Wielkie Polskie Dyktando w Sankt Petersburgu

Dyktando PolskiePrzykładem polskich krajowych organizatorów i inicjatorów w Sankt Petersburgu również odbywają się, jak przystało na stolicę kulturalną Rosji, polskie dyktanda, organizowane przez petersburską Polonię. W dniu 7 marca 2000 roku Wielkie Dyktando poświęcono 200. rocznicy urodzin F.Chopina. Inicjatywa miejscowego Związku Polaków im. bpa A.Maleckiego pod kierownictwem prezes Lilii Szyszki w salach Domu Polskiego z dyrektorem na czele Tatianą Rakus, wspierana przez Konsulat Generalny RP i Instytut Polski zgromadziła 29. uczestników. Startowano w kilku kategoriach:

  • Kategoria 1 – Uczestnicy, którzy znają język polski bardzo słabo albo słabo, muszą poprawnie zapisać jak najwięcej znajomych słów w tej formie, w której one zostały użyte w tekście Dyktanda.
  • Kategoria 2 – Uczestnicy, którzy mają poziom znajomości języka polskiego dobry, bardzo dobry lub zaawansowany muszą zapisać tekst Dyktanda zgodnie ze wszystkimi wymaganiami współczesnej gramatyki i stylistyki języka polskiego.
  • Kategoria 3 – Uczestnicy obywatele Polski i absolwenci wydziałów filologicznych ze specjalizacją w języku polskim muszą zapisać tekst Dyktanda zgodnie ze wszystkimi wymaganiami współczesnej gramatyki i stylistyki języka polskiego.
2. Regulamin Dyktanda-2008 ustalił nagrody:
a) Dla 2 Kategorii – Grand-prix dla uczestnika, który napisał tekst Dyktanda bez błędów.
b) Dla 2 Kategorii – Mistrz Ortografii – uczestnik, który napisał tekst Dyktanda zgodnie ze wszystkimi wymaganiami współczesnej ortografii języka polskiego z minimalną ilością błędów interpunkcyjnych.
c) Dla 2 Kategorii – Mistrz Interpunkcji – uczestnik, który napisał tekst Dyktanda zgodnie ze wszystkimi wymaganiami współczesnej interpunkcji języka polskiego z minimalną ilością błędów ortograficznych.
d) Dla 1 Kategorii – Mistrz Słowa – dla uczestnika, który poprawnie zapisał jak najwięcej znajomych słów w tej formie, w której one zostały użyte w tekście Dyktanda.
e) Dla 3 Kategorii – Z polskim na Ty! – dla uczestnika, który zapisał tekst Dyktanda zgodnie ze wszystkimi wymaganiami współczesnej gramatyki i stylistyki języka polskiego.
 
Dyktando PolskieW mistrzowskich zawodach ortograficznych wzięli udział Polacy z Petersburga – członkowie SKO „Polonia”, Związku Polaków, Szkoły Nr 216 im. A. Mickiewicza oraz studenci polonistyki Uniwersytetu Petersburskiego. Właśnie oni zostali głównymi bohaterami Dyktanda, co oczywiście nie dziwi (w końcu to ich zawód – mają po kilkanaście godzin tygodniowo zajęć teoretycznych i praktycznych, natomiast uczniowie szkół polonijnych tylko po 1,5 godziny tygodniowo), jednakże fakt ten zawyża stopień konkurencyjności i wywołuje u kadry akademickiej polonistyki pewien dyskomfort pedagogiczny. Lektorem tekstów była pani Magda Skibicka (lektor petersburskiej polonistyki). Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową teczkę z materiałami o Kompozytorze. Uczestnicy Dyktanda obejrzeli film: „Pragnienie miłości”.
Pracowało jury w składzie: Magdalena Skibicka, Lilia Szyszko, Jadwiga Anders-Bobowa, Irina Wieprikowa, Natalia Tiuchciajewa
 
Grand-Pix III kategoria – Anaida Wielan
Z polskim na TY III – Irena Astachowa
Mistrz ortografii II – Serafima Konkina
Mistrz słowa I – Irina Romanowa
Najmłodszy uczestnik – Aleksandr Targosz
Najstarszy uczestnik – Jadwiga Szymańska
Tatiana Rakus, Teresa Konopielko
marzec 2010
Zdjęcia Tatiana Rakus
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej