Z okazji 102. rocznicy Niepodległości Polski 22 listopada 2020r w Petersburgu odbyła się wystawa „Rysujemy Polskę” , zorganizowana przez Petersburską Regionalną Kulturalno – Oświatową Organizację Społeczną „Polska Macierz Szkolna„, na której zaprezentowano prace twórcze dzieci i młodzieży do 17 roku życia.
Były to: rysunki, aplikacje, wycinanki, kolaże, rękodzieła przedstawiające różne miasta i regiony Polski.
Kraków obrazowały rysunki: Starego Miasta, Smoka Wawelskiego, Zamku Królewskiego. Co więcej, Smok Wawelski był przedstawiony nie tylko przez liczne rysunki, ale także przez rękodzieła z gliny i plasteliny.
Warszawę opisywały prace o Syrence warszawskiej , królewskich pawiach łazienkowskich z Łazienek Królewskich, wykonane techniką kolażu oraz rysunku Starego Miasta ( technika – wzornik).
Poznań był przedstawiony przez serię prac o koziołkach na poznańskim Ratuszu.
Jeden z uczestników zobrazował swoją podróż na obóz do Olsztyna w formie kolażu fotograficznego i streszczenia informacji o Obserwatorium Olsztyńskim i Mikołaju Koperniku.
Bydgoszcz znalazła odbicie w pracy „Przechodzący nad Brdą” oraz w rysunkach pomnika Kazimierza Wielkiego i flisaka.
Polskę, jako państwo, jeden z uczestników przedstawił w postaci makiety mapy Polski wykonanej w formie aplikacji objętościowej.
Krajobrazy Zakopanego i Tatr , ” Krasnoludek z Wrocławia”, nawet ” Król Karol I Królowa Karolina” z łamańców językowych znalazły swoje miejsce na tej wystawie.
Regiony Polski (Podhale, Kaszuby, Kurpie) reprezentowały wykonane przez uczestników wycinanki, pocztówki z wzorami, aplikację wykonane farbami akrylowymi.
Ponadto na wystawie zaprezentowano kilka prac rodziców ” Gdańsk. Akwarela i rysunek graficzny”.
Każdy ze zwiedzających wystawę został poproszony o wybranie trzech najciekawszych, jego zdaniem, prac.
Najwięcej „polubień” otrzymała praca „Taniec (Podhale)” Ksenii Szadrin.
Na drugim miejscu znalazł się „Smok Wawelski” Wikentiego Malinowskiego, trzecie miejsce podzieliły: „Stare miasto” Katarzyny Kuripko, „Jan Paweł ll (Portret)” Ksenii Szubińskiej, „Poland (Grafity)” Aliny Trofimowej , „Łazienki Królewskie. Pawie” Hermana Szyszkowa.
Dorośli zostali wyróżnieni podziękowaniami.
Wszyscy uczestnicy wystawy, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy 22 listopada, otrzymali nagrody i dyplomy. Pozostałym uczestnikom dyplomy i nagrody zostaną dostarczone po wcześniejszym uzgodnieniu.
Dziękujemy serdecznie dzieciom i rodzicom za udział w wystawie!
Tekst WP.