Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!

Drodzy Czytelnicy!
redakcjaDobiegł końca 13. rok edycji naszego miesięcznika. Przeżyliśmy różne okresy: biało-czerwony, kolorowy, rożnokolorowy… Co roku wydajemy kalendarze. Tegoroczny został poświęcony Czesławowi Miłoszowi.
Prowadziliśmy i prowadzimy różne rubryki min.: Polacy w Petersburgu, Polacy na świecie, Polacy, których poznać warto, Polski tygiel, Renesans Polonijny, Renesans Petersburski, Polonijna Kronika Petersburska… Kolportażem czasopisma zajmuje się 12. osobowa grupa na czele z panią Walentyną Perkowską. Najaktywniejszy w grupie – pan Kastromin.
Gazeta dociera do różnych środowisk (parafie, uczelnie wyższe, organizacje polonijne, biblioteki, Dom Narodowości, narodowościowe stowarzyszenia, itp.). Gazeta nie ma zwrotów, a każdy numer zazwyczaj spotyka się z życzliwym odbiorem. Świadczą o tym chociażby każdorazowe kolejki ustawiające się po odbiór w kościele św. Katarzyny. Gazeta kolportowana jest również przy okazji promocji polskich wydarzeń w mieście (koncerty polskich artystów, premiery w teatrach, Festiwale Kultur Narodowych, Święto Niepodległości — odczuwamy niewymierną satysfakcję widząc nasz tytuł w rękach uczestników uroczystości i imprez. Sprawujemy również patronat medialny przy okazji imprez z udziałem innych narodowości (Spotkania nad Newą).
Nasz tytuł brał aktywny udział w życiu społecznym miasta i Polski. Redaktor Naczelna była honorowym członkiem Komitetu Konkursu «Wspomnienia ”Solidarności” w mojej rodzinie» jak też honorowym gościem Światowego Konkursu im.Stanisława Moniuszki — zostało to udokumentowane w specjalnym wydaniu konkursowym, organizowanego przez Teatr Wielki w Warszawie; byliśmy jako jedyni z Sankt Petersburga na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy (poszerzyliśmy krąg zainteresowanych naszym tytułem). Byliśmy członkami jury PetersburgOgólnorosyjskiego Konkursu Recytatorskiego «Kresy» Dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego RP i ROMPWiM uczestniczyliśmy w odsłonięcu pomnika polskiego powstałego z inicjatywy Polaka — mieszkańca Wielkiej Brytanii — w obwodzie archangielskim. Ponadto Gazeta była inicjatorem i głównym organizatorem Polonijnej Szopeniady w Sankt Petersburgu (SKO «Polonia»), odbywającej się w Domu Polskim przy wsparciu finansowym Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu. Dzięki aktywności Gazety w imprezach wzięli udział najwybitniejsi petersburscy szopeniści oraz lektorzy. Dwa wieczory chopinowskie prowadziła redaktor naczelna.
Na szczególne wyróznienie zasługuje strona internetowa czasopisma (www.gazetapetersburska.org). Ukazuje się ona tylko dzięki samozaparciu członków redakcji (Stanisław Karpionok — moderator, Teresa Konopielko, Tatiana Zacharowa). Dzięki stronie weszliśmy w świat informacyjny i medialny, na dzień dzisiejszy (istniejemy od 1,5 roku) mamy ponad 160 000 odwiedzin. Otrzymujemy pozytywne informacje i opinie. Dwa razy w roku organizujemy spotkania z czytelnikami. Dzięki nim wiemy, jakie są ich oczekiwania.
Z czego nie jesteśmy zadowoleni?
– Brak szerszego zainteresowania sprawami rozwoju prasy polskiej i polonijnej w Federacji Rosyjskiej. Pomysł utworzenia portalu polskiego w Rosji (a był on poruszany na wielu gremiach), prawdopodobnie nie zostanie zrealizowany ze względu na brak głównego wykonawcy (Gazeta Petersburska proponowała swój udział – niestety pominięty jak dotychczas milczeniem);
– Praca zespołu redakcyjnego pracującego na zasadach społecznych naszym zdaniem powinna być uhonorowana chociażby wyjazdami studyjnymi do Polski (szczególnie ważne w Roku Polskiej Prezydencji w RE) lub bezpłatnym udziałem w Światowych Forach Prasy Polonijnej (niezwykle ważnych dla integracji braci dziennikarskiej w świecie);
– brak obecności mediów polonijnych na Wschodzie w TV Polonia;
– brak środków na prowadzenie strony internetowej;
– brak polskiej organizacji dziennikarskiej w FR.
W skład Redakcji Gazety wchodzą doświadczeni: Światosław Świacki (polonista, wybitny tłumacz literatury polskiej), Anatol Niechaj (wybitny tłumacz, poeta, moderator strony internetowej «Miłośników Klubu Książki Polskiej in. Agnieszki Osieckiej», Włodzimierz Odyniec (profesor, matematyk, autor wielu prac naukowych w. j.polskim, rosyjskim, angielskim), Tatiana Lesiuczewska (redaktor w Filharmonii Petersburskiej, polonistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego), Wiesława Sawinowa (filolog rusycysta, nauczycielka, założycielka ruchu polonijnego w Petersburgu i Rosji), Teresa Konopielko (redaktor naczelna – filolog rusycysta, nauczycielka, założycielka ruchu polonijnego w Petersburgu i Rosji), młodzi entuzjaści: Stanisław Karpionok – filolog-polonista, absolwent KUL, moderator strony internetowej, I z-ca redaktora naczelnego, Tatiana Zacharowa – filolog polonistka, dziennikarka w Agencji Informacyjnej, Halina Żukowa – wybitna pianistka polskiego pochodzenia, wykładowca Uniwersytetu Petersburskiego, autorka rubryk «Petersburski Renesans», wielu znaczących wywiadów, fotograf – znany w Petersburgu – Włodzimierz Szraga, opracowanie graficzne — Olga Owczinnikowa. Ponadto zaliczamy do nieformalnego grona redakcyjnego stałych korespondentów z Polski: Grażyna Sadowska (Gdańsk), Michał Mazik (Lublin), Marcin Wroński (Lublin), Katarzyna Krzywicka (Lublin), Anna Hudyka (Dąbrowa Tarnowska), Danuta Kordas – fotografia artystyczna (Gdańsk), Bernard Nowak — prezes Związku Pisarzy w Lublinie.
 
Nasze plany na 2011 rok na miarę pozyskanych środków:
·   rubryka – Czesław Miłosz;
·   rubryka – Kartki z historii Polski przy udziale Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa;
·   wydanie specjalnego numeru poświęconego Polskiej Prezydencji w RE;
·   realizacja projektu w ramach Roku Prezydencji «Petersburskiego Mistrza Słowa Polskiego» — brak środków (zabiegamy);
·   realizacja projektu w ramach Roku Prezydencji książki „Polacy w Petersburgu” — brak środków (zabiegamy).
Dziękujemy za wsparcie finansowe Senatu RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

 
Drodzy Czytelnicy!
Niech Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny Wieczór, tak jak cały Nadchodzący Rok upłyną Wam w szczęściu i radości! Życzymy, aby przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła rodzinnej atmosfery i prezentów pod choinką.
Redakcja Gazety Petersburskiej

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej