Drodzy Czytelnicy, Szanowni Państwo,
19 lutego w pomieszczeniach reprezentacyjnych Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu w sposób szczególnie uroczysty wręczano kolejne Karty Polaka. Tym razem w większości dla osób z tzw. terenu m.in. z Pskowa i okolic. Uroczystość została poprzedzona pięknym występem zespołu Newska Fala, działającym przy Związku Polaków im. bp. A. Maleckiego. Zapowiadane było przybycie najstarszego Polaka w Rosji 96-letniego profesora – wybitnego orientalisty Teodora Szumowskiego. Niestety nie dopisało zdrowie. Karty Polaka wręczał konsul generalny RP Jarosław Drozd, wspierany przez wicekonsul ds. Karty Polaka Olgę Kacperczyk, wicekonsul Annę Dembowską ds. Polonii oraz wicekonsula Andrzeja Zawistowskiego.
21 lutego przed godziną 14.00 do księgarni “Bukwojed” przy Ligowskim prospekcie 10 ciągnęły najprawdziwsze tłumy. Dawno czegoś takiego nie doświadczałam. Proszę Państwa! Wszyscy szli na spotkanie z polskim pisarzem i uczonym Januszem Wiśniewskim. Duża księgarnia z balkonami i różnymi zaułkami, wnękami, podestami była wypełniona przede wszystkim młodzieżą, pięknymi dziewczynami i panami.
J. Wiśniewski przyjechał na rosyjską prapremierę teatralną swojej książki „Samotność w sieci” i przy okazji na promocję edycji kolejnego tłumaczenia nowego utworu. O szczegółach pobytu pisarza w Petersburgu dowiemy się w następnym numerze od naszej polonijnej koleżanki Ireny Michiejewej, pięknie tłumaczącej wystąpienie autora na język rosyjski.
26 lutego redakcja «Gazety Petersburskiej» zaprosiła na „herbatę plus” wolontariuszy – fanów naszego tytułu. To właśnie dzięki nim nasze czasopismo dociera do różnych zakątków miasta: bibliotek głównych, naukowych, uczelni, kościołów, szkół, Stowarzyszeń narodowościowych…
Wydarzeniem miesiąca stały się również Zapusty zorganizowane przez panią Natalię Szykier i zespół „Gaik” w Pałacu Kultury „Newski” dla mieszkańców miasta, wcześniej odbyły się zapusty w ramach SKO „Polonia” w Domu Polskim. Niestety jeszcze nie przyjęły się na petersburskim gruncie polskie pączki. Dla większości tłusty czwartek kojarzy się z miejscową maslenicą, która już się rozpoczęła.
Szanowni Państwo! Od dłuższego czasu w miejscowych mediach toczy się gorąca dyskusja na temat Cmentarza Mitrofanowskiego. Pragnę przypomnieć, że na tym cmentarzu została pochowana polska wybitna kompozytorka i pianistka Maria Szymanowska, zmarła na skutek cholery.
Redakcja Gazety Petersburskiej zwraca się do Rodaków, Polaków, wszystkich środowisk polskich, organizacji polonijnych miasta i urzędów państwowych z propozycją upamiętnienia tego miejsca, gdyż cmentarz ten w planach urbanistycznych miasta ma ulec pełnej likwidacji bez względu na obecność tam jeszcze śladów pochówków.
Teresa Konopielko