Wystawa „Rysujemy Polskę”

Z okazji 102. rocznicy Niepodległości Polski 22 listopada 2020r w Petersburgu odbyła się wystawa „Rysujemy Polskę” , zorganizowana przez Petersburską Regionalną Kulturalno – Oświatową Organizację Społeczną „Polska Macierz Szkolna„, na której zaprezentowano prace twórcze dzieci i młodzieży do 17 roku życia.

Były to: rysunki, aplikacje, wycinanki, kolaże, rękodzieła przedstawiające różne miasta i regiony Polski.

Kraków obrazowały rysunki: Starego Miasta, Smoka Wawelskiego, Zamku Królewskiego. Co więcej, Smok Wawelski był przedstawiony nie tylko przez liczne rysunki, ale także przez rękodzieła z gliny i plasteliny.

Warszawę opisywały prace o Syrence warszawskiej , królewskich pawiach łazienkowskich z Łazienek Królewskich, wykonane techniką kolażu oraz rysunku Starego Miasta ( technika – wzornik).

Poznań był przedstawiony przez serię prac o koziołkach na poznańskim Ratuszu.

Jeden z uczestników zobrazował swoją podróż na obóz do Olsztyna w formie kolażu fotograficznego i streszczenia informacji o Obserwatorium Olsztyńskim i Mikołaju Koperniku.

Bydgoszcz znalazła odbicie w pracy „Przechodzący nad Brdą” oraz w rysunkach pomnika Kazimierza Wielkiego i flisaka.

Polskę, jako państwo, jeden z uczestników przedstawił w postaci makiety mapy Polski wykonanej w formie aplikacji objętościowej.

Krajobrazy Zakopanego i Tatr , ” Krasnoludek z Wrocławia”, nawet ” Król Karol I Królowa Karolina” z łamańców językowych znalazły swoje miejsce na tej wystawie.

Regiony Polski (Podhale, Kaszuby, Kurpie) reprezentowały wykonane przez uczestników wycinanki, pocztówki z wzorami, aplikację wykonane farbami akrylowymi.

Ponadto na wystawie zaprezentowano kilka prac rodziców ” Gdańsk. Akwarela i rysunek graficzny”.

Każdy ze zwiedzających wystawę został poproszony o wybranie trzech najciekawszych, jego zdaniem, prac.

Najwięcej „polubień” otrzymała praca „Taniec (Podhale)” Ksenii Szadrin.

Na drugim miejscu znalazł się „Smok Wawelski” Wikentiego Malinowskiego, trzecie miejsce podzieliły: „Stare miasto” Katarzyny Kuripko, „Jan Paweł ll (Portret)” Ksenii Szubińskiej, „Poland (Grafity)” Aliny Trofimowej , „Łazienki Królewskie. Pawie” Hermana Szyszkowa.

Dorośli zostali wyróżnieni podziękowaniami.

Wszyscy uczestnicy wystawy, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy 22 listopada, otrzymali nagrody i dyplomy. Pozostałym uczestnikom dyplomy i nagrody zostaną dostarczone po wcześniejszym uzgodnieniu.

Dziękujemy serdecznie dzieciom  i rodzicom za udział w wystawie!

Tekst WP.

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej