoimi osobistymi doświadczeniami, pomysłami, powinno docierać do każdego zakątka w świecie gdzie działa oświata polonijna. W dniu 29 kwietnia 2020 roku odbyło się spotkanie członków Prezydium KOP na którym dyskutowałiśmy o planach wsparcia wszystkich instytucji oświaty polonijnej w świecie. By jednak realizacja naszych planów była owocna potrzebujemy współpracy Was, naszych członków.

Budują  i cieszą nas informacje jakie dochodzą do członków Prezydium KOP o  pomysłach polonijnych pedagogów w świecie odnośnie prowadzenia zajęć online dla uczniów polonijnych, warsztatów dla nauczycieli i jakże ważnych konferencji wsparcia.

Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi pomysłami, swoją działalnością, do skorzystania z prowadzonych przez Wasz ośrodek internetowych seminariów, szkoleń online, które zainspirują odbiorców do poszerzenia swoich kompetencji. Takie webinaria już zaczęły swoją działalność o czym poinformowaliśmy  Państwa  kilka dni temu na naszej stronie www.kop-pl.com. Zachęcamy więc do informowania nas o planowanych przez Państwa inicjatywach  spotkań na odległość z podaniem tematyki, a my  będziemy umieszczali te informacje  na specjalnie stworzonym portalu KOPpoint jak również na FB. Każda inicjatywa jest na wagę złota.

Oferujemy Państwu również możliwość telekonferencji, która w historii KOP-u miała miejsce kilka lat temu i wzięło w niej udział kilkanaście osób. Jeśli istnieje takowa potrzeba, pragniecie Państwo takiej formy komunikacji – prosimy o wysłanie tematyki proponowanej  telekonferencji, wspólnie opracujemy agende spotkania i ją zrealizujemy. Połączenie telekonferencji będzie przeprowadzane na platformie Zoom.

Z wielu obszarów Polski dochodzą do nas dramatyczne apele o pomoc, wydaje nam się, że nadszedł czas na nadanie nowego sensu słowu „solidarność” polskich i polonijnych pedagogów, ale nie tylko pedagogów. W tych ciężkich czasach zadajmy sobie pytanie jak my sami  zdajemy egzamin z walki z wirusem.

 Myśl przewodnia  Kongresu Oświaty  Polonijnej „Jesteśmy sobie potrzebni”, pomoże nam przetrwać w służbie dla oświaty polonijnej. To relacja nierozerwalna, a dzisiaj wyjątkowo nam wszystkim potrzebna.

 „ Świat w którym żyjemy powstaje z jakości naszych relacji” Martin Buber

Z serdecznymi pozdrowieniami w imieniu Prezydium KOP,

dr Jolanta Tatara
Prezydent 
Kongresu Oświaty Polonijnej

Previous articlePomoc w Petersburgu
Next article2 kwietnia
Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej