III Ogólnopolski Konkurs Literacki «Płynąć pod prąd»

Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Ojczyny Polszczyzny zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim «Płynąć pod prąd».

 
Temat pracy konkursowej:
Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito” napisał o tych, którzy „płyną pod prąd’’, że są spadkobiercami „Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów”. Przedstaw w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historię bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, rodzinnej, który był lub jest wierny podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda – nawet za cenę utraty życia.
Honorowy patronat nad konkursem objęła żona poety – Katarzyna Herbert. Honorowym przewodniczącym jury jest prof. Jan Miodek. Patroni: Instytut Pamięci Narodowej, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Patronat medialny nad konkursem objęli: „Gazeta Szkolna”, „Gość Niedzielny”, „Gazeta Petersburska” i Katolickie Radio Rodzina.
Dla laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody.
 
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czasie XII Zjazdu Herbertowskich Szkół w Trzebiatowie (woj. zachodnio-pomorskie) we wrześniu 2010 r.
 
Zaproszenie do Jury Konkursu
Serdecznie zapraszamy nauczycieli zgłaszających prace swoich uczniów do Jury konkursu „Płynąć pod prąd”. Każda praca będzie przesyłana drogą elektroniczną i będzie oceniana według podanych kryteriów przez co najmniej dwóch członków Jury. Zainteresowanych nauczycieli proszę o kontakt na adres mailowy przewodniczącego konkursu: MalgosKrol@op.pl
 
Idea konkursu literackiego „Płynąć pod prąd”
Życie i twórczość Zbigniewa Herberta uświadamiają nam, jak odważni, rycerscy, a zarazem samotni są Ci, którzy decydują się kroczyć trudną drogą „płynąc pod prąd”. Wiersz poety pt. „Przesłanie Pana Cogito” oddaje hołd ludziom wiernym Bogu, Ojczyźnie, a nade wszystko Prawdzie. Odważne głoszenie tych wartości, nawet w obliczu śmierci, stawia ich na równi, jako spadkobierców, z wojownikami takimi jak Gilgamesz, Hektor, Roland. Zbigniew Herbert kroczył tą drogą przez życie. Wybrał Honor i ukochał Prawdę, nade wszystko chciał mieć czyste sumienie. Był bezkompromisowym rycerzem swoich czasów. Takich jak On – kochających człowieka i odważnych w głoszeniu prawdy, wiernym Miłości było wielu, np.: Jan Paweł II, Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński, Józef Piłsudski, Matka Teresa z Kalkuty. Pragniemy jednak poznać za pośrednictwem tego konkursu historie ludzi nieznanych, ukrytych, może zapomnianych, osadzonych w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej i rodzinnej, którzy w swym życiu kierowali się wartościami nadrzędnymi. Chcemy wzbogacić nasze życie o ich życie, a uczniom uświadomić, jakie wartości należy wybierać w życiu, by stać się w pełni dojrzałym, odpowiedzialnym Człowiekiem.
 
Regulamin Konkursu
Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: wiersz i proza (esej szkolny lub inna forma wypowiedzi pisemnej). Prace nie powinny przekroczyć 3 stron tekstu formatu A4, obowiązuje czcionka o rozmiarze 12 i interlinia 1,5 wiersza. Wskazane jest udokumentowanie pracy zdjęciami lub innymi materiałami. Zdjęcia lub inne materiały nie zwiększają objętości pracy.
Zgłoszenia udziału należy dokonać na stronie internetowej konkursu, używając formularza "Rejestracja". Prace nadsyłamy drogą elektroniczną zgodnie z instrukcją przesłaną po rejestracji oraz w formie wydruków na adres organizatora konkursu z dopiskiem "Płynąć pod prąd".
Każda praca musi być podpisana imieniem i nazwiskiem ucznia. Należy podać klasę, nazwę i adres szkoły, kod pocztowy i miejscowość, e-mail ucznia, opiekuna naukowego i szkoły.
Uczestników obowiązują terminy podane na stronie internetowej konkursu.
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej konkursu, a podczas Zjazdu Herbertowskich Szkół nastąpi uroczyste wręczenie nagród.
 
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Płynąć pod prąd” Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta ul. Dembowskiego 39, 51-670 Wrocław tel. 071-348-02-04, fax. 071-348-23-80
Przewodnicząca i koordynator konkursu: Małgorzata Król. e-mail konkursowy: MalgosKrol@op.pl

Internetowa strona konkursu: http://javatech.zsi.pwr.wroc.pl/konkurs/

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej