5. rocznica śmierci Jana Pawła

Иоанн Павел IIW tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II wypada w Wielki Piątek. W związku z tym Msze św. z modlitwą o beatyfikację Papieża będą sprawowane 10 kwietnia, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Natomiast dokładnie w 5. rocznicę śmierci papieża Wojtyły jego postać będzie wspominana m.in. podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej, które przejdą ulicami wielu miast.
W szkołach noszących imię polskiego papieża odbędą się uroczyste apele. Pamięć o papieżu uczczona zostanie memoriał pływackim oraz wielkim ogniskiem na Groniu Jana Pawła II Beskidzie Małym.

W kwietniu rozpocznie się przygotowanie do uroczystości beatyfikacyjnych papieża. W każdą drugą niedzielę miesiąca wierni będą powracać do nauczania Jana Pawła II.
Do postaci Papieża nawiązywać będą rozważania podczas Drogi Krzyżowej, która przejdzie w Wielki Piątek ulicami stolicy. Podczas nabożeństwa będzie adorowany krucyfiks, który Jan Paweł II trzymał w dłoniach, uczestnicząc w ostatniej w swoim życiu Drodze Krzyżowej, w Wielki Piątek, 25 marca 2005 roku. Procesja tradycyjnie wyruszy spod kościoła akademickiego św. Anny.
,,Idąc Drogą Krzyżową i adorując papieski krzyż chcemy zatrzymać się pod krzyżem na Placu Piłsudskiego, by podczas krótkiego nabożeństwa modlić się w intencji Jana Pawła II dokładnie w dzień i godzinę jego śmierci" – zapowiedział w rozmowie z KAI abp Kazimierz Nycz.
Już od godz. 16 na Placu Piłsudskiego będą wyświetlane materiały filmowe na temat papieża. Całość rozpoczną świadectwa osób, które osobiście go znały. Zostanie też przeprowadzona kwesta na rzecz Fundacji ,,Żyć z chorobą Parkinsona".
W rodzinnym mieście Jana Pawła II – Wadowicach, w Wielki Piątek wieczorem odprawione zostanie na runku nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania nawiązywać będą do sprawy obrony życia w świetle encykliki Jana Pawła II "Evangelim vitae" – powiedział KAI proboszcz wadowickiej parafii ks. infułat Jakub Gil. Następnie – jak każdego drugiego dnia miesiąca – wierni zgromadzą się po Mszy św. na modlitwę pod domem, w którym przyszedł na świat Karol Wojtyła.
Mieszkańcy Tarnowa będą modlić się 2 kwietnia w intencji beatyfikacji Jana Pawła II podczas Drogi Krzyżowej w Bazylice Katedralnej. Zostanie ona odprawiona o godzinie 15.00 na podstawie rozważań napisanych przez papieża Wojtyłę.
2 kwietnia w Wielki Piątek przez całą noc w katedrze będzie trwała adoracja Chrystusa w grobie. Wierni, którzy przyjdą pod pomnik i do bazyliki o 21.37 będą modlić się o wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Szczególny charakter będą miały rocznicowe obchody w Ostrowcu Świętokrzyskim – odbędą się one w modernizowanym i rozbudowywanym Domu Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II. Mieszkańcy traktują hospicjum jak swego rodzaju pomnik poświęcony papieżowi Wojtyle.
Иоанн Павел IIW Wielki Piątek w hospicjum zorganizowany zostanie dzień otwarty. Na korytarzach placówki odprawiona zostanie Droga Krzyżowa. Następnie wyświetlony będzie film przypominający modlitwy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego po śmierci Jana Pawła II.
Postać polskiego Papieża wspominać będą uczestnicy Drogi Krzyżowej sprawowanej 2 kwietnia pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka w podkieleckim Masłowie. Trasa będzie wiodła z tamtejszego lotniska, na którym w 1991 r. Papież odprawił Mszę św., do kościoła Przemienienia Pańskiego.
W 5. rocznicę śmierci papieża, mieszkańcy Radomia będą mogli obejrzeć otwieraną tego dnia okolicznościową wystawę plenerową , zaś wieczorem na osiedlu Ustronie odbędzie się koncert pamięci – ”IN CRUX SALUTARE". ,,W Wielki Piątek spotkamy się, aby w atmosferze refleksji i zadumy wspominać Jana Pawła II. Będziemy też dziękować Bogu za osobę i wielki pontyfikat papieża-Polaka" – zapraszał wiernych bp Henryk Tomasik.
W nocy z 2 na 3 kwietnia, a więc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie odbędzie się czuwanie modlitewne harcerzy. Również w tej świątyni 7 kwietnia zaplanowano uroczystą, przygotowaną przez dzieci, akademię ku czci Jana Pawła II.
W sanktuarium maryjnym Licheniu, z okazji papieskiej rocznicy 6 kwietnia zostaną otwarte dla pielgrzymów apartamenty papieskie, w których Jan Paweł II mieszkał i pracował podczas swej pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku.
Liturgiczne obchody 5. rocznicy śmierci Papieża będą decyzją Episkopatu sprawowane w sobotę, 10 kwietnia. Jest to wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, którą dla całego Kościoła ustanowił Jan Paweł II, wypełniając wolę Jezusa przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej. W wielu miejscach będą w tym dniu sprawowane Msze św. z modlitwą o beatyfikację Papieża.
W rodzinnym mieście Karola Wojtyły – Wadowicach, uroczysta Msza św. odprawiona zostanie w sobotę 10 kwietnia. Liturgii przewodniczyć będzie bp Tadeusz Pieronek.
Także 10 kwietnia 2010 r. o godz. 20.00 w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie odbędzie się koncert ,,MISSA PACIS" (Msza Pokoju). Koncert jest niezwykłym i pierwszym w Polsce połączeniem klasycznej formy muzycznej jaką jest Msza z liturgicznymi śpiewami w języku łacińskim, rozważaniami Jana Pawła II na temat pokoju oraz muzyką o mocnym zabarwieniu jazzowym.
W Starym Sączu, w miejscu gdzie Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę, obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II odbędą się w sobotę, 10 kwietnia przy ołtarzu papieskim.
O godzinie 18.00 z kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu wyruszy Via Lucis – Droga Światła do ołtarza w Starym Sączu. O godzinie 19. 30 odprawiona zostanie Msza Św. o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. O 20.30 będzie koncert modlitewny zespołu Pokolenie JP II ,,Nie lękajcie się", a o 21:37 zabrzmi ,,Barka".
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 11 kwietnia uroczystą Mszę św. w sanktuarium w Łagiewnikach odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Apel Jasnogórski przy pomniku Jana Pawła II, modlitwy w parafiach o rychłą beatyfikację Sługi Bożego i uroczyste koncerty, zaplanowano na 11 kwietnia w Poznaniu.
Już w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego abp Stanisław Gądecki odprawi uroczystą Mszę św. w 20. rocznicę wznowienia działalności Caritas Archidiecezji Poznańskiej, podczas której pracownicy i wolontariusze Caritas modlić się będą w sposób szczególny o rychłą beatyfikację polskiego Papieża.
Znana na całym świecie Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zagra w Święto Miłosierdzia Bożego ku czci Jana Pawła II w kościele środowisk twórczych w samym centrum Poznania.
W Filharmonii Poznańskiej odbędzie się w niedzielę wieczorem uroczysty koncert ,,Kres niewidzialny jak początek w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II". Chór Chłopięco-Męski ,,Poznańskie Słowiki" i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykonają Regina Coeli i Mszę koronacyjną W. A. Mozarta. Będzie też można wysłuchać fragmentów dzieł literackich Jana Pawła II w wykonaniu Danuty Michałowskiej.
W piątek 9 kwietnia mieszkańcy Małopolski uczczą pamięć Jana Pawła II podczas tradycyjnego już memoriału pływackiego. Przez całą noc na basenie Unii Tarnów w Tarnowie – Mościcach i w Dąbrowie Tarnowskiej przepłyną w sumie 26 km 516 metrów, co ma oznaczać długość pontyfikatu, czyli 26 lat, pięć miesięcy i 16 dni.
Pływanie rozpocznie się o godz. 21.37, dokładnie w godzinę śmierci papieża i potrwa do godzin porannych. Przed rokiem w memoriale uczestniczyło ok. 700 osób.
9 kwietnia o 21.37 na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym zapłonie wielkie ognisko, nazwane "Płomieniem Pamięci". Jak co roku w rocznicę śmierci papieża wokół ogniska zgromadzą się turyści i pielgrzymi. Wcześniej odbędzie się uroczysta Msza św.
Natomiast ,,Ogień Lolek" zapłonie 2 kwietnia pod milenijnym krzyżem na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Zaplanowano tu modlitewne czuwanie przy ognisku zapalonym od płomienia z grobu papieża Polaka. Ogień ten – przywieziony 2 lata temu przez sztafetę włoskich biegaczy – przechowują siostry redemptorystki z klasztoru na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej.
Katolicka Agencja Informacyjna
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej