Gazeta Petersburska zaprasza do zapoznania się z portalem IDA

Informator dla Aktywnych  jest portalem dla Polaków i polskich organizacji na wschodzie – instytucji, towarzystw, stowarzyszeń, parafii, szkół oraz mediów. Na stronie można wymieniać się informacjami o lokalnej działalności i inicjatywach oraz wiadomościami związanymi z polską społecznością na wschodzie. Dla wielu polskich organizacji działających na terenie Europy Środkowo-Wschodniej IDA stała się wizytówką działalności. Dzisiaj działa na Ukrainie, Łotwie, Litwie i Czechach, ale w przyszłości planujemy rozwijać zasięg o kolejne kraje, w tym Rosję.

Nasz portal to projekt finansowany ze środków Senatu RP, a realizowany jest przez Fundację „Pomocy Polakom na Wschodzie”.

Szczegółowe informacje o naszych konkursach, które noszą wspólny tytuł OPOWIEDZ MI O POLSCE znajdują się na stronie https://ida.pol.org.pl/konkursy-opowiedz-mi-o-polsce. Poniżej kilka słów o poszczególnych konkursach.

Szczególnie zależy nam na pracach z zakresu filmu i literatury, gdyż one wymagają odrobinę większego nakładu czasu, którego pozostało nam niewiele – prace przyjmujemy do 25 listopada.

OPOWIEDZ MI O POLSCE – KONKURS FILMOWY. Zadaniem, któremu muszą podołać uczestnicy pierwszego konkursu jest nagranie filmu – wypowiedzi przedstawiciela najstarszego pokolenia żyjących na Wschodzie Polaków (dziadka, sąsiada, przyjaciela rodziny) lub reprezentującego polską społeczność świadka historii. Interesują nas wypowiedzi seniorów na temat tego, czym jest dla nich Polska, co znaczy niepodległość i wolność oraz jakie wydarzenia z ich przeszłości najbardziej kojarzą się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podaję link do tego konkursu – https://ida.pol.org.pl/konkurs-filmowy-opowiedz-mi-o-polsce.

OPOWIEDZ MI O POLSCE – KONKURS LITERACKI. Literackie zadanie konkursowe polega na napisaniu opowiadania, eseju lub reportażu historycznego dotyczącego jednego z takich tematów jak: ślady polskości w najbliższej okolicy uczestnika; ważne w dziejach Polski wydarzenie związane z walką o wolność i odzyskaniem niepodległości; prezentacja postaci historycznej lub kogoś, kogo postawa, działalność lub twórczość przyczyniły się do podtrzymania polskości na Wschodzie. Podaję link do tego konkursu – https://ida.pol.org.pl/opowiedz-mi-o-polsce-konkurs-literacki.

OPOWIEDZ MI O POLSCE – MOJA NIEPODLEGŁA. 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych jest wiele imprez, koncertów, marszów i innych patriotycznych inicjatyw. Podczas nich, a także w czasie indywidualnych odwiedzin miejsc pamięci narodowej powstaje wiele zdjęć, które poza wartością sentymentalną stanowią też dowód patriotyzmu wykonujących je osób. Właśnie te fotografie najbardziej nas interesują, to je chcielibyśmy nagrodzić w naszym konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – MOJA NIEPODLEGŁA. Czekamy na zdjęcia wykonane nie tylko 11 listopada, ale również podczas innych patriotycznych imprez i uroczystości, które odbyły się lub odbędą w 2018 roku. Chcielibyśmy zobaczyć na nich miejsca pamięci narodowej, polskie nekropolie, zabytki i uroczyste obchody niepodległościowej rocznicy. Podaję link do tego konkursu – https://ida.pol.org.pl/opowiedz-mi-o-polsce-moja-niepodlegla.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej