„Między wierszami” po raz czwarty w Instytucie Polskim „ Żywot człowieka współczesnego”

Petersburg został zaskoczony nowym projektem wymyślonym i zrealizowanym przez niezwykle kreatywne przedstawicielki życia polonijnego i polskiego urzędowego miasta.

12 luty był szczęśliwym dniem dla osób zaproszonych do Instytutu Polskiego na ucztę poetycką, a poświęconą, ba, współczesnemu życiu Polski i po części Rosji ubranemu w słowa mniej i bardziej znanych i nieznanych piór poetyckich obu krajów.

Oryginalnemu słowu polskiemu i w przekładzie towarzyszyła  współczesna polska piosenka  klipowo – poetycka. Było cyfrywo i ringowo.  Ring Girls niby gwiazda boksu zawodowego zapowiadała rundy poetyckie, a prowadzące  na pełnym luzie i z poczuciem humoru,  i  nieukrywaną ironią sklejały słowem utwory poetyckie.Z rożnych stron pamieszczenia zabierali głos  Panie  i Panowie –  „petersburscy raperzy”.

Życie? Wartkie, zakompleksione, bardzo feministyczne, zagonione, spragnione miłości bliźniego i zrozumienia człowieczego. ”Warczy się u nas we wszystkich sferach, od rana do wieczora – konduktor warczy na pasażera, pasażer na konduktora (Ludwik Jerzy Kern)” Żywot jest ringiem, walką!?  Czy a tylko o dobra materialne? Biegniemy niczym Usain St. Leo Bolt, nie mając czasu na: ”Trwaj chwilo, jesteś piekna!

Pokolenie selfi: Zaspani, zasapani, zapominalscy  – z głową i myślami o likach i udanych selfi, wyścig o metamorfozy kobiet i dziewczyn. ”Mam buty do biegania,, bieliznę termiczną, hantle, ekspandery, gumy fitness, profesjonalna skakankę, baletki i matę do jogi, DVD z Ewa, DVD z Anią, Jane, Sindy…(Katarzyna Nowakowska – fragment)”.

Na  szczeście, w Petersburgu jest  mały polski piwniczny przystanek (Instytut Polski), umożliwiający między wierszami podzielenie się emocjami – w postaci muzycznej i poetyckiej.

Atmosferę święta słowa polskiego  kreują i tworzą przedstawicielki i przedstawiciele nowej formacji polsko-polonijnej nad Newą (nazywani przeze mnie „nową koterią petersburską”), nie ubranej w stagnujące szaty organizacyjne, a łapiące rytm współczesności i pokazujące nowe oblicze codziennego tempa życia.

Rytm podstawowy nadają:

Olga Oniszczuk

Magdalena Skibicka

Magdalena Michel (szczególne podziękowanie za udostępnione materiały)

Aleksandra Rusek

Uczestnicy ringu poetyckiego:

Justyna Al Hammuri z domu Wąsik

Andrzej Świacki

Piotr Dmitrow

Denis Szczegłow

Aleksander Makhlin

12 luty 2020-02-15 Sankt Petersburg
Teresa Konopielko
Fot: Denis Szczegłow

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej