Karol Radziwinowicz wystąpił w Petersburgu

10 listopada 2009 roku w Teatrze Ermitażowym odbył się koncert poświęcony Dniu Niepodległości Polski. Znany pianista Karol Radziwinowicz wykonał utwory Szopena, Paderewskeigo, Szymanowskiego. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca, Henryka Radziwonowicza. W 1982 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Barbary Muszyńskiej.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, koncertując w wielu centrach muzycznych Europy, w obu Amerykach, Japonii oraz Australii. Współpracuje stale jako solista z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą pod batutą m.in. Jerzego Maksymiuka, Witolda Krzemieńskiego, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Jana Krenza, Wojciecha Rajskiego, Antoniego Wita, Pedro Ignacio Calderona. W 1992, podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha w Polsce, wykonał na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny recital dla Barbary Bush.
Jednym z największych osiągnięć artystycznych pianisty było zaproszenie go do wykonania Fantazji Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku 4 listopada 2001. Był to specjalny, galowy koncert poświęcony pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowany pod protektoratem obu prezydentów – Georga Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, a powtórzony dnia następnego w Lisner Audytorium w Waszyngtonie. Zaowocowało to zaproszeniem artysty wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii.
Posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków "Diapason". Dla wytwórni Polskie Nagrania-Muza oraz Koch-Schwan Records nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry. Z okazji 13. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego utrwalił na płytach kompaktowych wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym "I Solisti Di Varsavia". Prezes Towarzystwa im. Jana Ignacego Paderewskiego w Warszawie.
 
 
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej