W dniu 11 marca 2011 roku w Państwowym Muzeum Historii Politycznej Rosji nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy «Tradycje polskiej służby dyplomatycznej i konsularnej», organizowanej przez Biuro Archiwum i Zarządzania Informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Konsulat Generalny w Sankt Petersburgu. Słowo otwierające wygłosili dyrektor Muzeum Jewgienij Artiomow, Konsul Generalny RP Jarosław Drozd, zastępca dyrektora Biura Małgorzata Mroczkowska. Dr Mroczkowska powiedziała, że organizacja wystawy powiązana jest z ustanowieniem z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w 2009 roku Dnia Służby Zagranicznej RP. Święto obchodzone jest 16 listopada, w dniu, w którym marszałek Józef Piłsudski wysłał pierwszą depeszę zagraniczną do przywódców państw świata, informującą o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Pan konsul generalny Jarosław Drozd mówił o korzeniach polskiej służby dyplomatycznej, jak również o kulturze pracy dyplomatycznej. Dr Artiomow w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla wzmocnienia relacji polsko-rosyjskich.
Wystawa, obrazująca pracę polskich misji dyplomatycznych od 1918 roku do dnia dzisiejszego, obejmuje materiały ze zbiorów Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego (IPMS) w Londynie, Polskiej Agencji Prasowej (Centralnej Agencji Fotograficznej), Archiwum MSZ, a ta
kże z kolekcji prywatnych. Przedstawione są dokumenty ratyfikacyjne, umowy konsularne, wzory paszportów dyplomatycznych i służbowych MSZ z różnych okresów, rzadkie zdjęcia przedstawicielstw dyplomatycznych (Lyon, Chicago) oraz personelu – posła w Estonii Wacława Paprzycy-Przesmyckiego, konsula w Brazylii Zdzisława Maciejowskiego, konsula w Kurytybie Zbigniewa Miszke, posła w Belgii Michała Mościckiego, syna 3. Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
Wystawa wzbogaca wizerunek Karola Poznańskiego (1893–1971), który pełnił funkcję konsula generalnego RP w Paryżu, a od 1934 r. w Londynie i przez całą wojnę pomagał Polakom przebywającym w Wielkiej Brytanii. K. Poznański uczestniczył w licznych rokowaniach i konferencjach, w tym, jako naczelnik Wydziału Prawnego w Departamencie Konsularnym MSZ, był głównym negocjatorem przy podpisaniu polsko-radzieckiej Konwencji Konsularnej w 1924 roku. Część wystawy poświęcona jest pracy polskiej służby konsularnej podczas II Wojny Światowej oraz modernizacji placówek konsularnych RP.
Otwarcie wystawy połączone było z prezentacją książki Aleksandra Wasilewskiego “Polskie konsulaty na Wschodzie. 1918–1939” (wydana nakładem MSZ w Warszawie w 2010 roku), poruszającej wybrane zagadnienia stosunków konsularnych Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym. Wernisaż przebiegł na najwyższym poziomie. Wśród gości obecni byli liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Petersburgu. Zwiedzających wystawę oprowadzała pani Małgorzata Mroczkowska, w związku z czym dyr. Artiomow zaznaczył, że Muzeum nigdy nie miało przewodnika takiej wysokiej rangi.
Maria Iwanowa