W Rosji protestują przeciwko likwidacji jedynej w tym kraju Polskiej Szkoły

W rosyjskim Sankt Petersburgu może zostać zlikwidowana jedyna w tym mieście i w całej Rosji Szkoła Średnia nr 216 im. Adama Mickiewicza z pogłębionym nauczaniem języka polskiego i polskiej kultury. Informuje o tym rosyjska redakcja rozgłośni „Radio Swoboda”.

Pomnik A. Mickiewicza przed szkolą 216

Według dziennikarzy likwidacja placówki edukacyjnej, nazywanej w Sankt Petersburgu potocznie Polską Szkołą, może być skutkiem rosyjskiej polityki izolowania się od Zachodu oraz pogarszania się stosunków na linii Moskwa – Warszawa.

Formalną przyczyną likwidacji placówki edukacyjnej, noszącej imię polskiego Wieszcza jest tzw. „reorganizacja”, wskutek której Szkoła Średnia nr 216 im. Adama Mickiewicza zostanie dołączona do innej petersburskiej szkoły, w której nie ma nauczania języka polskiego.

Rodziców uczniów Polskiej Szkoły poinformowano o „reorganizacji” placówki i de facto jej likwidacji po tym , jak 11 kwietnia Komitet ds. Edukacji Sankt Petersburga podjął odpowiednią decyzję, w której zaznaczył, że w wyniku reorganizacji Szkoła Średnia nr 216 zostanie skreślona z listy państwowych instytucji edukacyjnych.

Jest to jedyna w całej Rosji szkoła, której uczniowie nie tylko uczą się języka polskiego, lecz także zanurzają się głęboko w polską kulturę” – informuje na swoim portalu internetowym „Radio Swoboda”. Rozgłośnia podkreśla także, że Polska Szkoła od dawna i skutecznie współpracuje z polskimi placówkami edukacyjnymi poza granicami Rosji, jej uczniowie biorą udział w działającym przy szkole zespole folklorystycznym „Polanie”, który to zespół jest stałym uczestnikiem organizowanych w Sankt Petersburgu festiwali i imprez kulturalnych.

Szefowa szkoły Irina Fuziejewa, komentując sytuację wokół likwidowanej placówki, zaznacza, że jej problemy zaczęły się w 2014 roku i nasilały się w miarę pogarszania się stosunków między Polską, a Rosją. – Poza tym język polski stał się nikomu nie potrzebny – dodała dyrektor. Według dziennikarzy i rodziców uczniów szkoły ostatnia konstatacja pani dyrektor jest kontrowersyjna, gdyż zainteresowanie językiem polskim i polską kulturą było w Sankt Petersburgu wysokie od wielu lat i nie mogło nagle zaniknąć nawet z powodów politycznych.

Rodzice uczniów starszych klas szkoły postanowili protestować przeciwko likwidacji ulubionej placówki edukacyjnej swoich dzieci.

Na jednym z rosyjskich portali, umożliwiających zbieranie podpisów pod społecznymi petycjami pod adresem władz uruchomione zostało zbieranie podpisów pod protestem przeciwko likwidacji jedynej w Rosji szkoły z pogłębionym nauczaniem języka polskiego i polskiej kultury.

Autorzy petycji podkreślają, że likwidacja Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Sankt Petersburgu jest nieuzasadniona, gdyż jej uczniowie mają odpowiednie warunki nie tylko do nauki języka polskiego i poznawania polskiej kultury, lecz także do pobierania wszechstronnej wiedzy oraz rozwoju osobowości. „Dzieci biorą udział w zawodach sportowych, tańczą w zespole „Polanie”, wyjeżdżają do Polski i podróżują po niej, organizują godne obchody świąt. Nie można tak po prostu zniszczyć pomost, pozwalający na zdobywanie nowej wiedzy!” – piszą autorzy petycji.

W chwili obecnej petycję internetową w obronie Polskiej Szkoły w Sankt Petersburgu podpisało 667 mieszkańców tzw. kulturalnej stolicy Rosji. Autorzy petycji planują zebrać pod nią co najmniej 750 podpisów, licząc, że władze pod presją obywateli wycofają się z pomysłu likwidacji Polskiej Szkoły.

Uwzględniając to, że portal Znadniemna.pl ma wielu czytelników w Rosji, udostępniamy link na stronę internetową z tekstem petycji w obronie Polskiej Szkoły w Sankt Petersburgu:

Podpisz protest w obronie Polskiej Szkoły!

Znadniemna.pl na podstawie Svoboda.org

Zdjęcie Denis Szczegłow

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej