IV Zimowe Igrzyska Polonijne wśród Polonii północno-zachodniej części Rosji

Zimowe Igrzyska Polonijne wśród Polonii Północno-Zachodniego Regionu Rosji są radosnym świętem, odbywającym się co 2 lata od 2013 roku. To sportowa rywalizacja i towarzyskie spotkanie przedstawicieli Polonii, którzy przyjeżdżają z całego Północnego Okręgu i mają możliwość realizacji swoich sportowych marzeń.

Organizatorem projektu jest Regionalna Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków Karelii „Polonia Karelska”. W tym roku igrzyska odbyły się w Pietrozawodsku, Republice Karelii w terminie 22-24 lutego.

Partnerami projektu są: Generalny Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt-Petersburgu, Ministerstwo Sportu Republiki Karelii, Ministerstwo Narodowej i Regionalnej Polityki Republiki Karelii oraz Miejscowa Administracja Pietrozawodska.

Uczestnicy Igrzysk walczyli o medale w czterech dyscyplinach: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, wielobój łyżwiarski oraz zjazd na snowtubach.

W Karelii pojawili się przedstawiciele Polonii z różnych miast – Sankt Petersburga, Archangielskiego obwodu, Kotlasu, Wielkiego Nowogrodu, Miedwieżjegorska, Piatigorska. W sumie w zawodach czynny udział wzięło 100 zawodników, co z kolejną setką rodaków aktywnie kibicujących już na mecie daje nam okrągłą liczbę 200 uczestników wydarzenia.

W rywalizacji medalowej wygrała Polonia Karelska, natomiast drugie miejsce przypadło Polonii z Sankt-Petersburga. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja z Wielkiego Nowogrodu.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i medalami Ministerstwa Kultury Fizycznej i Sportu RK, a także niezapomnianymi prezentami od Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu.

IV Zimowe Igrzyska Polonijne przypadły w 15 rocznicę utworzenia pierwszej polskiej społeczności w Karelii. Praca Polaków na rzecz społeczności Karelii jest wysoko oceniona zarówno przez władze miejskie, jak i republikańskie. Uroczystość uświetniło wykonanie polskiej piosenki „Czerwone Kwiaty” oraz białoruskiej pieśni „Dobreniki” przez miejscowe grupy wokalne, a także występ młodych talentów Studia Wokalnego „Alternatiwa” z miasta Sortawala.

Igrzyska to nie tylko arena zmagań sportowych, ale także wiele towarzyszących im imprez kulturalnych o charakterze integracyjnym. Interesującą konkurencją był rzut walonką w dal oraz szyszką do kosza. Zawody stały się prawdziwym świętem sportu, przyjaźni i wzajemnego zrozumienia.

Uczestnicy i organizatorzy Igrzysk brali także udział we Mszy Św. w Rzymskokatolickim Kościele Najświętszej Marii Panny w Pietrozawodsku, który został zbudowany przez
Polaków-zesłańców w 1904 r.

Celem realizacji projektu jest rozwój dialogu międzykulturowego i współpracy poprzez wspieranie i propagowanie sportowego, zdrowego stylu życia.

Natalia Kopecka, prezes Polonii Karelskiej

Zdjęcia Jerzy Larionow

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej