Bajki Lema, skrzypce w kalejdoskopie, planetarium, roboty i… piękne widoki. Co je łączy? Przygoda, zabawa i… Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Świetna lokalizacja, nowoczesna architektura i ogromny potencjał tego, co wewnątrz. Rocznie około miliona odwiedzających, co potwierdzają kolejki do kas biletowych, w których trzeba spędzić nieraz nawet kilkadziesiąt minut. Warto więc zakupić bilety przez internet, by jak najszybciej oddać się naukowym doznaniom.
Duży i mały, dziewczyna i chłopak – każdy znajdzie tu coś dla siebie, coś co go zainteresuje, zaciekawi i pobudzi do myślenia. Misją Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest inspiracja do obserwacji, doświadczenia, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Strefa eksperymentowania, Bzzz!, Majsternia czy Teatr Robotyczny – to tylko niektóre ze stałych wystaw, które oferuje Centrum. Każda z ekspozycji pozwala poczuć się inżynierem, badaczem, odkrywcą w dziedzinach takich jak fizyka, chemia, biologia. Tradycyjne zdobywanie wiedzy bywa nieraz męczące, trudne i żmudne. CNK jest wspaniałą alternatywą dla szkolnych zajęć. W świetnie wyposażonych laboratoriach, pod okiem specjalistów uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich mogą prowadzić eksperymenty i na własne oczy zobaczyć jak zachodzą chemiczne procesy, biologiczne i zjawiska fizyczne. Dzieją się tu rzeczy wręcz niewyobrażalne – można dotknąć prądu, stać się wynalazcą, a także obejrzeć spektakl w wykonaniu robotów, i to nie byle jakich. Roboty mówią, poruszają się, okazują swoje emocje, a do tego… grają i interpretują bajki Lema. Wielką atrakcją przyciągającą tłumy jest planetarium Niebo Kopernika – jedno z najnowocześniejszych w Europie. Jednak to miejsce nie tylko dla młodych naukowców. Każdy może spędzić tu świetnie czas! Rodzice z dziećmi mogą wspólnie majsterkować i uczyć się poprzez zabawę, dorośli mają możliwość spotkania się z wybitnymi naukowcami, eksperymentowania i spędzenia czasu w strefie dla dorosłych, w końcu „nauka nie pyta o wiek, a ciekawość to stan umysłu”- jak możemy przeczytać na stronie CNK. Jednak by to wszystko zobaczyć trzeba zarezerwować sobie trochę czasu… przynajmniej 4 godziny, a najlepiej cały dzień, tyle do zwiedzania! Ale w końcu nie często mamy okazję: korzystać z klatki Faradaya, budować magnetyczne mosty, zobaczyć promieniowanie kosmiczne czy badać własne DNA. Centrum to nie tylko możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, poszerzenia horyzontów, czy udział w specjalistycznych laboratoriach, gdzie pod okiem specjalistów rozszyfrujemy zagadki współczesnej nauki, to przede wszystkim możliwość zrozumienia otaczającego nas świata.
A kiedy zmęczą nas umysłowe wysiłki, warto wybrać się na dach gmachu z którego rozpościera się wspaniały widok na stolicę. Znajduje się tam również ogród z dostosowaną do trudnych warunków klimatycznych roślinnością, wśród której zaznamy chwili relaksu po dniu pełnym naukowych wrażeń.
Pomysł na powstanie Centrum Nauki Kopernik zrodził się w 2004 roku, zaś rok później powołano go do życia. Początkowo centrum prezentowało objazdową ekspozycję Eksperymentuj!, a także współorganizowało Piknik Naukowy. Nie prowadziło stałych wystaw, bowiem nie było jeszcze gotowego budynku. W 2010 nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie placówki, mieszczącej się od tej pory przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, tuż nad brzegiem Wisły, nieopodal słynnej Syrenki Warszawskiej. Już w pierwszy weekend funkcjonowania centrum odwiedziło 13 tysięcy osób. Do tej pory gościło ponad 8 milionów zwiedzających, a w wielu przewodnikach po stolicy Polski, zaznaczane jest jako obowiązkowy punkt na mapie Warszawy. W 2015 roku otwarto stację metra, zlokalizowaną w okolicy gmachu, dzięki czemu dojazd stał się jeszcze szybszy i wygodniejszy. Centrum Nauki Kopernik ciągle się rozwija i co jakiś czas zaskakuje nowościami, więc nie można poprzestać na jednorazowej wizycie.
Michał Krzyżaniak