Z okazji Dnia Edukacji Narodowej upamiętniającej rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski życzy wszystkim nauczycielom polonijnym na całym świecie nieprzemijającej pasji kształcenia naszych Rodaków i rozwijania własnych umiejętności tak, aby stawali się mistrzami i autorytetami dla swoich uczniów.
Jednocześnie dziękuje za dotychczasowe zaangażowanie i ogrom serca wkładany w krzewienie polskiej kultury i historii oraz ideałów które są bliskie każdemu Polakowi bez względu na miejsce zamieszkania .
Na potwierdzenie wagi misji nauczycielskiej, przywołać można słowa Ursyna Niemcewicza – postaci niezwykle zasłużonej dla polskiej edukacji :
„Wspominać młodzieży o dziełach jej przodków, dać jej poznać najświetniejsze Narodu epoki, stowarzyszyć miłość Ojczyzny z najpierwszymi pamięci wrażeniami, jest to nieomylny sposób zaszczepienia w Narodzie silnego przywiązania do kraju; nic już wtenczas tych pierwszych wrażeń, tych rannych pojęć zatrzeć nie zdoła, wzmagają się one z latami, usposabiając dzielnych do boju obrońców, do rady mężów cnotliwych.”
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114) pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19 z poźn. zm.). Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.