Życie polonijne i polskie Sankt Petersburga

Z pewnym poślizgiem czasowym ukazuje się kolejny numer naszego miesięcznika. Nie wynika to z opieszałości redakcji, a ze względów finansowych. Dotację na Gazetę otrzymujemy z Senatu RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Docierają do nas w okolicach maja-czerwca, a to wpływa na niesystematyczną edycję naszego pisma.

Czasowo dotarliśmy już do końca zimowego kwartału 2011 roku. Co się działo w życiu polonijnym i polskim Sankt Petersburga?
Byliśmy przede wszystkim pod wpływem muzyki Chopina i wydarzeń kulturalnych z tym związanych. Chopin był wszędzie: w salach koncertowych miasta i na obszarze Północno-Zachodniego Regionu Rosji. W Domu Polskim organizacje polonijne (SKO «Polonia», Związek Polaków im. bpa A.Maleckiego) pracowały w takt mazurków F.Chopina, realizując «Polonijną Szopeniadę». Oficjalne zakończenie Polonijnego Roku Chopinowskiego uwieńczono się Salonem Muzycznym w Konsulacie Generalnym RP, połączonym z wręczeniem podziękowań Konsula Generalnego RP.
Wydarzeniem w życiu SKO «Polonii» było zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które wyłoniło nowy Zarząd i zostawiło na miejscu obecnego prezesa Czesława Błasika. Na uwagę zasługuje wybór 10. osobowej grupy Zarządu. Tym razem jest tylko prezes i zarząd. Nie ma wiceprezesów. Są w nim i młodzi i dojrzali. Niektórzy z nich mają ambitne plany zmian i ulepszenia działalności organizacji. Miejmy nadzieję, że zapał pracy od podstaw zachowa się do końca kadencji.
Luty wyróżnił się wizytą w Petersburgu Ambasadora RP w Moskwie Wojciecha Zajączkowskiego. Ekscelencja uświetnił swoją obecnością w Konserwatorium Petersburskim finał Ogólnorosyjskiego Roku Chopinowskiego. Całość uzupełniła prezentacja dwóch książek Grzegorza Wiśniewskiego: «Fryderyk Chopin w oczach Rosjan» i «Bałakirew w Warszawie i Żelazowej Woli (w hołdzie Chopinowi)».
Wojciech Zajączkowski – doświadczony dyplomata, wzorowo władający językiem rosyjskim jest obecnie na etapie poznania życia polskiego i polonijnego w Rosji, o czym świadczy jego spotkanie w Domu Polskim ze wszystkimi organizacjami polonijnymi: z SKO «Polonia» na czele z Czesławem Błasikiem, ze Związkiem Polaków im.bpa A.Maleckiego na czele z Lilią Szyszką, Polonijnego Centrum Turystyki i Sportu w Sankt Petersburgu na czele z Leonem Chrulem, z zespołem folklorystycznym «Korale» w osobie Marii Arefiewej oraz z gospodynią Domu Polskiego Tatianą Rakus. Spotkanie połączono z uroczystym wręczeniem Karty Polaka. Wśród obdarzonych tym dokumentem była min. wnuczka pana Jarosława Rafalskiego.
Wydarzeniem wiosennym stał się koncert SKO „Polonia” (Melodia Wiosny poświęcony Dniu Kobiet) w Domu Aktora. Zbiegł się on w czasie, z dniem polskiego męskiego święta — Czterdziestu Męczenników. Była to pierwsza impreza zorganizowana przez młodzież polonijną i jak zawsze wsparta przez Konsulat Generalny RP w osobie pani Anny Dembowskiej.
Przełom lutego i marca br. po prostu pękał w szwach od obfitości polskich imprez w mieście przygotowanych przez Instytut Polski i KG RP. Na wysokich nutach grał Konsulat Generalny RP na czele z konsulem generalnym Jarosławem Drozdem – inicjatorem wystawy «Z Historii Polskiej Dyplomacji na Wschodzie». Wtórowała mu dzielnie konsul Olga Kacperczyk w gromadzeniu materiałów, kwerendy i innych spraw logistycznych w tym zakresie. Tym bardziej, że Olga Kacperczyk jest już konsulem i kierownikiem Wydziału Współpracy z Polakami, w Rosji, opieki konsularnej oraz pomocy prawnej w KG. Niezwykle miłym jest dla nas fakt autorstwa Albumu o placówkach konsularnych na wschodzie opracowany przez «naszego» konsularnego petersburżanina Aleksandra Wasilewskiego. Gratulujemy!
W życiu redakcji Gazety Petersburskiej wydarzeniem stał się wywiad z panem Ambasadorem Wojciechem Zajączkowskim. Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy za znalezienie czasu na spotkanie z periodykiem polskim w Rosji, a tym samym na zainteresowanie naszych czytelników sprawami polskiej prezydencji, wymiaru wschodniego… Mamy nadzieję, że następne przyjazdy Pana Ambasadora będą okazją do dalszych spotkań z Gazetą Petersburską.
Zbliża się 10. rocznica Towarzystwa im. Chopina w Sankt Petersburgu. Gratulujemy organizatorom i założycielom. Wspominamy o śp. Sławomirze Lisowskim. Gratulujemy Panu Siergiejowi Słonimskiemu, pani Wandzie Andrijewskiej, członkom Towarzystwa. Ubiegły jubileuszowy rok chopinowski był dla nich wyzwaniem i pasmem sukcesów.
Weszliśmy w okres Postu. Poświęćmy ten czas głębszym przemyśleniom, przygotowaniu duchowemu do największego święta świata chrześcijańskiego – Zmartwychwstania.
Teresa Konopielko, luty/marzec 2011
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej