Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.

Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.

W tym roku Macierz będzie kontynuowała długoterminowy projekt: „Polski Petersburg”. Pragniemy, by dzieci i dorośli poznawali historię miasta, w którym mieszkają i w którym mieszkali i nadal są Polacy, wnoszący znaczący wkład w jego rozwój.

W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłym, Macierz zaprasza na: zajęcia z języka polskiego dla dzieci – trzy razy w tygodniu, dwa razy – dla dorosłych.  Zajęcia z historii i kultury w formie zajęć plastycznych, odbędą się w sobotę i w niedzielę.

Ze względu na złożoną sytuację epidemiologiczną, zajęcia będą prowadzone w trybie zdalnym.

Tematem inauguracyjnych zajęć z historii literatury polskiej był poeta Adam Mickiewicz, którego poznaliśmy podczas wędrówki po polskim Petersburgu w dniu 26 września.

Wieszcz był w mieście kilkakrotnie. To, jakim widział Petersburg poeta możemy przeczytać w „Ustępie” (Petersburski cykl „Dziadów”). Nad Newą spotykał wielu znanych i utalentowanych ludzi: m.in. Marię Szymanowską, Konrada Rylejewa, Aleksandra Bestużewa, Aleksandra Puszkina.

Jarosław Iwaszkiewicz, znany polski pisarz, pisał: „Petersburg, to miasto Mickiewicza, urodził się tu „Konrad”. Jeśli w 1824 roku do Petersburga przybył piosenkarz swoich własnych przeżywań, to po pięciu latach opuścił go poeta, który osiągnął światową sławę”.

Wszystkim nauczycielom, uczniom, jak również rodzicom Polska Macierz Szkolna składa najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku Szkolnym!

Tekst: Władysława Pawłowska

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej