Janusz Leon Wiśniewski promuje swoją najnowszą książkę w Petersburgu

Nie w porę może przyjść czkawka, okres, śmierć lub sąsiadka. Ale nie miłość. 19 grudnia w Petersburgu w księgarni „Bukwojed” odbędzie się spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim – autorem bestsellerowych powieści. Pisarz promuje rosyjskie wydanie swojej najnowszej książki „Między wierszami". Polacy w Petersburgu dobrze znają tego pisarza, jest on częstym gościem w mieście na Newą, udzielił też wywiadu dla Gazety Petersburskiej. Pewnie jak zawsze będą go witały tłumy.
O czym jest kolejna książka znawcy kobiecych dusz i psychologii? Otóż Małgorzata Domagalik i Janusz L. Wiśniewski znów zaczynają elektroniczną korespondencję. On już w pierwszym liście pisze: obiecuje cytować dane, zarzucaċ faktami, odwoływaċ się do nauki. Będzie „wysysał” wszystko, czego nie wiem. Ona zaś proponuje, by tym razem było więcej o miłości. I jest. Choć rozmawiają także o swoich lekturach, wizytach w teatrze, podróżach, wspomnieniach, rodzinnych radościach i smutkach. Ona opowiada mu o pobycie w Paryżu i rozmowie z Paulo Coelho; on zafascynowany donosi o teorii, jakoby szczęście zależało od działania trzech substancji chemicznych i dodaje, że najwięcej karatów w diamentach przypada na m2 placu, który ona widzi z okien hotelu. Rozmawiają o afrodyzjakach, starych fotografiach, zmysłowym głosie nowej żony Sarkozy’ego. Co chwila odkrywają, że patrzą na świat w różny sposób. I nieodmiennie ich to fascynuje. Ich listy bardzo osobiste i niezwykle erudycyjne.
Janusz L. Wiśniewski jest autorem bestsellerowych powieści S@motność w Sieci (2001), Los powtórzony (2004) oraz zbiorów opowiadań Zespoły napięć (2002), Intymna teoria względności (2005), Molekuły emocji (2006), Sceny z życia za ścianą (2008). Wspólnie z internautami napisał nowelę Martyna (2003), a wspólnie z Małgorzatą Domagalik 188 dni i nocy (2005) i Między wierszami (2008). Jest również autorem tekstów publicystycznych zebranych w książce Czy mężczyźni są światu potrzebni? (2007). Rozmowy o życiu, doświadczeniach i uczuciach pisarza przedstawione zostały w Arytmii uczuć (2008) – autorką pytań, na które odpowiada Janusz L. Wiśniewski jest dziennikarka telewizyjna Dorota Wellman.
Teatr Baltijskij Dom w Sankt Petersburgu zaadaptował i wystawił spektakl na podstawie S@motności w Sieci (premiera 20 lutego 2009).
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej