Europejska Szkoła Liderów Polonijnych

Europejska Szkoła Liderów Polonijnych rozpoczęła się 23 czerwca 2010 r. i trwała 12 dni – zakończyła się 4 lipca br. Organizowana była przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów ze środków Kancelarii Senatu RP. Jej uczestnikami była grupa prawie 50 liderów z  Niemiec, Francji, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Łotwy, Serbii, Chorwacji i  Macedonii. Z Czarnogóry w SLP wzięły udział Iwona Vujisić i Jelena Betić.

Program Szkoły składał się z następujących komponentów:
  • Warsztaty i szkolenia rozwijające umiejętności liderskie (zakres: trzy obszary przywództwa, wystąpienia publiczne, nawiązywanie partnerstw, zarządzanie i planowanie projektu);
  • Wizyty studyjne, wykłady, spotkania (zakres: wykłady i spotkania z politykami, przedstawicielami instytucji publicznych i kulturalnych, przedstawicielami świata nauki, artystami, działaczami organizacji pozarządowych, przedstawicielami biznesu, a także z aktywnymi społecznie młodymi Polakami).

Uroczysta inauguracja odbyła się 23 czerwca br.  w Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie. Tam,  zostaliśmy  powitani przez dyrektora Biura Polonijnego Artura Kozłowskiego i wysłuchaliśmy  dyskusji na temat „Czym jest liderstwo?”

Dyskusję prowadzili: prezes  Stowarzyszenia Szkoła Liderów prof. Zbigniew Pełczyński i dyrektor Generalny Przemysław Radwan Rőhrenschef.
    Podczas wizyty studyjnej w Warszawie, my-młodzi liderzy, uczestniczyliśmy w wykładzie prof. dr hab. Anny Gizy Oleszczuk, która opowiedziała nam o przemianach w Polsce po 1989 r. Potem spotkaliśmy się w Senacie RP z wicemarszałkiem Markiem Ziółkowskim. W spotkaniu także wzięli udział Łukasz Abgarowicz, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, wicedyrektor Biura Polonijnego Romuald Łanczkowski i Marszałek Senatu Bogdan Borusiewicz, którego pojawienie się było dla nas wielkim zaskoczeniem, a jednocześnie i miłą niespodzianką. Spotkanie było dla nas interesującym i ciekawym przeżyciem.
      Po południu cała grupa pojechała do Jachranki nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie rozpoczęły się warsztaty liderskie.
        
 
      W czasie trwania warsztatów uczyliśmy się pracy w zespole, zastanawialiśmy sie nad swoimi liderskimi rolami, rozmawialiśmy o trzech obszarach przywództwa, uczestniczyliśmy w panelu pt. ”Czy istnieje dzisiaj tożsamość narodowa młodych Polaków ?”. Naszymi gośćmi, którzy dyskutowali z nami o Polsce, Polonii i tożsamości narodowej byli: Karolina Pastuszak z Młodych Konserwatystów, Wojciech Przybylski, wydawca Res Publiki oraz Leszek Jażdżewski, redaktor Liberte. Oprócz tego mieliśmy też wizytę studyjną w Tomaszowie Mazowieckim i w Łodzi. Tematami wizyt była praca samorządów terytorialnych w Polsce.
        Ósmego dnia pobytu w szkole pojechaliśmy na spotkanie z Prezydentem m.st. Warszawy, panią Hanną Gronkiewicz-Waltz, która zapoznała nas z charakterem swojej pracy i z obowiązkami na tym stanowisku.
 
Te ciekawe dyskusje trwały dość długo. Niektóre z nich trwały  nawet po zakończeniu naszych zajęć.
     W czasie trwania Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych wzięliśmy udział w konferencji zorganizowanej przez program Stowarzyszenia Szkoła Liderów pt. ”Liderska energia. Skąd ją czerpać, jak odnawiać, jak wyzwalać u innych ?”
Konferencja rozpoczęła sie wykładem Marka Skały, znanego eksperta od PR i HR, który opowiedział o czerpaniu energii. Swoje wystąpienia mieli też m.in. Agnieszka Grzybek z Kongresu Kobiet, Tomasz Żukowski, politolog i socjolog, Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny Liberte i Marek Skała.
     Niezapomnianym był dzień, kiedy ćwiczyliśmy umiejętności dyskutowania oraz wystąpień publicznych. Tutaj można było zobaczyć prawdziwych liderów w akcji i otkryć ich liderskie umiejętności, o których czasami i oni sami  nie wiedzieli.
    Potem była prawdziwa, wspaniała, debata oksfordzka przygotowana przez nas samych.
    
     Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy ukończenia II Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych, które uroczyście wręczono nam 4 sierpnia br.
 
Nasz  komentarz po ukończeniu Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych:
 
·        Warsztaty, wykłady, spotkania i wizyty studyjne, przygotowały nas do świadomego i aktywnego działania w podejmowaniu nowych zadań w naszych organizacjach, gdzie jesteśmy liderami, nauczyły nas jak wzmacniać więzi z Polską, jak przybliżyć się Polsce, jak budować nowe partnerstwa, jak kreować postawy obywatelskie w swoim miejscu zamieszkania, jak  zachować związki z narodowym dziedzictwem kulturowym.
·        Wizyty studyjne dały nam możliwość poznania miejsc i zabytków kultury związanych z dawną i współczesną historią Polski. Posłużyły nam także do lepszego poznania Polski w wymiarze krajoznawczym.
·        Poprzez program realizowany w Europejskiej Szkole Liderów Polonijnych przybliżono  nam polską rzeczywistość- zagadnienia związane z transformacją ustrojową Polski, jej współczesnym społeczeństwem, a także z kulturą i historią.
·   Poznaliśmy nowych przyjaciół z różnych krajów Europy, którzy aktywnie działają w róznych organizacjach pozarządowych i partiach politycznych,  wymieniliśmy poglądy i doświadczenia.      
   Przeżycia, spotkania, w których mogliśmy uczestniczyć, z pewnością pozostaną nam w pamięci na długi czas.
 Chciałybyśmy w swoim imieniu gorąco i serdecznie podziękować panu Radosławowi Grukowi, konsulowi RP w Podgoricy za sfinansowanie naszego pobytu w SLP oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania II Europejskiej Szkoły Liderów Polonijnych, a  szczególnie koordinatorkom – Magdzie Mazur i Magdzie Kołodziejczyk, które czuwały nad  stroną merytoryczną szkoły i troszczyły się o nas- młodych liderów, bo przecież, potencjalni liderzy są wszędzie, trzeba  ich tylko odnaleźć i wesprzeć.
Iwona Vujisić
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej