Polonia Archangielska została założona w 1993 roku i początkowo działała jako kółko miłośników języka polskiego. Pierwszą prezeską i jednocześnie nauczycielką polskiego była Pani Tatiana Grinczenko. Dzięki swojej pasji i zaangażowaniu udało jej się skupić wokół siebie nie tylko osoby polskiego pochodzenia, ale też Rosjan zainteresowanych kulturą polską. Na początku było to zaledwie kilka osób, ale prawdziwie zakochanych w Polsce. Wśród nich znalazła się także Pani Konstancja Strusiewicz – Polka, urodzona na dalekich kresach, w okolicach Baru. W latach 2000-2013 prezesem Polonii Archangielskiej była niezastąpiona Albina Jegorowa. Dzięki niej Polonia „wyrosła”, „rozkwitła” i została doceniona. Działalność Organizacji rozwijała się w dwóch kierunkach: badawczo-historycznym (we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska) i kulturalnym (dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Sankt-Petersburgu oraz Instytutu Polskiego w Sankt-Petersburgu). W tym okresie dla członków Polonii, jak również dla zainteresowanych kulturą i historią Polski mieszkańców miasta, zostały zorganizowane: festiwale muzyki Fryderyka Chopina, kina polskiego, koncert muzyczny Karola Radziwonowicza, salony literackie, wystawy o Generale Andersie i losach Polaków w obwodzie Archangielskim. Dzięki Albinie Jegorowej zostały odkryte, opisane i upamiętnione miejsca przymusowego osiedlenia i groby Polaków, zesłanych do obwodu Archangielskiego. W roku 2006 w ramach Dni kultury polskiej odbyło się spotkanie prezesów organizacji polonijnych północno-zachodniego regionu Rosji.
Przez ostatnie pięć lat prezesem Polonii Archangielskiej jest Pani Antonina Ulanicka. Nadal spotykamy się i zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w lekcjach języka polskiego, tradycyjnych świątecznych przyjęciach i imprezach polonijnych. Co roku odbywają się Dni kultury polskiej, organizowane wspólnie z władzami miasta, Generalnym Konsulatem RP w Sankt-Petersburgu, Instytutem Polskim w Petersburgu oraz Północnym Uniwersytetem Arktycznym.
W tym roku Polonia Archangielska świętuje uroczysty jubileusz 25-lecia. Impreza rocznicowa odbyła się 21 kwietnia 2018 roku. Nasz Teatr Miniatury Poetyckiej przedstawił program literacko-muzyczny „Chwila”, zainspirowany twórczością Agnieszki Osieckiej. Konsul Generalny RP w Sankt-Petersburgu, Pan Andrzej Chodkiewicz przesłał nam list gratulacyjny z okazji jubileuszu. Licznie stawili się przedstawiciele władz obwodu i miasta, aby osobiście wręczyć nagrody członkom organizacji i złożyć życzenia. Odwiedzili nas także członkowie zaprzyjaźnionych Organizacji narodowościowych z naszego obwodu: Azerbejdżanu, Estonii, Białorusi, Niemiec i innych. Na zakończenie uroczystości zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek, uwieńczony wspaniałym tortem.
Wiktoria Rzechaczewa