8 maja 2016 roku z okazji Dnia Zwycięstwa przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu złożyli wieńce na Cmentarzu Piskariowskim przed tablicą pamiątkową upamiętniającą polskich obrońców Leningradu.
Cmentarz Piskariowski – jedno z miejsc masowych pochówków w czasie blokady Leningradu, największy na świecie cmentarz ofiar II wojny światowej, cmentarz-muzeum. Cmentarz Piskariowski założono w latach 30. XX wieku na północnym krańcu ówczesnego Leningradu. W czasie blokady Leningradu pochowano tam około 470 tysięcy mieszkańców, zmarłych od głodu, zimna, chorób i bombardowań, oraz około 50 tysięcy żołnierzy. W ten sposób miejsce to stało się największym na świecie cmentarzem ofiar II wojny światowej.
Otwarcia kompleksu dokonano 9 maja 1960 roku. Przy wejściu znajduje się tablica pamiątkowa z liczbą zabitych i zmarłych w czasie blokady. Zwiedzający, idąc 480-metrową aleją, podążają ku pomnikowi Matki-Ojczyzny, na którego fryzie umieszczono napis „Nikt nie jest zapomniany, nic nie jest zapomniane”.
24 stycznia 2004 roku, dla uczczenia 60. rocznicy blokady, na Cmentarzu wmurowano tablicę pamiątkową upamiętniającą polskich obrońców Leningradu, ufundowaną przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Aktu tego dokonano w czasie uroczystej ceremonii z udziałem władz, weteranów, duchownych i mediów. Inicjatorem upamiętnienia Polaków pochowanych na Cmentarzu Piskariowskim była administracja miasta Sankt Petersburga wraz z Fundacją Społeczną „Piskariowski Memoriał”, które zaproponowały stronie polskiej uczestnictwo w programie fundacji „Bądźcie godni pamięci poległych”. W ramach programu na Cmentarzu Piskariowskim utworzona została Aleja Pamięci, na którą składają się tablice, upamiętniające udział poszczególnych narodów i grup etnicznych w obronie miasta. Polska tablica była pierwszą upamiętniającą przedstawicieli państwa spoza WNP. Organizatorzy uroczystości odsłonięcia polskiego znaku pamięci, Fundacja „Memoriał Piskariowski” i Administracja Cmentarza Piskariowskiego, zadbali o nadanie jej uroczystego i polskiego charakteru. Na początku odegrane zostały hymny Polski i Rosji. Przedstawiciele konsulatu RP, Polonii i władze miasta złożyli wieńce pod centralnym pomnikiem cmentarza „Matki Ojczyzny”. O randze wydarzenia świadczy też fakt wystawienia warty honorowej przed pomnikiem „Matki Ojczyzny”, przed którym odbywała się uroczystość.Główne miejsce w uroczystości odsłonięcia tablicy zajęli Polacy – blokadnicy, zrzeszeni w ramach SKO „Polonia” w Sankt Petersburgu w sekcji weteranów i blokadników (ponad 100 członków). Dla Polaków żyjących w Sankt Petersburgu i uczestników uroczystości było to duże wydarzenie podnoszące rangę środowiska i organizacji polonijnych w mieście.
Informacja własna, archiwum Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Zdjęcia: Eugeniusz Martynowicz