XXIX Forum Ekonomiczne organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich i Senat Rzeczypospolitej Polskiej dobiegło końca. Jego częścią było IV Polonijne Forum Ekonomiczne, które zainaugurowało posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
Było to jednocześnie pierwsze posiedzenie nowego składu powołanego przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego 16. reprezentantów organizacji polonijnych; doradzać będzie Senatowi w sprawach dotyczących Polaków za granicą.
„Polonijna Rada Konsultacyjna to organ doradczy przy marszałku Senatu, który powstał po to, by wsłuchać się w głos przedstawicieli Polonii, dyskutować o ich problemach i potrzebach dotyczących takich kwestii jak system nauczania w polskich szkołach” – powiedziała dziennikarzom przed posiedzeniem senator Janina Sagatowska.
„Przeprowadziliśmy bardzo ciekawą, interesującą, bardzo głęboką dyskusję na temat zadań polskiego rządu, Senatu, wszystkich instytucji, które w Polsce zajmują się wspieraniem Polonii” – powiedział na briefingu po zakończeniu obrad marszałek Karczewski. „Wnioski są takie, że będziemy wzmacniać Polonię, Polonia będzie dbała bardzo również o to, żeby wzmacniać naszą wspólnotę narodową, także Polskę” – podkreślił marszałek.
Po posiedzeniu Przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski zaznaczył, że problemy Polonii na Wschodzie i Zachodzie różnią się. „Jeśli chodzi o Zachód – my tak naprawdę pomocy materialnej z Polski nie potrzebujemy” – mówił. Według niego współpraca z Polonią na Zachodzie powinna się koncentrować na „kształtowaniu właściwego wizerunku Polski i Polaków na świecie”. Zdaniem Cytowskiego obraz Polski przedstawiany w mediach na świecie jest „spaczony, wykrzywiony”. „My jako Polonia będziemy starali się z tym skutecznie walczyć” – podkreślił.
„Chcemy w szczególności zwrócić uwagę na oświatę i kulturę. Chcemy się wspólnie zastanowić, jak pielęgnować kulturę wśród Polaków za granicą i jak nauczać języka polskiego, by to służyło im tam, w krajach, w których mieszkają” – mówiła senator PiS Janina Sagatowska.
Na Forum Polonijnym dyskusje toczyły się wokół sześciu tematów: „Polityka państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą”, „Co jednoczy Polaków za granicą: Kościół, język, kultura?”, „Rola Polonii i Polaków za granicą w kształtowaniu wizerunku Polski”, „Pomysł na sukces za granicą. Sukces Polonii sukcesem Polski”, „Emigracja zarobkowa – szansa czy zagrożenie?” oraz „Aktywność polskich samorządów na arenie międzynarodowej. Współpraca transgraniczna”.
Hasłem pierwszego z paneli forum jest zwrot – „Dobrze być Polakiem”. – „Dobrze być Polakiem” to znaczy również dbać o interesy Polski, dbać o dobre imię Polski. O to, aby o Polsce mówiono coraz lepiej i żeby Polska miała coraz lepszy wizerunek – zaznaczył Karczewski.
Jak mówił, „chcemy, żeby jak największa liczba osób włączyła się w dbanie o dobre imię Polski i o to, aby Polska była przedstawiana w sposób obiektywny, rzetelny i prawdziwy”. – I to jest zadanie również dla Polonii, Polaków mieszkających za granicą i coraz większa rzesza Polaków o to dobre imię Polski dba – mówił marszałek Senatu.
Kolejnym tematem byłą repatriacja. To niezwykle ważny temat, ważna sprawa, która jest naszym wyrzutem sumienia, bo przez wiele lat nie udało się poprzednio rządzącym w Polsce sprowadzić Polaków których potomkowie wiele lat temu zostali wywiezieni na wschód. My zabiegamy o to, żeby zrealizować ich marzenia i powrót do Polski – podkreślił Karczewski. – Będziemy też zastanawiali się z samorządowcami jak można wzmocnić szczególnie ze strony samorządów proces repatriacji – dodał.
Czy Polska jest gotowa do przyjęcia osób, które wcześniej wyemigrowały z Polski. – Czy jest atrakcyjnym miejsce do tego, aby wrócić do Polski. Wydaje mi się – a jestem nawet przekonany bo prowadzę bardzo dużo rozmów z przedstawicielami Polonii – że Polska staje się dzięki szybkiemu rozwojowi, dzięki szybkiemu bogaceniu się, niskiemu bezrobociu, bezpieczeństwu coraz bardziej atrakcyjna dla tych, którzy wcześniej wyjechali – mówił Karczewski. Zwrócił uwagę, że coraz więcej osób wraca do Polski.
Media polonijne to kolejne zagadnienie Forum Polonijnego. To temat, który jest niezwykle istotny, ponieważ Polacy mieszkający poza granicami kraju chcą mieć kontakt z Polską. Chcą mieć jak najwięcej informacji o Polsce. Chcemy te informacje wysyłać do Polonii oraz by jak najwięcej informacji o Polonii docierało i było kierowanych tu do Polski – podkreślił marszałek Senatu.
Ostatnim tematem Polonijnego Forum Ekonomicznego była nauka i sukces w nauce. – Rozmawiamy o naukowcach, badaczach, którzy wyjechali wcześniej z Polski i poza granicami kraju odnieśli sukces naukowy. Zastanawiamy się jak zintensyfikować ich gotowość i chęć do współpracy z polskimi naukowcami – zaznaczył marszałek Senatu.
Duże zainteresowanie tematyką polonijną wskazuje, że kolejne tego typu Forum odbędzie się w Krynicy już w następnym roku.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”