Urodziny Ireny Kwiatkowskiej
17 września, Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, obchodziła 97. urodziny. Stworzyła niezapomniane kreacje w ponad stu spektaklach teatralnych i kabaretowych oraz 20 filmach kinowych i telewizyjnych. To dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński napisał rolę Hermenegildy Kociubińskiej w Teatrzyku „Zielona Gęś”. Ogromną popularność przyniosły aktorce występy w kabarecie „Dudek” i telewizyjnym „Kabarecie Starszych Panów”. Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek. Jej najsłynniejsze role filmowe to: Kobieta Pracująca, która „żadnej pracy się nie boi” w Czterdziestolatku” oraz matka Pawła w serialu „Wojna domowa”. Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy i kolejne odcinki „Przygód Plastusia” i „Misia”, występowała w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy. We wrześniu prezydent Lech Kaczyński odznaczył Irenę Kwiatkowską Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, działalność na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.
85. rocznica urodzin Stanisława Różewicza 16 sierpnia minęła 85. rocznica urodzin Stanisława Różewicza, wybitnego reżysera i scenarzysty, twórcy kilkudziesięciu filmów fabularnych, brata poety Tadeusza Różewicza. Przez wiele lat wykładał w szkole filmowej w Łodzi. Był współzałożycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Tor”. Zmarł w 2008 roku. Do najbardziej znanych filmów Stanisława Różewicza należą między innymi, „Świadectwo urodzenia” i „Drzwi w murze”. Za obraz „Głos z tamtego świata” w 1962 roku Różewicz otrzymał nagrodę Syrena Warszawska, jego „Westerplatte” z 1967 zostało wyróżnione Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, nagrodą Syrena Warszawska i Złotym Gronem w Łagowie. Za słynny film „Drzwi w murze” z 1974 roku otrzymał Srebrną Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Reżyserował też spektakle Teatru Telewizji, a także przedstawienia teatralne, między innymi w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Studio, Polskim i Powszechnym w Warszawie. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły 2001 za osiągnięcia życia. W 2003 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej i za osiągnięcia w pracy twórczej. Zmarł 9 listopada 2008 roku.
200. urodziny Juliusza Słowackiego
Czwartego września mija 200 lat od urodzin Julisza Słowackiego. Urodziny wieszcza tradycyjnie uroczyście obchodzone są w Krzemieńcu na Ukrainie. W rodzinnej miejscowości poety od 4 do 6 września odbywały się konferencje literackie, oraz prezentacje książek polskich i ukraińskich pisarzy. Wrześniowe spotkania odbywają się w dworku w którym mieszkał Słowacki. Dziś znajduje się tam muzeum literatury, w którym wiernie odtworzono wnętrza z czasów Słowackiego. W ramach obchodów odbywa się też plener fotograficzny poświęcony Słowackiemu. Fotograficy z Polski i Ukrainy poszukają wspólnie śladów wieszcza w jego rodzinnym Krzemieńcu. O Słowackim rozmawiali również polscy i ukraińscy literaturoznawcy. Profesor Danuta Danek z Polskiej Akademii Nauk w swoim wykładzie „Słowacki i Sny” pokazała związki wieszcza z psychoanalizą. 6 września w Krzemieńcu odbyła się uroczysta akademia poświęcona jubileuszowi 200-lecia poety, akcja literacko-artystyczna „Dialog dwóch kultur”, nabożeństwa, odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy na fasadzie Krzemienieckiego Instytutu Pedagogicznego. W uroczystościach uczestniczyli ministrowie kultury Polski i Ukrainy.
Gdynia: „Lwy” przyznane
Debiutancki film „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza triumfatorem 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obok głównej nagrody „Złotych Lwów” film otrzymał wyróżnienia w kategorii najlepsza rola kobieca pierwszoplanowa dla Agaty Buzek, najlepsza męska rola drugoplanowa dla Marcina Dorocińskiego, nagrodę za charakteryzację. Za zdjęcia nagrodę otrzymał Marcin Koszałka, a za muzykę do „Rewersu” Włodzimierz Pawlik. Przewodniczący jury, Krzysztof Krauze ogłaszając zwycięzcę festiwalu, podkreślił że był wraz z innymi oceniającymi urzeczony nowymi polskimi filmami, które w sposób inteligentny potrafią opowiadać o życiu. „Platynowe Lwy” za dorobek artystyczny otrzymali reżyserzy Jerzy Hoffman i Kazimierz Kutz. Ten ostatni zadedykował swoją nagrodę górnikom tragicznie zmarłym w wypadku w kopalni w Rudzie Śląskiej. Dodał, że zmarli tam to „ofiary kapitalistycznego wyzysku”. ”Srebrne Lwy” otrzymał film „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego. Z rolę męską w tym filmie nagrodę odebrał Borys Szyc. Mateusz Adamczyk odebrał nagrodę za dźwięk do tego filmu. Wyróżnienie za reżyserię i scenariusz filmu „Dom zły” otrzymał Wojciech Smarzowski. Paweł Laskowski otrzymał nagrodę za montaż tego obrazu.
Rozdano nagrody im. Norwida
W Warszawie na Zamku Królewskim po raz ósmy rozdano nagrody im. Norwida. Fundowane przez władze województwa mazowieckiego wyróżnienia otrzymali aktorzy, literaci, muzycy i artyści plastycy za dzieła i kreacje powstałe w zeszłym roku na Mazowszu. Nagrodę „Dzieło życia” za całokształt pracy twórczej odebrała aktorka Danuta Szaflarska. Laureatka odbierając statuetkę podkreśliła, że po 70 latach pracy aktorskiej jest szczęśliwa, bo wykonuje zawód który kocha. Franciszek Pieczka otrzymał nagrodę za rolę Ala Lewisa w spektaklu „Słoneczni Chłopcy” wystawioną w warszawskim Teatrze Powszechnym. Nagroda literacka przypadła Ernestowi Bryllowi za książkę „Trzecia nad ranem. Wiersze z lat 2006–2007”. Urodzony w Warszawie laureat podkreślił, że nagroda im. Norwida ma dla niego szczególne znaczenie, bo wiersze wieszcza pisane są językiem i rytmem mazowieckim. Jadwiga Mackiewicz otrzymała nagrodę za rekordowy 49. sezon koncertów dla dzieci „Niedzielne Spotkania z Ciocią Jadzią” w Filharmonii Narodowej. Wojciech Fangor nagrodzony został za instalację przestrzenną „Sygnatury” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Oprócz statuetek i dyplomów laureaci otrzymali nagrody pieniężne.