I Zjazd Polaków w Tobolsku

I Zjazd Polaków w Tobolsku w ramkach konferencji naukowo-praktycznej pod tytułem „Polski ślad w historii Syberii”, który odbywał się w Pałacu Władcy na Kremlu,w dniach 11-13 października dobiegł końca, a głosem profesorów rosyjskich uniwersytetów i uczestników, został oceniony jako nadzwyczaj udany, interesujący, intelektualnie bogaty i ciekawy dla każdego, w rodzinnej polskiej tradycji.

Ideą konferencji było też, aby o wielkim wkładzie Polskich Zesłańców w rozwój kulturowy i gospodarczy Syberii mówili dziś głośno i dobitnie autorytety rosyjskich wyższych uczelni. Parafia Trójcy Świętej w Tobolsku, podjęła się tego zadania i całkowicie projekt odniósł sukces i odkrył wielkie zapotrzebowanie na takie wyjątkowe zjazdy Polaków z Syberii i pluralizm kulturowy ludzi tej części Rosji.

Owocem przygotowań do I Zjazdu Polaków jest rodząca się organizacja pod nazwą <Tobolski Związek Polaków „Brama Ojczyzny” im. św. Rafała Kalinowskiego>. Nazwa podoba się wszystkim. To dało impuls dla Polaków „nie katolików” do udziału i aktywności społecznej. Również wiele osób z elity tobolskiej czynnie wzięło udział w tej konferencji.
Ważnym akcentem tej konferencji były wystąpienia samych Potomków Zesłańców, czy represjonowanych rodzin polskich, którzy z dokumentacją archiwalną i z przekazami rodzinnymi, aż do łez nas wzruszali swoimi relacjami.

Wykład młodego Ewgeniusza z rodu Zbrożek dał wyraz, że młodzież chce poznawać korzenie swojej rodziny i z dumą o nich mówić. Konferencja została wsparta także przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Senat RP. Dziękujemy. Całym sercem dziękuję za pomoc, jako organizator: Aleksandrze Witkowskiej za największy wkład w przygotowania i przebieg konferencji; dyrektor kandydat nauk historycznych Władysławie Wł. Dronowej i kierowniczce Madiejewoi Gulnarze Saitułownej, pani Wiktorii zd. Zbrożek, chórowi „Polemika” i organiście Gajkowi Oganisyan, przybyłym gościom z Polski – TVPolonia „Wschód”, parafianom i wielu życzliwym ludziom z Tobolska.

Dario Stanczyk
Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej