Słowo Redaktora – kolejny sezon działalności polonijnej w Sankt Petersburgu

Przełom września i października – kolejny sezon działalności polonijnej w Sankt Petersburgu. Tegoroczne rozpoczęcie sezonu po raz trzeci pod własnym dachem Domu Polskiego przebiegło bez większej pompy i ekscytującego drżenia serca: spotykamy się po dłuższej przerwie! Tym razem mamy do czynienia z małym rozczarowaniem. Dopisała tylko symboliczna herbata i wystąpienie Prezesa jak też granie na gitarze w prezentacji uczniów zawsze niezawodnej Heleny Korol-Borodziuk. Z niezwykłą radością przyjęliśmy wiadomość, że trzecim „naszym” polskim świętym związanym z Petersburgiem zostal Zygmunt Feliński. Gratulujemy parafianom kościoła św. Katarzyny tak niebywałego zaszczytu.

Powraca nastrój polskości i satysfakcji po oczekiwanym wystąpieniu wybitnego historyka sztuki Aleksandra Diaczenki, opowiadającego w dniu 11 października o polskich impresjonistach. Wychodzimy z Domu Polskiego z poczuciem dumy: wśród twórców polskiego impresjonizmu był Polak — Józef Pankiewicz — absolwent Akademii Sztuk Pieknych w Petersburgu.
W międzyczasie z okazji Dnia Osób Starszych spotyka się grupa „blokadników”, by uczcić herbatą i rozmową ten niezwykly dzień, do którego trzeba przyzwyczaić się, zwłaszcza kobietom. Pani Jadwiga Ostroumowa i Helena Rybalczenko opowiadają o swoim udziale w centralnych obchodach 70. rocznicy II wojny światowej w Polsce. Uświetniają ten dzień przybyłe panie- konsul Aleksandra Sapieżyńska i wicekonsul Anna Dembowska.
Dowiadujemy sie, że do Malmo wyjechał ksiadz Krzysztof Pożarski. Na konferencję poświęconą losom szkoly polonijnej. Rosję na tej konferencji reprezentował również Sergiusz Leończyk z Abakanu.
11 paźdiernika dowiadujemy się, że laureatami tegorocznej Gwiazdy Bałtyku zostają min. Krzysztof Zanussi i Sergiusz Słonimski.
Do zajęć z języka polskiego powracają po przerwie wakacyjnej uczniowie Jadwigi Piotrowskiej, Jadwigi Anders-Bobowej, Anny Filipczyk, Heleny Skudskiej, Ireny Michijewej, Maji Bobowej… Rozpoczął pracę Punkt Przedszkolny pod kierownictwem Tatiany Rakus. Trwają Dni Krakowa w Petersburgu z gamą promujących Polskę imprez. Ponownie przyjeżdza do Sankt Petersburga poznański zespół Affabre Concinui, występujący w Małej Sali Filharmonii Petersburskiej im. Glinki i w Filharmonii Jazzowej.
Zapowiedziany na 17 października wieczór poświęcony wybuchowi II wojny światowej wywołuje lekki niepokój, niektórzy nie chcą występować w koncercie, kojarząc datę z 17 września… Do życia powracają posiedzenia klubu pieśni biesiadnej pod kierownictwem Swietłany Krasilnikowej. Spotkania środowe.
Potoczyło się koło imprez polonijnych. Przed nami konkurs Kresy – 2009, Dzień Niepodległości, pierwsze spotkanie – seminarium poświęcone działalności gospodarczej w Polsce. Ta niezwykle cenna inicjatywa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji KG RP, zasługuje na szczególne uznanie i poparcie. Podobnie jak tradycyjne „Dożynki” w wydaniu zespołu i kapeli „Gaik” pod kierownictwem Natalii Szykier i jej spadkobierczyni Nasti Szykier w Domu Kultury „Newskij”.
Z całą pewnością wachlarz imprez polonijnych jest o wiele szerszy i bogatszy. Nie o wszystkim wie Gazeta Petersburska. Wie natomiast, że środowisko polonijne miasta jest zaniepojone i zbulwersowane losami swojego pierwszego opiekuna duchowego księdza Edmunda Kapturkiewicza. Pamiętamy o jego wytężonej pracy, o wkładzie w rozwój ruchu polonijnego, w rozwój kościoła rzymskokatolickiego w Rosji, o klubie „Emaus”.
(TK)
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej