Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Sankt Petersburgu

B. Borusewicz:  «Fakt, że w takim gronie możemy dziś świętować Dzień Polonii, napawa dumą i radością oraz pokazuje, jak wspaniałych przedstawicieli ma Polska w Rosji» W dniach 24-26 kwietnia 2009 roku w Sankt Petersburgu odbyły się uroczystości obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Przed 8.laty Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że 2 Maja będzie Dniem tego święta. Poza granicami Polski żyje ponad 20

milionów Polaków. Najliczniejszym skupiskiem emigracji polskiej są Stany Zjednoczone, mieszka tam około 10 min Polaków, a także Brazylia (1,5 min), Kanada, Niemcy, Rosja i inne kraje Europy Zachodniej. W ostatnich latach wzrosła liczba Polaków wyjeżdżają cych do pracy na Zachód. Nowa emigracja różni się od tej, która została na Zachodzie po II wojnie światowej. W ostatnich latach podejmowane są próby integrowania obydwu fal migracji.

Tegoroczny Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą zorganizowany przez Senat RP odbył się 24—26 kwietnia 2009 r. w Petersburgu w Rosji. W petersburskich obchodach wzięła udział delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem. Obecni byli senatorowie: Andrzej Person, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Piotr Zientarski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej, Łukasz Abgarowicz, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Bronisław Korfanty, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, a także poseł Marek Borowski, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz sekretarz stanu Jan Borkowski, wiceminister spraw zagranicznych RP. Delegacji Senatu towarzyszył m.in. Jerzy Bahr, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej, poseł na Sejm RP Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska", Jerzy Marek Nowakowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie" i Marek Hauszyld, prezes Fundacji Semper Polonia.

25 kwietnia odbyło się spotkanie z prezesami organizacji polonijnych. Na spotkaniu marszałek Senatu B. Borusewicz podkreślił, że decyzja o tym by w tym roku zorganizować obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą właśnie w Petersburgu, jest wyrazem dobrych relacji polsko-rosyjskich i uznaniem za działalność organizacji polonijnych w Petersburgu i całej Rosji. Na spotkanie z polską delegacją do Domu Polskiego przybyli przedstawiciele ponad 30 organizacji polonijnych istniejących w Rosji m. in. z Moskwy, Murmańska, Archangielska, Kurska, Irkucka, Ułan Ude, Krasnodaru, Wołgo gradu, Kotłasu, Smoleńska… „Fakt, że w takim gronie możemy dziś świętować Dzień Polonii, napawa dumą i radością oraz pokazuje, jak wspaniałych przedstawicieli ma Polska w Rosji" — podkreślał B. Borusewicz. Podczas spotkania w obecności Marszałka Senatu konsul generalny RP, Jarosław Drozd wręczył Złoty Krzyż Zasługi RP Albinie Jegorowej, przewodniczącej organizacji polonijnej „Polonia" w Archangielsku, która obchodzi 15. rocznicę utworzenia. Marszałek wyraził zadowolenie, że otwarty przed 2. laty Dom Polski prowadzi szeroką działalność polonijną i skupia wokół siebie coraz więcej osób chcących poznać i propagować polską kulturę. „Cieszę się, że kilka lat temu w Senacie podjęliśmy decyzję sfinansowania zakupu pomieszczeń dla Domu Polskiego w Petersburgu, który tętni życiem. To, że jest on za mały to dobrze, bo gorzej byłoby, gdyby był za duży, co oznaczałoby, że niewiele osób do niego przychodzi" — powiedział B. Borusewicz.

Zadeklarował też, że pomoc Senatu dla Polaków mieszkających poza granicami kraju nie ustanie. „To są nasi rodacy, którzy podkreślają na każdym kroku, że są Polakami i w związku z tym będziemy im pomagać i utrzymywać kontakt, bez względu na to, czy mówią po polsku, czy po rosyjsku". Następnie wraz z przedstawicielami organizacji polonijnych złożył wieńce na grobach polskich i rosyjskich ofiar stalinizmu na Cmentarzu Lewaszowskim na przedmieściach Petersburga. Delegacja Senatu i Sejmu RP złożyła również kwiaty pod pomnikiem Bohaterskich Obrońców Leningradu na Placu Zwycięstwa oraz wpisała się do Księgi Pamięci.
Trzydniowe uroczystości zakończyły się w niedzielę 26 kwietnia br. uroczystą mszą świętą w petersburskim kościele św. Stanisława, w której uczestniczyli Polacy mieszkający na stałe w Rosji. Po mszy marszałek B. Borusewicz dokonał otwarcia polskiej biblioteki znajdującej się w kościele. Księgozbiór składa się z głównie z dzieł dotyczących historii Polski oraz Polonii zamieszkującej Rosję.
25 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP w Petersburgu odbyła się uroczystość wręczenia trzech Kart Polaka. Marszałek Borusewicz zwracając się do przedstawicieli Polonii rosyjskiej podkreślił znaczenie tego dokumentu dla rodaków mieszkających od dawna poza Macierzą. Marszałek Senatu otworzył w Konsulacie RP także wystawę prac uczniów wybitnego rosyjskiego grafika, polskiego pochodzenia (z Odyńców) Eduarda Koczerginą pt. „Uczniowie Mistrza" oraz spotkał się z przedstawicielami petersburskich środowisk demokratycznych.
Pierwszego dnia wizyty (24 kwietnia) marszałek Senatu wraz z delegacją rozmawiał z władzami miasta. Spotkał się z wicegubernatorem Petersburga Ludmiłą Kostkiną, wicegubernator Ałłą Maniłową, senatorem FR Siergiejem Tarasowem B. Borusewicz podkreślił, że decyzja o tym, by w tym roku zorganizować obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą właśnie w Petersburgu, jest wyrazem dobrej współpracy polsko-rosyjskiej i podziękowaniem za stworzenie dobrych warunków dla działalności polonijnych organizacji w Rosji. Marszałek poprosił władze Petersburga m.in, o pomoc w rozbudowie Domu Polskiego oraz w opracowaniu dziejów Polaków w tym mieście po 1917 r. „Dobrze byłoby spisać historię Polaków żyjących w Petersburgu po 1917 roku. Wiem, że taka inicjatywa jest i chciałbym prosić władze miasta o wspólne działanie w tej sprawie, bo to jest część historii tego niezwykłego miasta" — powiedział B. Borusewicz.
Obchody uświetnił koncert zainicjowany przez Marszałka Senatu RP i Konsula Generalnego RP w dniu 25 kwietnia w Teatrze Muzycznym w wykonaniu Anny Marii Jopek.

(Opracowanie TK na podstawie inf. Senatu RP, PAP, inf., wł., zdjęcia Stanisław Karpionok

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej