Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim

Na początku 2020 roku Wydawnictwo AA w Krakowie przy współpracy z postulatorem procesu beatyfikacji rosyjskich katolickich męczenników XX wieku w Petersburgu wydało pozycję „Z Chrystusem do końca. Męczeństwo Sług Bożych w Związku Sowieckim” (528 stron).
Oficjalna prezentacja książki zawierającą biografię czternastu Sług Bożych odbędzie się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie w dniu 11 marca (środa) 2020, godz. 12.00.
Książka jest pracą zbiorową pod redakcją postulatora procesu w Rosji – ks. Krzysztofa Pożarskiego. Zostały zawarte w niej biogramy następujących Sług Bożych, z których większość stanowią Polacy: bp. Antoni Maleckiego (1861-1935), prałata Konstantyna Budkiewicza (1867-1923); księży: Franciszka Budrysa (1882-1937), Jana Trojgo (1881-1932), Pawła Chomicza (1893-1942), Antoniego Czerwińskiego (1881-1938), Epifaniusza (Igora) Akułowa (1897-1937), Potapija (Piotra) Emelianowa (1884-1936); sióstr zakonnych: m. Marii Katarzyny Sieneńskiej (Anny Abrikosowej), s. Róży Serca Maryi, OPL (Heleny Jętkiewicz (1896-1944), a także jednej osoby świeckiej – Kamili Kruszelnickiej (1892-1937).
Poza tym w książce dodano obszerny życiorys Sługi Bożego abp. Jana Cieplaka (1857-1926), którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Rzymie w 1952 roku. Obecnie Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie pragnie go wznowić. Został załączony także życiorys ks. Antonigo Dziemieszkiewicza (1891-1937), a także biskupa władywostockiego – bp. Karola Śliwowskiego (1855-1933). Jest wielka nadzieja, że ich osoby zostaną także włączone do procesu beatyfikacyjnego przy kolejnej jego reorganizacji w Rosji.
Książkę kończy obszerny artykuł ks. Bronisława Czaplickiego „Bolszewicki komunizm – prześladowca Kościoła Katolickiego w Rosji (ZSRR), czyli historia prześladowań Kościoła katolickiego w carskiej Rosji i w ZSRR. /ks. Krzysztof Pożarski/
Kard. Stanisław Dziwisz napisał słowo wstępne, aby podkreślić ważność tej publikacji o katolickich męczennikach Rosji XX wieku w Polsce, gdyż takie było pragnienie św. Jana Pawła II.
2020 Rok, to także Jubileusz 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, który uczył nas takimi słowami: „Na szczególną pamięć zasługuje martyrologium kapłanów w łagrach syberyjskich czy innych na terenie Związku Sowieckiego” („Dar i Tajemnica” s.38), a także „W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby „nieznani żołnierze” wielkiej sprawy Bożej. Jeśli jest to możliwe, ich świadectwa nie powinny być zapomniane w Kościele” („Tertio millennio adveniente”).
Ta prezentacja książki o męczennikach na Wschodzie, to także wypełnienie pragnień Wielkiego Papieża i dobrze wpisuje się w jego Jubileusz w Polsce.
Sylwetki Sług Bożych zaprezentowanych w książce, to także przyszli błogosławieni i święci narodu polskiego pracujących na Wschodzie, mimo, że ich proces beatyfikacyjny toczy się w Moskwie. Stanowili oni wspólnotę ducha polskiego, jego wartości i narodowego patriotyzmu.
Prezentacja książki odbędzie się pod honorowym patronatem metropolity Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie – abp. Pawła Pezzi (Rosja), a także metropolity Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej – abp. Tadeusza Kondrusiewicza (Białoruś).
Patronat medialny nad naszą prezentacją objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

Wszystkich chętnych pragnących wziąć udział w prezentacji książki w Warszawie proszę pisać na adres e-mail: ststanislas@list.ru lub zadzwonić po tel. +7 911 990 90 82
Z wyrazami szacunku
Ks. Krzysztof Pożarski, Sankt Petersburg

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej