VIII Światowе Zimowе Igrzyska Polonijnе – Zakopane 2010

W dniach od 6 do 14 marca Zakopane gości ponad 740 sportowców z 24 krajów. Są Polacy z USA, Kanady, Australii, ale także z Rosji, Białorusi, Ukrainy, czy Mołdawii. Polacy z Petersburga też wysłali swoją reprezentację do Zakopanego. Pierwsze powojenne Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się właśnie w Zakopanem w 1986 roku. Kolejne edycje organizowane były w Beskidach – a w tym roku powróciły do zimowej stolicy Polski. W sobotę 6 marca podczas ceremonii otwarcia flagę Polski na maszt wciągnęła biegaczka, trzykrotna olimpijka (1956, 1960, 1968) Józefa Pęksa-Czerniawska, natomiast flagę igrzysk Franciszek Gąsienica-Groń, który w 1956 roku w Cortina d’Ampezzo zajął trzecie miejsce w kombinacji norweskiej, zdobywając dla Polski pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich. Znicz olimpijski zapalił mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 roku, zakopiańczyk Józef Łuszczek.
"Te igrzyska mają i podkreślają związki Polonii z krajem, z Polską" – powiedział w sobotę prezydent Lech Kaczyński podczas ceremonii otwarcia VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Zakopanem. Prezydent podkreślił, że na przestrzeni wieków miliony Polaków znalazły się poza granicami ojczyzny wbrew swej woli. "Polonia powinna pozostawać w związku z krajem, powinna ten związek podkreślać" – powiedział.
"Nikt nie nakazuje wam być nielojalnymi obywatelami państw, w których żyjecie, ale też nikt nie może wam powiedzieć we współczesnym świecie, że nie możecie tu wrócić" – powiedział prezydent do zebranej pod Krokwią Polonii.
Prezydent w Zakopanem wyraził swoje przekonanie o tym, że w Zakopanem powinny odbyć się igrzyska olimpijskie w 2022 roku, które Polska mogłaby zorganizować wraz ze Słowacją lub Słowacją i Czechami.  
"Minęły już czasy, kiedy Polska była krajem biednym. Jestem przekonany, że to czas na to, aby podejmować wielkie wyzwania. Polskę na to stać" – powiedział prezydent.
Uczestnicy Igrzysk Polonijnych rywalizować będą w Zakopanem, Kościelisku, Witowie i Nowym Targu, między innymi w hokeju, skokach, narciarstwie alpejskim i klasycznym, snowboardzie, saneczkarstwie, biathlonie, wieloboju łyżwiarskim.
Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiadają się mecze hokejowe, zwłaszcza z udziałem drużyn z USA, Kanady i Rosji. Będą też spotkania pomiędzy najlepszymi "piątkami" polonijnymi, a mieszkającymi na Podhalu olimpijczykami w tej dyscyplinie.
Pierwsze Światowe Igrzyska Polonijne odbyły się w 1934 roku w Warszawie, a pierwsze w dyscyplinach zimowych – w Zakopanem w 1986 roku.
Głównym organizatorem VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych jest stowarzyszenie Wspólnota Polska. Igrzyska w Zakopanem potrwają do 14 marca.
PAP

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej