Największa i najtrudniejsza polska klasówka – Dyktando 2009

Jan Chwalewski z Pabianic jako jedyny bezbłędnie napisał tekst Ogólnopolskiego Dyktanda, zdobywając tytuł Mistrza Polskiej Ortografii i 30 tys. zł. Wicemistrzami zostali Aleksander Meresiński z Kielc i Michał Gniazdowski z Warszawy.W dyktandzie uczestniczyło w Katowicach około tysiąca osób, a ponad 14 tys. zgłosiło się, by pisać tekst dyktanda przez internetowy komunikator Gadu-Gadu.

Wśród pułapek tegorocznego dyktanda były takie sformułowania jak "sztuka dell’arte", "półtrzecia kieliszka cabernet", "hajdamackie hajdawery", "dieta ekspres", "hocki-klocki" czy "czerwono pręgowane wzdłuż antycellulitisowe legginsy z lycry".
Laureat zaraz po napisaniu wiedział, że nie popełnił żadnego błędu ortograficznego, nie był jednak pewny interpunkcji.
52-letni Jan Chwalewski jest czwartym w ponad 20-letniej historii katowickiego dyktanda laureatem, który nie popełnił w tekście żadnego błędu. Tegoroczny Mistrz Polskiej Ortografii startuje w Dyktandzie od 17 lat. Był już m.in. w półfinale i w pierwszej dziesiątce. – Zwycięstwo w Dyktandzie to dla mnie swego rodzaju złoty medal olimpijski – mówił po odebraniu nagrody.
Nowy mistrz nie ukrywa, że wygranie Dyktanda było jego marzeniem i postanowieniem. – Recepta jest prosta – przeczytać słownik ortograficzny, najnowsze wydanie, od deski do deski. Następnie przeczytać go jeszcze raz, i jeszcze, i tak – aż się wygra – powiedział Chwalewski.
Na co dzień zwycięzca Dyktanda częściej pisze służbową korespondencję po angielsku niż korzysta z polskiej ortografii. Z wykształcenia jest technikiem elektronikiem, pracuje w dziale utrzymania ruchu firmy TVAB Polska w Łodzi. Nie wyklucza, że przyjąłby np. propozycję zajęcia się korektą tekstów.
Pan Jan – jak mówi – znalazł błędy nawet w najnowszym słowniku ortograficznym PWN. – Tam jest całe mnóstwo błędów do poprawki – wiem które i gdzie – zdradził. Zwycięzca jest żonaty, ma troje dzieci. Drugą, obok ortografii, jego pasją jest fotografowanie dzikiej przyrody.
Współautor tekstu dyktanda, prof. Jerzy Bralczyk ocenił, że z punktu widzenia autorów, dyktando wtedy jest dobre, gdy nikt nie napisze go bezbłędnie. W tym sensie autorzy odnieśli w tym roku porażkę.
Przewodniczący jury prof. Walery Pisarek, pytany o to, czy są ludzie, którzy w ogóle nie robią błędów ortograficznych, przytoczył anegdotę o człowieku, który stojąc przed klatką z żyrafą powiedział: niemożliwe, takie zwierzę nie istnieje. – Ale takie zwierzę istnieje, dziś jest nim nasz laureat – żartował profesor.
Pierwszy wicemistrz, 30-letni Aleksander Meresiński, otrzymał 15 tys. zł. Prawnik z Kielc już po raz trzeci zajął drugie miejsce w Dyktandzie – był drugi w 2003 i 2006 roku.
Drugi wicemistrz, 35-letni Michał Gniazdowski z Warszawy, wygrał 5 tys. zł. Z wykształcenia jest socjologiem, ale pracuje jako autor krzyżówek i redaktor czasopism szaradziarskich. Pierwszy raz uczestniczył w Dyktandzie 10 lat temu. – Wtedy stwierdziłem, że jeżeli przyjadę po raz kolejny, to już po gruntownej lekturze słownika, dobrze przygotowany, po to, żeby znaleźć się w bardzo ścisłym finale – powiedział.
Organizowane od 1987 r. Ogólnopolskie Dyktando odbyło się w niedzielę po raz 14. Dialog, będący tekstem dyktanda, odczytali jego autorzy – profesorowie Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski. Prace, przy pomocy m.in. studentów polonistyki, oceniało trzyosobowe jury, któremu przewodził prof. Walery Pisarek. Wspierali go dwaj inni językoznawcy – profesorowie Jerzy Podracki i Edward Polański.
Dyktando pisali też prezydenci dziewięciu polskich miast. Najlepszy okazał się prezydent niespełna 100-tysięcznego Jaworzna, Paweł Silbert, który otrzymał tytuł Bezbłędnego Prezydenta.
Katowickie Dyktando to najstarsza i największa w Polsce popularna impreza promująca kulturę języka polskiego, wymyślona przez obecną wicemarszałek senatu, a wówczas dziennikarkę radiową Krystynę Bochenek. Wraz z uczestnikami niedzielnej imprezy dotychczas napisało je ponad 52 tys. osób, nie licząc tych, którzy pisali tekst przez komunikator Gadu-Gadu lub w domu, dzięki transmisji w radiu i telewizji.
(fot. PAP / Andrzej Grygiel)
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej